از هر دری سخنی

دیدار بن سلمان و ماکرون؛ نفت و ایران محورهای گفت‌وگوها

امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه و محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان درباره بحران انرژی، روابط با ایران، جنگ یمن و راه های افزایش نفوذ و حضور بیشتر نظامی- اقتصادی فرانسه در منطقه خاورمیانه گفت‌وگو کردند.

پاریس و راه  ناهموار نفوذ بیشتر درخاورمیانه!

به گزارش شرق – از نظر مکرون عربستان سعودی می‌تواند به حصول توافق صلح با ایران در سطح منطقه‌ای کمکی حیاتی کند.دیدار مکرون و بن سلمان بعد از نشست جده است که با حضور جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا برگزار شد و بعد از یک دوره فاصله‌گیری کشورهای غربی از بن سلمان به خاطر کشته شدن جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد سعودی در کنسولگری کشورش در استانبول بود… بن سلمان در دیدار با ماکرون در خصوص برخی مسائل از جمله بحران انرژی و حمله نظامی روسیه به اوکراین رایزنی کرد. دوطرف همچنین درباره انتخابات ریاست جمهوری لبنان و اهمیت اجرای اصلاحات سیاسی و اقتصادی به عنوان یک خواسته بین‌المللی برای تحقق امنیت، ثبات و رونق به دور از مداخلات خارجی و نیز گسترش روابط دوجانبه میان پاریس و ریاض رایزنی …انجام دادند.

همچنین رادیو بین‌المللی فرانسه-بخش فارسی درباره سفر بن سلمان به فرانسه نوشت: نفت و برنامۀ اتمی ایران دو موضوع اصلی ملاقات رهبران فرانسه و عربستان در این میهمانی هستند.با تشدید بحران انرژی در پی جنگ اوکراین، رهبران کشورهای غربی مناسبات خود را با کشورهای نفت خیز خاورمیانه برای مقابله با نفوذ روسیه نزدیکتر می‌کنند. پیش از محمد بن سلمان، شیخ محمد بن زاید آل نهیان، رئیس جدید امارات، دیگر تولید کنندۀ مهم نفت در اوپک، مهمان رئیس جمهوری فرانسه در پاریس بود. در دسامبر گذشته، ماکرون اولین رهبر غربی بود که با سفر به عربستان و ملاقات با بن سلمان کوشید به انزوای او بعد از قتل جمال قاشقچی خاتمه دهد. در ملاقات با ولیعهد عربستان، نخستین کشور تولیدکنندۀ نفت، امانوئل ماکرون می کوشد او را به افزایش تولید نفت ترغیب کند.دیگر موضوع گفتگوی رهبران دو کشور در ضیافت الیزه مسئلۀ اتمی ایران است در حالی که کلیه تلاش ها برای احیای برجام تاکنون با شکست روبرو شده‌اند…

در همین زمینه ایسنا نیز خبر داد: کاخ الیزه در بیانیه‌ای در توضیح دیدار دو طرف اعلام کرد:  رئیس جمهور فرانسه و ولیعهد عربستان درباره مسائل مهمی از جمله جنگ اوکراین گفتگو کردند. امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه و محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان درباره بحران انرژی، جنگ یمن، اوضاع خاورمیانه و مبارزه با داعش بحث و گفتگو کردند و دو طرف درباره تقویت شراکت به توافق رسیدند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا