اجتماعی

تکرار سیل ۷۰ سال پیش امامزاده داوود

درباره سیلاب‌های اخیر در ایران و به خصوص سیلابی که در امامزاده داوود جاری شد، هنوز اظهارنظر دقیق علمی نمی‌توان کرد.

آرمان ملی، حسین آخانی استاد گیاهشناسی دانشگاه تهران: به همین دلیل لازم است متخصصان در فرصت لازم مطالعه بیشتری کنند. منتهی این سیل‌ها خیلی عجیب نیست.

در تاریخ‌مان این سیل‌ها را داشتیم. در ۵ مرداد ۱۳۳۳ در امامزاده داوود سیل بسیار وحشتناکی اتفاق افتاد و تعداد زیادی از مردم کشته شدند. خاطره ۴ مرداد ۶۶ در تجریش را داریم که خودم شاهد آن بودم. در سیل ۲۰ مرداد ۱۳۸۰ در پارک ملی گلستان که یکی از پرتلفات‌ترین سیل‌های تاریخ ایران است.

بارندگی‌های تابستانه معمولا به دلیل خشکی طبیعت باعث سیل وحشتناکی می‌شود، چیز غیرعادی در ایران نیست. منتهی تحقیقات می‌گوید بارندگی‌های موسمی یا مونسون در ۲۰ سال اخیر افزایش یافته است. برخی دانشمندان این را با جریان شمالی باران‌های موسمی مرتبط می‌دانند. اگر این نظریه درست باشد در سال‌های آینده هم این اتفاق را خواهیم داشت.

نکته مهم سیل‌ها، تلفات انسانی آنهاست. نیاز به آگاهی مردم داریم. متأسفانه استفاده بی‌رویه از وسایل نقلیه شخصی موجب تلفات بی‌رویه می‌شود و امکان امداد را از مردم می‌گیرد. دخالت‌های بی‌رویه در مسیر جریان آب در کوه‌ها، چه ساخت و سازهای اشتباه و چه خطاهایی که به عنوان آبخیزداری انجام می‌ شود و با بستن مسیل‌ها، فاجعه‌ساز می‌شود.

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotne

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا