اخبار

نقش سیاست‌های اقتصادی دولت ابراهیم رئیسی،در افزایش قیمت ها

در نخستین روزهای اجرای این طرح اعلام شد که دولت تا آماده شدن بستر به کارگیری از کالابرگ الکترونیک، ماهانه و بر اساس سطح درآمد دهک‌های مختلف نسبت به اعطای یارانه ۳۰۰ و ۴۰۰ هزار تومانی به ازای هر نفر اقدام خواهد کرد و همچنین وعده داده شد تا تاثیر حذف عمل این ۴۲۰۰ تومانی فقط در قیمت ۴ قلم کالا اثرگذار باشد که در واقعیت این اتفاق رخ نداد و تقریبا قیمت اکثر کالاهای موجود در بازار با شیب بسیار تند و جهش خیره کننده، افزایش یافت….

همزمان با تصمیم رژیم ضدمردمی برای افزایش بهای مرغ، تخم مرغ و لبنیات اعتراض های گستردۀ مردمی در روز پنجشنبه ۲۲ اردیبهشت ماه سال جاری در شهرهای مختلف کشور آغاز شد که با یورش وحشیانه نیروهای انتظامی رژیم و قطع اینترنت و مختل کردن سیستم تلفن های همراه رو به رو گردید. روز پنجشنبه “ستاد تنظیم بازار” در اطلاعیه‌ای با اعلام اینکه از امروز، بهای مرغ، تخم‌مرغ و لبنیات تحت عنوان “اصلاح و متناسب‌سازی قیمت” افزایش پیدا می‌کند.
به گزارش قرن نو،  علی احسان ظفری، مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های لبنی، در این باره می گوید: ” در ماه‌های اخیر محصولات لبنی در کارخانه‌ها دپو شده است و سرانه مصرف شیر از ۱۲۰ کیلو به ۴۰ تا ۵۰ کیلو کاهش یافته در حالی که بر اساس برنامه ششم توسعه قرار بود مصرف شیر در ایران را به میانگین جهانی یعنی ۱۸۰ کیلوگرم برسانیم.”
به گفته او؛ با اصلاح نظام یارانه، قیمت مصوب ۴ قلم محصول لبنی ۸۰ درصد افزایش یافته و به نظر می‌رسد کارخانه‌های لبنی در چند مرحله قیمت محصولات خود را تا این حد افزایش داده باشند البته لازم به ذکر است برخی برندهای محصولات لبنی به صورت غیرقانونی و با تخلف نسبت به افزایش قیمت تولیدات خود اقدام کرده بودند که مورد بازخواست دولت و وزارت صمت و … قرار گرفتند و ۵۲ میلیارد و ۸۳۲ میلیون تومان جریمه شدند.
به اعتقاد محمدرضا بنی‌طبا، سخنگوی انجمن صنایع لبنی؛ تنها راهکار برای افزایش سرانه مصرف خانوارهای محروم، انتقال منابع آزادشده از حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی به حساب دهک‌های پایین درآمدی است و اگر دولت به ازای میزان مصرف ماهانه هر فرد، کالابرگ اختصاص دهد سبب می‌شود تا مردم لبنیات کافی در سبد خانوار داشته باشند.
با توجه به اینکه هنوز بستر اعطای کالابرگ به مردم آماده نشده باید دانست که خطر حذف لبنیات به دلیل افزایش قیمت در سبد معیشت خانوارهای ایرانی وجود دارد که در صورت بی‌توجهی می‌تواند سلامت نسل فعلی و نسل بعدی را به مخاطره اندازد زیرا در دو سالی که کرونا شیوع یافته میزان مصرف این مواد سی‌درصد درصد کاهش یافته و افزایش قیمت ناشی از حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی نیز مزید بر علت شده است.
سال‌هاست که در سایه جهش قیمت مواد غذایی، مصرف مواد پروتئینی به ویژه گوشت قرمز کاهش چشمگیری یافته و سرانه مصرف از دوازده کیلوگرم به شش کیلوگرم کاهش یافته است. با وجودی که بیش از دو ماه از حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی می‌گذرد اما تبعات این جراحی بزرگ اقتصادی هنوز به اتمام نرسیده و سبب شده تا یارانه تعیین شده سیصد هزار تومانی برای هر فرد فقط کفاف خرید حدود ۱.۲ کیلوگرم گوشت قرمز را بدهد که برای مصرف خانوارهای چند نفره رقم مطلوبی محسوب نمی‌شود.
این در حالی است که قیمت هر کیلو دام زنده به ۸۰ هزار تومان رسیده و گوسفندهای پروار شدن روی دست دامداران مانده‌اند و به گفته علی اصغر ملکی، رییس اتحادیه گوشت گوسفندی همزمان با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی و آغاز سال ۱۴۰۱، قیمت‌ها در بازار گوشت به طور بی‌سابقه‌ای جهش یاقته است. این شرایط سبب شده تا بازار خرید گوشت همچنان بی‌رونق باشد و در رکود عمیق به سر برد؛ تحت‌تاثیر کاهش قدرت خرید و نبود تقاضا در حال حاضر مازاد دام در کشور به حدی زیاد شده که افزایش تقاضا نیز نمی‌تواند رونق را به این بازار برگرداند. ادامه روند فعلی سبب می‌شود تا گوشت قرمز به عنوان کالایی لاکچری به حساب آید و در سبد معیشت جایگاه چندانی نداشته باشد.وضعیت در بازار محصولات کشاورزی نیز تعریف چندانی ندارد به طوری که برنج که روزگاری قوت غالب ایرانیان بود اکنون از سفره‌ها رخت بسته و بسیاری از دهک‌های کم درآمد و یا با درآمد متوسط قادر به خرید برنج ایرانی نیستند. آخرین بررسی‌ها نشان می‌دهد نرخ برخی ارقام برنج‌های مرغوب ایرانی نظیر کشت دوم آقاجانیان به ۱۳۹ هزار و ۹۰۰ تومان، برنج کشت دوم مهمان نواز به ۱۳۵ هزار تومان رسیده و در برخی موارد ایرانیان ناچارند برنج دودی سنتی صدری دم سیاه را کیلویی ۳۱۵ هزار تومان خریداری کنند که رقم عجیبی محسوب می‌شود.
نکته عجیب بازار برنج ایرانی این است که جهش قیمت در فصل غیر کشت و برداست اتفاق افتاده و جالب اینکه به جز سموم کشاورزی در موارد خاص، این محصول وابستگی ارزی ندارد اما دولت نتوانسته مانع سودجویی‌ها شود.
یکی از مواردی که به صورت مکرر از سوی پزشکان و برای حفظ سلامت توصیه می‌شود؛ مصرف انواع میوه است.
کاهش توان اقتصادی مردم سبب شده تا مصرف میوه در میان خانوارهای ایرانی ۲۵ تا ۳۰ درصد کاهش یابد.
به گفته اسماعیل مرادیان، نایب رییس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی؛ بسیاری از مردم سرگردان هستند زیرا نمی‌دانند که خرید کدام یک از محصولات و کالاهای اساسی را در اولویت قرار دهند.
به اعتقاد وی، خرید میوه در ایران و در ماه‌های آتی مانند کشورهای اروپایی به شکل دانه‌ای خواهد بود.
از عجایب بازار میوه در یک سال گذشته، فروش میوه به قیمت‌های کیلویی ۸۰، ۱۰۰، ۲۰۰ هزار تومان و حتی بیشتر بود و میوه‌های استوایی و خارجی گوی سبقت را از محصولات داخلی ربودند و برای نمونه میوه «پاپایا» کیلویی ۴۰۰ هزار تومان، «رامبوتان» کیلویی ۵۰۰ هزار تومان، «پشن فروت» نیز کیلویی ۶۰۰ هزار تومان به فروش می‌رسد.
به اعتقاد برخی کارشناسان قیمت میوه نسبت به سال قبل بین ۴۰ تا ۵۰ درصد افزایش یافته و سبب شده میزان مصرف میوه در میان ایرانیان به طرز چشمگیری کاهش یابد. ادامه این شرایط می‌تواند سبب کمبود ویتامین‌های ناشی از مصرف میوه در بین افراد شده و زمینه‌ساز بروز بیماری‌های مختلف شود. لازم به ذکر است تغییر در سهم میوه و سبزیجات در سبد مصرف خانواده‌های ایرانی با سلامت مجموع جامعه ارتباط مستقیم دارد و تغییر در میزان مصرف می‌تواند تبعات جبران ناپذیری به دنبال داشته باشد.
مردم جان به لب رسیده از ظلم حکومت مداران و فشارهای فزایندۀ اقتصادی که میلیون ها شهروند را به زیستن زیر خط فقر مجبور کرده است با سر دادن شعارهایی از جمله “رئیسی حیا کن ممکت را رها کن”، “مرگ بر گرانی”، “مرگ بر خامنه‌ای”، “مرگ بر رئیسی” و “رئیسی دروغگو، حاصل وعده‌هات کو” نسبت به افزایش افسارگسیخته قیمت‌ها اعتراض کردند.
حکومت اسلامی ایران همیشه سعی کرده مسئولیت تورم فزاینده و سیر صعودی قیمت‌ها و احوال نزار توده‌ها را متوجه به‌اصطلاح محاصرۀ اقتصادی و تحریم‌ها کند. ولی این ادعای رژیم با واقعیت فاصلۀ زیادی دارد. درست است که تحریم‌ها به مناسبات تجاری و بانکی و پولی ضربه زده است، اما مشکل‌ کالاهای مصرفی درمیهن ما بیش از آنکه از تحریم‌های اقتصادی متأثر باشد، از برنامه‌ها و سیاست‌های ضد مردمی رژیم “ولایت فقیه” ناشی می‌شود.
بدون درپیش گرفتن راه رشد اقتصادی‌ای سالم در راستای تأمین منافع اکثرقریب‌به‌اتفاق مردم ما که زحمتکشان‌اند، بدون اصلاحات ژرف در دستگاه سیاسی کشور، بدون برنامه‌ریزی‌های کارشناسانهٔ درازمدت و کوتاه‌مدت اقتصادی-اجتماعی، بدون سیاست‌های پولی و بودجه‌بندی‌های علمی به‌سود اکثریت مردم، بدون گسترش بخش تعاونی و سرمایه‌گذاری وسیع دولتی و پشتیبانی از تولید کنندگان مستقل کوچک و متوسط داخلی در رشته‌های گوناگون صنعت و کشاورزی و خدمات، بدون کنترل واردات و صادرات به‌سود تولید داخلی، بدون مهار کردن فساد نهادینه شده در دستگاه حکومتی ایران، نمی‌توان گرانی افسارگسیختهٔ کنونی را مهار کرد. تورم فزاینده، گرانی سرسام‌آور، افزایش سریع هزینه زندگی، بیکاری فراگیر، ادامه مهاجرت روستاییانِ از هستی ساقط‌شده به شهرها، گسترش حاشیه‌نشینی در پیرامون شهرها، گسترش فساد، اختلاس، غارت بی‌سابقه به‌وسیلهٔ “تروریست‌های اقتصادی”‌ای که در کنف حمایت هیئت‌حاکمه‌اند، افزایش بی‌رویهٔ واردات کالاهای مصرفی و محصولات کشاورزی و درعین‌حال کاهش بی وقفه صادرات، و بالاخره تکیه کردن بر درآمد نفت و گاز برای ادامه حیات اقتصادی کشور و تأثیر تحریم های کمرشکن اقتصادی در مقابل آن، نشانه‌هایی بارز از روند تعمیق بحران در جمهوری اسلامی‌اند.
بازسازی گسترده اقتصاد ملی با در نظر داشتن اهمیت موضوع “توسعۀ ملی پایدار” فقط از طریق برنامه‌‌ریزی‌ای مدون و کارشناسانه امکان‌پذیر خواهد بود، برنامه‌‌ریزی‌ای که نیازهای ملی بر محور رشد سرمایه‌های انسانی و حفاظت از محیط‌زیست را تأمین کند. درنهایت، علاوه بر معضل‌های اقتصادی ناشی از تحریم‌های اقتصادی‌مالی کمرشکن، اقتصاد کشور را هم باید ریشه‌ای حل کرد و طریق حل آن قرار دادن نظام اقتصادی کشور بر پایه‌های سه بخش دولتی، تعاونی، و خصوصی با اولویت دادن به دو بخش نخست است. با چنان ساختار سیاسی و اجتماعی مورد اشاره می‌توان تمرکز سرمایه‌های مالی و تولیدی در دست اقلیتی کوچک را محدود و نظارت کرد. کشور ما به کاربرد برنامه‌ریزی‌ای علمی در کلیه شئون اقتصادی نیازمند است. در کشوری که رژیمی استبدادی و عمیقاً واپسگرا حاکم است و هدف عمدهٔ حرکت ها و سیاست های آن تأمین منافع گروه اندک‌شمار کلان‌سرمایه‌دار تجاری و بوروکراتیک است، نمی‌توان سیاست‌های اقتصادی‌اجتماعی‌ای دموکراتیک و ملی با هدف تأمین معیشت زحمتکشان و زندگی شایسته برای آنان فراهم آورد. حل معضل‌های عظیم اقتصادی‌اجتماعی موجود کشور در گرو انجام تغییر و تحول‌هایی بنیادین در جهت منافع ملی و استقرار دولتی ملی و دموکراتیک در حاکمیت سیاسی کشور است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotne

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا