بین‌المللی

کارشناس چینی: احتمال استفاده از زور در مقابل «اقدامات جدایی‌طلبانه» تایوان وجود دارد

یک کارشناس ارشد در مرکز استراژی و امنیت بین‌الملل در دانشگاه چینهوای پکن گفت: اگرچه الحاق تایوان به چین به روش صلح آمیز به نفع چین است اما احتمال استفاده از زور برای «اقدامات جدایی‌طلبانه» تایوان همچنان وجود دارد.

به گزارش روز شنبه ایرنا از روزنامه چاینا دیلی، ژائو بو این اظهارات را در واکنشی هشدار آمیز نسبت به احتمال سفر نانسی پلوسی رییس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان مطرح کرد.

وی تصریح کرد: چین همچنان در مقابل مساله تایوان صبوری پیشه کرده و بودجه دفاعی آن تقریبا مانند چندین دهه گذشته، کمتر از ۲ درصد از تولید ناخالص داخلی است. ما تنها زمانی از اقدامات غیر صلح آمیز و قهری مانند زور استفاده می‌کنیم که آخرین راه باشد.

ژائو بو با بیان اینکه قانون ضد جدایی چین دارای سه شرط بسیار روشن است که براساس آن پکن می‌تواند از «اقدامات غیر صلح‌آمیز برای حفاظت از حاکمیت و تمامیت ارضی چین» استفاده کند؛ گفت: نیروهای استقلال طلب تایوان باعث جدایی تایوان از سرزمین اصلی چین شوند. حوادث بزرگی که منجر به جدایی تایوان از چین می شود، رخ دهند؛ احتمالات برای اتحاد مجدد مسالمت آمیز کاملاً از بین رفته باشد.

این کارشناس چینی ادامه داد: برای جلوگیری از این نوع وضعیت اسفبار، ما باید تعاملات بیشتری را در سراسر تنگه تایوان تشویق کنیم. ما باید به سرزمین اصلی چین اطمینان دهیم که هنوز امکان اتحاد مجدد صلح آمیز وجود دارد. این بهترین راه برای جلوگیری از جنگ در سراسر این تنگه است.

در هفته‌های اخیر و بدنبال انتشار اخبار مختلفی در خصوص احتمال سفر نانسی پلوسی رییس مجلس نمایندگان آمریکا به تایپه، تنش بین آمریکا و چین بالا گرفته است.

هفته گذشته نیز سخنگوی وزارت امور خارجه چین نسبت به انجام چنین سفری هشدار داده بود.

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotne

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا