یادمان و رویدادها

امیراشرف آریان‌پور، پژوهشگر پیشکسوت موسیقی، درگذشت

امیر اشرف آریان‌پور، موسیقیدان، پژوهشگر و نویسنده پیشکسوت موسیقی صبح روز پنج‌شنبه ۶ مرداد ماه، در ۸۴ سالگی به علت ایست قلبی درگذشت….

امیراشرف آریان‌پور کاشانی یکم  تیر ۱۳۱۷ در تهران چشم به جهان گشود. او که فارغ‌التحصیل هنرستان موسیقی ملی و از شاگردان فاخره صبا بود در سال ۱۳۳۶ مدرک کارشناسی خود را از دانشکده ادبیات دانشگاه تهران و در سال ۱۳۳۹ مدرک کارشناسی ارشد مدیریت را از دانشکده حقوق دریافت کرد. او در ادامه تحصیلات دانشگاهی خود، مدرک دکترا را در رشته ادبیات فارسی، روزنامه‌نگاری و علوم اداری از دانشگاه تهران دریافت کرد. آقای آریان‌پور در سال ۱۳۵۲ دکترای تخصصی را در رشته موزیکولوژی (موسیقی‌شناسی) از دانشگاه گوته وین اتریش اخذ کرده و به تحصیل در رشته تاریخ هنر در دانشگاه فرانکفورت پرداخت. بعد از فارغ التحصیل از این رشته تحصیلی به ایران بازگشت.

او یکی از شناخته‌شده‌ترین پژوهشگران و آهنگسازان موسیقی در ایران به‌شمار می‌رفت که طی دهه‌های اخیر نقش قابل توجهی در حوزه پژوهش و نگارش کتاب‌های مرجع حوزه موسیقی داشت. او را از نخستین مروجان هنر اپرا در ایران می‌دانند.
او همسر پری ثمر (خواننده اپرا)، برادرِ رفیق امیرحسین آریان‌پور (جامعه‌شناس، نویسنده، فرهنگ‌نویس، مترجم و مبارز توده ای )، داییِ مهرداد مشایخی (جامعه‌شناس، پژوهشگر، فعال سیاسی و جامعه‌شناسی) و پسرخالهٔ سهراب سپهری (شاعر معاصر و نقاش) بود.

بنا بر اعلام خانه موسیقی ایران، مراسم تشییع و تدفین این موسیقیدان روز یکشنبه ۹ مردادماه در قطعه هنرمندان بهشت زهرا برگزار خواهد شد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا