گوناگون

سیل مهیب در امامزاده داوود؛ ۵ کشته و خسارات گسترده

سیلاب و رانش زمین در منطقه کن تهران ۹ مصدوم و دستکم ۵ کشته بر جا گذاشت. برخی محله‌های امامزاده داوود تا چهار متر زیر گل و لای و رسوبات رفته‌اند. عملیات تجسس با کمک سگ‌های زنده‌یاب ادامه دارد. دامنه خسارات مالی مشخص نیست….

بارندگی شدیدی که از ساعت دو بامداد پنجشنبه ششم مرداد در غرب تهران شروع شد، با رانش زمین، آب‌گرفتگی و سیل در منطقه کن همراه بود. تصاویر موجود، نفوذ گل و لای به داخل امامزاده داوود و گیر کردن خودروها در رسوبات سیلاب را نشان می‌دهند.
محمدحسن نامی، رئیس سازمان مدیریت بحران تهران می‌گوید سیل در مسیر خود، کلیه ساخت و سازها، قهوه‌خانه‌ها و خودروها را وارد صحن امامزاده کرده است. ایسنا به نقل از او نوشته که صحن شمالی و جنوبی امامزاده داوود در عمقی یک متر و نیمی، مالامال از گل و لای و رسوبات سیلاب است: «امامزاده خسارت زیادی دیده به طوری که مجبور شده‌اند دیوار جنوبی آن را برای تخلیه گل و لای تخریب کنند. هم‌چنین چند در برداشته شده تا دستگاه مکش به صحن شمالی منتقل شود.»

Iran Überschwemmung im Süden von Teheran
عکس: TASNIM

تا ظهر پنجشنبه، پنچ جسد از زیر گل و لای بیرون کشیده شده و تعداد مفقود شدگان نامشخص است. امدادگران گفته‌اند به دلیل حضور افراد متفرقه و زائران، برآوردی از مفقودان احتمالی وجود ندارد. پیرحسین کولیوند، رئیس جمعیت هلال احمر ایران  گفته که حدود ۵۰۰ نفر از ساکنان مناطق درگیر سیل و رانش زمین به محیط امن منتقل شده‌اند. او اعلام کرده که یک بالگرد، ۴ آمبولانس و ۱۳ خودروی امدادی به منطقه اعزام شده‌اند.
دامنه خسارات مالی نیز روشن نیست. قدرت محمدی، سرپرست آتش‌نشانی تهران گفته که مغازه‌ها، کسبه و واحدهای تجاری خسارات سنگینی دیده‌اند.
مدیر جمعیت هلال احمر اعلام کرده که آب و  گل و لای زیاد موجب آوار شده و ۱۳۰ نیروی امدادی همراه ۱۰ سگ زنده یاب سرگرم عملیات جستجو هستند.

Iran Überschwemmung im Süden von Teheran
عکس: TASNIM

شهردار و استاندار تهران همراه وزیر کشوربه منطقه رفته‌اند و ستاد بحران استان نیز جلسه‌ای برای مدیریت اوضاع تشکیل داد.
شاهین فتحی، مدیر عامل جمعیت هلال احمر استان تهران گفته که تمام عوامل عملیاتی و امدادی این نهاد در آماده‌باش کامل قرار دارند و چند تیم در شهرستان‌های تهران، شمیرانات، پاکدشت و ملارد در حال کمک‌رسانی هستند.
مجتبی خالدی، سخنگوی اورژانس ایران به احتمال افزایش تعداد جان باختگان اشاره کرده است. احمد وحیدی، وزیر کشور گفته که برخی محله‌های امامزاده داود تا چهار متر زیر گل و لای قرار دارند.
محمد خانی، سخنگوی شهرداری تهران گفته که ذر پی سیل منطقه کن، کلیه شهرداران مناطق تهران در آماده باش کامل قرار دارند.
در این میان، جاده هراز که مهم‌ترین و کوتاه‌ترین مسیر ورودی مازندران به تهران است، به دلیل سیلاب و سقوط سنگ مسدود شده است.
مدیرکل دفتر مخاطرات زیست‌محیطی و مهندسی سازمان زمین‌شناسی ایران، شیب زیاد و هوازدگی بسیار شدید و عدم وجود پوشش گیاهی خاص را عوامل وقوع سیل در امامزاده داوود دانسته است. خبرگزاری ایسنا به نقل از دکتر رضا شهبازی نوشت: «با توجه به شیب دامنه‌های ارتفاعات شمالی تهران و ادامه‌دار بودن بارندگی‌های متاثر از سامانه “مونسون”، ممکن است این رویداد برای سایر آبراهه‌ها چون “گلاب‌دره”، “کن” و “دارآباد” نیز تکرار شود.»

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotne

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا