اجتماعی

آموزش‌وپرورش هزینه‌های بیمه تکمیلی را پرداخت کند

بیمه طلایی فرهنگیان یکی از اتفاقات خوب رفاهی بود که سال ۱۳۸۹ اجرا شد اما چند سالی بیشتر دوام نداشت و کم‌کم رنگش تغییر کرد و اکنون سال‌هاست که بیمه تکمیلی فرهنگیان نتوانسته رضایت جامعه فرهنگی را جلب کند.

آرمان ملی، حسین معافی فعال فرهنگی: یکی از موضوعاتی که فرهنگیان نسبت به آن گلایه دارند بحث هزینه‌های درمان است. بیمه‌های تکمیلی که در سال‌های گذشته طرف قرارداد آموزش‌وپرورش بودند نتوانستند رضایت فرهنگیان را جلب کنند و برخی از خدمات سقف پرداخت داشتند و برای هزینه‌های دندان‌پزشکی خدماتی ارائه نمی‌کردند.

اکنون بیش از سه ماه است که هیچ هزینه‌ای از سوی آموزش‌وپرورش طی گزارشی که از دفاتر بیمه تکمیلی آتیه‌سازان در استان مرکزی کسب شده، بابت ارائه فاکتورهای درمان بیمه تکمیلی برای شاغلین در طرح «الف» و «ب» از تاریخ ۲۹/۰۱/۱۴۰۱ واریز نشده و همچنین بیمه تأمین اجتماعی بازنشستگان نیز از تاریخ ۲۳/۰۲/۱۴۰۱ هزینه‌ها را پرداخت نکرده است درصورتی‌که پرداخت حق بیمه تکمیلی از سوی فرهنگیان و بازنشستگان هر ماه از حقوق آنها کسر شده است. بیماران خاص که تحت پوشش بیمه تکمیلی بودند و معمولاً طی دوهفته هزینه‌های درمان خود را دریافت می‌کردند نیز فعلا هیچ هزینه‌ای را بابت بیمه تکمیلی آتیه‌سازان دریافت نکرده و نسبت به عدم پرداخت‌های به‌موقع گلایه‌مند هستند.

سال گذشته بیمه تکمیلی فرهنگیان به‌صورت صندوقی و حق بیمه ماهانه آن‌ها ۴۹ هزار و ۵۰۰ تومان بود. به‌این‌ترتیب حق بیمه ماهانه تکمیلی فرهنگیان امسال تقریباً دوبرابر افزایش پیدا کرده است. از تاریخ اول تیرماه ۱۴۰۱ بیمه تکمیلی دانا جایگزین بیمه آتیه‌سازان حافظ برای شاغلین شده و قرار است که این بیمه به‌صورت خودگردان ارائه خدمات ‌نماید. پیش‌ازاین، روش بیمه تکمیلی فرهنگیان به‌صورت صندوقی بود که مورد رضایت همکاران فرهنگی نبود، لذا با سازوکاری جدید، تفاهم‌نامه‌ای را با شرکت بیمه دانا برای تغییر از روش «صندوقی» به «بیمه‌گری» خواهد بود و طبق قرارداد، فرانشیز ۱۵ درصدی در این تفاهم‌نامه قید شده است.

بر اساس تعهدات جدید بیمه تکمیلی آموزش‌وپرورش با بیمه دانا سقف تعهدات بیمه تکمیلی بابت جراحی عمومی و جراحی‌های تخصصی مثل عمل جراحی قلب و مغز نامحدود خواهد بود و مراکز طرف قرارداد با بیمه دانا به‌صورت آنلاین نیز افزایش خواهد یافت. اگرچه کارشناسان انتقاداتی به عقد قرارداد آموزش‌وپرورش با بیمه تکمیلی دانا دارند ولی امیدواریم که ارائه خدمات پزشکی و پیراپزشکی و هزینه‌های درمان بهتر از سال‌های گذشته باشد تا فرهنگیان گرامی از یک رضایت نسبی از ارائه خدمات برخوردار باشند. شایسته است که آموزش‌وپرورش نیز هزینه فاکتورهایی را که فرهنگیان و بازنشستگان عزیز در سه ماه گذشته تحویل بیمه تکمیلی آتیه‌سازان حافظ دادند، پرداخت نماید.

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotne

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا