از هر دری سخنی

پاسخ مبهم ایران و آمریکا به متن پیشنهادی اتحادیه اروپا

به رغم ارسال متن پیشنهادی از سوی اتحادیه اروپا، هیچ کدام از دیپلمات‌های برجسته در تهران و واشنگتن نسبت به احیای برجام خوش‌بینی ندارند.

آیا تصمیم‌هایی گرفته شده است؟

توسعه ایرانی می نویسد:”از زمان روی کار آمدن دولت ابراهیم رئیسی، به‌تدریج ریل حرکت قطار مذاکرات هسته‌ای از مسیر تنش‌زدایی به سمت افزایش تنش‌ها تغییر کرده است. چند روز پیش رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گفت‌‌وگو با شبکه سی‌.ان.‌ان، در اظهاراتی دوپهلو گفته بود که اقدامات ایران برای راه‌اندازی نسل‌های جدید سانتیفیوژ با غنای نزدیک به ۹۰ درصد «شبیه به اقدامات برای ساخت سلاح هسته‌‌ای است.»

هفته گذشته، نیز کمال خرازی، رئیس شورای راهبردی سیاست خارجی در گفت‌وگو با «الجزیره» اعلام کرد: «ایران غنی‌سازی اورانیوم را از ۲۰‌درصد به ۶۰‌درصد رسانده و به‌راحتی می‌‌تواند آن را به ۹۰‌درصد برساند.» او عبارت دیگری را هم اضافه کرده و گفته بود که «ایران توانایی‌‌های فنی ساخت بمب هسته‌‌ای را دارد، ولی قصد انجام آن را ندارد.» حسین جابر انصاری، سخنگوی پیشین وزارت خارجه این اظهارات خرازی را نشانه اولیه «راهبرد احتمالی جدید» جمهوری اسلامی خوانده بود.با افزایش تنش‌ها جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، آخرین تلاش‌های دیپلماتیک خود را با انتشار مقاله‌‌ای در روزنامه فایننشال‌تایمز چاپ لندن گزارش کرده و نوشته است: «پس از ۱۵ ماه مذاکرات فشرده در وین با اعضای توافق هسته‌ای برجام و ایالات متحده «فرصت برای مصالحه‌های بیشتر بر سر مسائل مهم، به پایان رسیده است.»

ساعاتی بعد از انتشار مقاله بورل، علی باقری، مذاکره‌کننده ارشد ایران در توئیتی دو پهلو، رد و بدل شدن پیشنهادها را تایید کرد اما گفت که به لحاظ «شکلی» و «محتوایی» باید رایزنی شود: «در طول هفته گذشته، تبادل‌نظرهای جدی و سازنده‌ای با طرف‌های مقابل پیرامون مذاکرات وین انجام شده است. هماهنگ‌کننده ایده‌های خود را برای جمع‌بندی مذاکرات ارائه کرده است. ما نیز ایده‌هایی برای جمع‌بندی مذاکرات، هم از لحاظ شکلی و هم محتوایی، داریم که به اشتراک گذاشته خواهد شد…

ساعتی بعد هم «ند پرایس»، سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا دریافت متن پیش‌نویس ارائه شده توسط جوزپ بورل، برای نهایی کردن مذاکرات احیای برجام را تأیید کرد و گفت: در حال بررسی آن برای اجرای کامل برجام هستیم. به گفته پرایس، پیش‌نویس جدید جوزپ بورل مشابه پیش‌نویسی است که در اسفند ماه پیش از توقف مذاکرات تهیه شده‌بود اما با اندکی تغییر.سخنگوی وزارت خارجه آمریکا تصریح کرد که کشورش سرگرم مطالعه این تغییرات است و به سرعت پاسخ خواهد داد و گفت: «امیدواریم که ایران هم از این فرصتی که دارد، استفاده کند.»…به رغم ارسال متن پیشنهادی از سوی اتحادیه اروپا، هیچ کدام از دیپلمات‌های برجسته دو کشور نسبت به احیای برجام خوش‌بینی ندارند.به زودی باید برنامه «ب» از سوی هر کدام از طرف‌های برجامی (ایران و آمریکا) نسبت به دیگری روی میز قرار گیرد، اگر چه هر کدام سعی دارند فضا را کنترل کنند، اما فرصت برای به نتیجه رساندن مذاکرات احیای برجام کوتاه است. آمریکا مهلت این کار را تا مهرماه قرار داده است اما به نظر می‌آید ایران به اسفندماه می‌اندیشد…

این فقط دیپلمات‌ها و رسانه‌های ایران نیستند که از پایان برجام به رغم متن پیشنهادی جوزپ بورل خبر می‌دهند. رسانه‌های غربی هم دیگر عینک خوش‌بینی را کنار گذاشته‌اند. حقیقت شاید همانی باشد که «والتر راسل مید»، ستون‌‌نویس وال‌‌استریت ژورنال نوشت و دیپلمات‌ها و هیات‌های مذاکره‌کننده آرام آرام دارند خود را آماده گفتن آن می‌کنند: «مهم نیست چه نامی به آن می‌‌دهید، «برنامه جامع اقدام مشترک»، «برجام» یا «توافق هسته‌‌ای با ایران». مهم این است که برجام به مشکل خورده. از زمانی که ترامپ، آمریکا را از توافق دولت اوباما که در ازای محدودیت‌‌های موقت فعالیت‌‌های هسته‌‌ای ایران به تحریم‌‌های اقتصادی علیه این کشور پایان می‌‌داد ‌‌بیرون کشید، این توافق، گربه شرودینگر دیپلماسی بوده است. گربه‌‌ای در جعبه‌‌ای مهروموم شده که معلوم نیست مرده است یا زنده و وضعیتی نامشخص دارد. این روزها اما دیگر نمی‌‌توان بوی زننده‌‌ای را که از این جعبه به مشام می‌‌رسد،‌‌ نادیده گرفت. با نزدیک‌‌شدن ایران به آستانه هسته‌‌ای، انگار حماسه رو به پایان است.»

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا