از هر دری سخنی

میانگین قیمت مسکن در تهران در مرز ۴۵ میلیون تومان

طبق گزارش مرکز آمار میانگین قیمت مسکن در تیرماه سال جاری به مرز ۴۵ میلیون تومان رسیده است. به گفته یک عضو شورای شهر تهران زمان خانه‌دار شدن برای دستمزد بگیران و سطح متوسط جامعه به ۶۷ سال رسیده است. یعنی یک کارمند با حقوق متوسط بعد از ۶۷ سال می‌تواند برای خود خانه بخرد….

این در حالی است که قیمت اجاره‌بها نجومی است و تورم در این بخش بیش از ۵۲ درصد گزارش‌شده است. پس در این شرایط افراد نمی‌توانند پول پس‌انداز کنند تا خانه بخرند. سیاست‌های دولت‌ها نیز تاکنون نتوانسته افراد بدون خانه را خانه‌دار کند. وام خرید مسکن و اجاره‌بها با سود بالای ۱۸ درصد داده می‌شود که با این وام نمی توان خانه خرید. از سوی دیگر ساخت مسکن انبوه کاهش‌یافته و برخی از این واحدها غالباً از شهرها دور هستند و امکانات، کیفیت و ایمنی لازم برای زندگی را ندارند. در آخرین اظهارنظر وزیر راه و شهرسازی گفت: پولی در صندوق ملی مسکن وجود ندارد. وی وعده داد که ١٠٠ هزار واحد نهضت ملی مسکن تا پایان شهریور تحویل داده خواهد شد. گزارش پیشرو به این موضوع می‌پردازد.

تیرماه ۱۴۰۱ تورم ماهانه قیمت آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران ٨,٣ درصد بوده است. تورم ماهانه تیرماه در مقایسه با همین اطلاع در ماه قبل (٧.١ درصد)، ١.٢ واحد درصد افزایش داشته است.
به گزارش همشهری آنلاین، بر اساس اعلام مرکز آمار ایران، در تیرماه ۱۴۰۱ شاخص قیمت آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران به عدد ١۵١,٩رسیده است که نسبت به ماه قبل (۱۴۰.۳)، ٨.٣ درصد افزایش داشته است.

افزایش تورم ماهانه
تورم ماهانه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت ماه جاری، نسبت به ماه قبل است. در تیرماه ۱۴۰۱ تورم ماهانه قیمت آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران ٨,٣ درصد بوده است. تورم ماهانه تیرماه در مقایسه با همین اطلاع در ماه قبل (٧.١ درصد)، ١.٢ واحد درصد افزایش داشته است.

افزایش تورم نقطه‌ به نقطه
تورم نقطه به نقطه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت نسبت به ماه مشابه سال قبل است. در تیرماه ۱۴۰۱ تورم نقطه به نقطه قیمت آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران به عدد ۴۵,٢ درصد رسیده است. تورم نقطه به نقطه این ماه در مقایسه با ماه قبل (٣۵.۵ درصد) ٩.٧ واحد درصد افزایش داشته است.

افزایش تورم سالانه
نرخ تورم سالانه، درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه جاری، نسبت به شاخص دوره مشابه سال قبل است. نرخ تورم سالانه تیرماه ۱۴۰۱ املاک مسکونی شهر تهران به عدد ٢٧,١ درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل (٢۶.۴ درصد)، ۰.۷ واحد درصد افزایش داشته است.

متوسط قیمت آپارتمان‌های مسکونی مناطق ٢٢گانه شهر تهران
در تیرماه ۱۴۰۱ متوسط قیمت آپارتمان‌های مسکونی فروش رفته در مناطق ٢٢گانه شهر تهران به ۴۴۸۴۰۷ هزار ریال رسیده است. در این ماه منطقه یک با متوسط قیمت ۸۴۵۲۲۰ هزار ریال بیش‌ترین و منطقه ١٧ با متوسط قیمت ۲۲۸۹۰۳ هزار ریال کمترین قیمت را در بین مناطق ٢٢ چانه شهر تهران به خود اختصاص داده‌‌اند.
پولی در صندوق ملی مسکن وجود ندارد
وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: طبق گزارش رسمی دیوان که در سایت این نهاد هم بارگذاری شده، میزان پیشرفت نهضت ملی مسکن در دولت قبل حدود ٨.٨ درصد بوده و همان پروژه را در دولت سیزدهم ادامه دادیم و امروز به مرحله تحویل رسیده است. به گزارش ایلنا، رستم قاسمی در جمع خبرنگاران بابیان اینکه تا پایان شهریورماه ١٠٠ هزار واحد نهضت ملی مسکن تحویل می‌شود، گفت: در پروژه مسکن نهضت ملی مسکن تعدادی از واحدها پیشرفت فیزیکی ٩٨ تا ٩٩ درصد دارند و بسیاری از واحدها تنها منتظر انشعابات هستند و از شهریورماه هرماه افتتاح و تحویل مسکن نهضت ملی خواهیم داشت.
وی در پاسخ به سؤال ایلنا مبنی بر اینکه گفته می‌شود این واحدها همان واحد‌های نهضت ملی مسکن دولت قبل هستند که قرار است تحویل متقاضیان شوند، گفت: طبق گزارش رسمی دیوان که در سایت این نهاد هم بارگذاری شده، میزان پیشرفت نهضت ملی مسکن در دولت قبل حدود ٨.٨ درصد بوده و همان پروژه را در دولت سیزدهم ادامه دادیم و امروز به مرحله تحویل رسیده است.
وزیر راه و شهرسازی در پاسخ به سؤال دیگر ایلنا مبنی بر اینکه میزان منابع صندوق ملی مسکن در حال حاضر چقدر است، گفت: فعلاً هیچ پولی وارد این صندوق نشده‌ است اما به زودی منابع جدید تزریق خواهد شد و پولی در این صندوق نداریم.
قاسمی درباره محل تأمین منابع اظهار داشت: ٣٠ هزار میلیارد تومان در بودجه امسال برای صندوق ملی مسکن دیده‌شده که باید ارائه شود و همچنین ۵٠ هزار میلیارد تومان هم خط اعتباری مسکن مهر یعنی برگشت اقساط است که وارد صندوق می‌شود. همچنین تمام مالیات حوزه مسکن باید وارد صندوق ملی مسکن شوند.

وام ۷۰۰ میلیون تومانی مسکن تصویب نشده است
به گزارش خبرگزاری خبر آنلاین، رستم قاسمی، وزیر راه و شهرسازی با اعلام این‌که وام ۷۰۰ میلیون تومانی نهضت ملی مسکن هنوز تصویب نشده است گفت بر اساس برنامه‌ریزی انجام‌شده به صورت ماهانه تعدادی از واحدهای این طرح را تحویل خواهیم داد.
ستاره صبح

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotne

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا