از هر دری سخنی

رکود اقتصادی آمریکا آغاز شده است؟

اقتصاد ایالات متحده بزرگترین قطب امپریالیسم جهانی برای دومین سه ماهه متوالی کوچک شد. برآورد اولیه نشان داد که تولید ناخالص داخلی پس از کاهش ۱.۶ درصدی در سه ماه اول سال با نرخ سالانه ۰.۹ درصد کاهش یافت.

تورم قدرت خرید آمریکایی‌ها را کاهش داده است/گروهی از شرکت‌های تکنولوژی از برنامه برای کاهش تعداد کارکنان‌شان خبر دادند

اقتصاد آنلاین؛ پس از اینکه اقتصاد ایالات متحده برای دومین سه ماهه متوالی کوچک شد و تورم بالا قدرت خرید مصرف‌کننده را کاهش داد و افزایش نرخ بهره فدرال رزرو، کسب‌وکارها و مسکن را با مشکل مواجه کرد، ترس از رکود افزایش یافته است. برآورد اولیه وزارت بازرگانی نشان داد که تولید ناخالص داخلی پس از کاهش ۱.۶ درصدی در سه ماه اول سال با نرخ سالانه ۰.۹ درصد کاهش یافت. مصرف شخصی، بزرگترین بخش اقتصاد، با سرعت ۱ درصد افزایش یافت که نسبت به دوره قبل کاهش یافته است.

این گزارش علاوه بر کاهش هزینه‌های خانوارها، کاهش سرمایه‌گذاری تجاری، هزینه‌های دولت و مسکن را نیز نشان می‌دهد. موجودی‌ها نیز بر تولید ناخالص داخلی تأثیر گذاشت، در حالی که کسری تجاری کمتری به این رقم اضافه شد. این گزارش نشان می‌دهد که چگونه تورم قدرت خرید آمریکایی‌ها را کاهش داده است و سیاست‌های پولی سخت‌تر فدرال رزرو بخش‌های حساس به نرخ بهره مانند مسکن را تضعیف کرده است. این موضوع احتمالا بحث در مورد اینکه آیا ایالات متحده وارد رکود می شود یا نه، را افزایش می‌دهد. در حالی که قاعده عمومی رایج برای رکود، دو کاهش متوالی سه ماهه در تولید ناخالص داخلی است، تعیین رسمی پایان و آغاز چرخه های تجاری توسط گروهی از دانشگاهیان در دفتر ملی تحقیقات اقتصادی انجام می شود.

پیش بینی نظرسنجی بلومبرگ از اقتصاددانان، افزایش ۰.۴ درصدی تولید ناخالص داخلی و افزایش ۱.۲ درصدی در هزینه های مصرف کننده را نشان می داد.خرده فروشان آمریکایی همچون والمارت پیش بینی خود را از سودشان در آینده کاهش دادند. گروهی از شرکت‌های تکنولوژی از برنامه برای کاهش تعداد کارکنان شان طی هفته‌های گذشته خبر دادند.همچنین کمپانی‌هایی مثل اپل و مایکروسافت روند استخدام نیروهای جدید خود را کند کردند.درخواست‌های ثبت شده برای بیمه بیکاری بیش ازحد انتظار بوده است.

آمارهای مربوط به تولید ناخالص داخلی نشان می‌دهد که هزینه بخش خدمات به ۴.۱درصد افزایش یافته درحالی که هزینه کالاها ۴.۴درصد کاهش یافته است…آمریکایی‌ها با قیمت‌های بالاتری در آینده مواجه خواهند شد؛ از گاز گرفته تا اجاره خانه. دستمزدها افزایش یافته اما نه در حدی که بتواند با تورم برابری کند…شاخص قیمت مصرف شخصی ، که معیاری برای پیگیری تورم توسط مقامات بانک مرکزی است، افزایش سالانه ۷.۱ درصدی را نشان می‌دهد. این شاخص بدون احتساب غذا و انرژی افزایش ۴.۴ درصدی داشته است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا