بین‌المللی

تاکید آسه‌آن و چین بر لزوم “دوستی و همکاری” در دریای چین جنوبی

مقامات چین و مجمع کشورهای جنوب شرق آسیا (آسه‌آن) بیستمین سالگرد امضای «بیانیه رفتار طرفین در دریای چین جنوبی (DOC)» را که نقش بزرگی در تامین امنیت و ثبات دریای چین جنوبی دارد، گرامی‌ داشتند.

به گزارش ایسنا، به نقل از وب‌سایت روزنامه گلوبال تایمز چین، مقامات چین و مجمع کشورهای جنوب شرق آسیا اعلام کردند که اعضای آسه‌آن باید بر همکاری تمرکز کرده، رویکرد دوسویه را در مسائل مربوط به دریای چین جنوبی ادامه داده و به دنبال به نتیجه رساندن هرچه زودتر «منشور رفتار در دریای چین جنوبی (COC)» باشند.

این کارگاه به صورت مشترک توسط اداره امور مرزها و اقیانوس‌های وزارت خارجه چین، موسسه مطالعات مرزها و اقیانوس‌های دانشگاه ووهان و همچنین موسسه ملی مطالعات دریای چین جنوبی برگزار شد.

وانگ یی، وزیر امور خارجه چین و دبیر کابینه این کشور در مراسم افتتاحیه‌ای که در پکن برگزار شد، از طریق ویدئو کنفرانس سخنرانی کرد و از کشورهای منطقه خواست موضع خود در حل‌وفصل مسائل دریای چین جنوبی را حفظ کنند.

وانگ یی برخی کشورها را به دلیل دخالت فزاینده و مداوم در منطقه دریای چین جنوبی برای حفظ سلطه خود مورد انتقاد قرار داد و آن‌ها را به تشدید عامدانه تنش‌ها، تحریک و ایجاد تقابل و ضایع کردن حقوق و منافع قانونی کشورهای ساحلی و نظم دریایی متهم کرد. این دیپلمات از چین و دیگر کشورهای آسه‌آن خواست درخصوص رویکرد خود شفاف‌سازی کنند و تصریح کرد که اگر کشوری رویکرد صلح‌آمیز و تعاونی داشته باشد، مورد استقبال واقع شده و هر کشوری که با قصد ایجاد مشکل و آسیب زدن بیاید، باید از این منطقه برود.

وانگ یی گفت: ۲۰ سال قبل ما فرصت را غنیمت شمرده و اقدام به گفت‌وگو و همکاری درباره مسئله دریای چین جنوبی کردیم. تحت شرایط تاریخی جدید، باید هدف اصلی خود را در یاد داشته باشیم، به‌شکلی پایدار از اهداف و اصول DOC حمایت کنیم و هنجارها و پیشنهادات این سند را اجرا کنیم. ما باید همچنان ابتکار عمل و تسلط در مسائل دریای چین جنوبی را در دست کشورهای منطقه داشته باشیم و صلح، دوستی و همکاری را در این منطقه ایجاد کنیم.

وانگ با تاکید بر اینکه چین و آسه‌آن باید از صلح حمایت کنند، افزود، دریای چین جنوبی «پارک سیاحتی کشورهای خارج از منطقه نیست و نباید به صحنه بازی قدرت‌های بزرگ تبدیل شود.»

معاون نخست‌وزیر کامبوج نیز در سخنرانی ویدئویی خود گفت، این سند یک سند تاریخی است و از زمان امضای آن در ۲۰۰۲، از صلح و همکاری میان کشورهایی که مستقیما با دریای چین جنوبی ارتباط دارند، حمایت کرده است.

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotne

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا