اخبار

اشغال پارلمان عراق با تحصن نامحدود معترضان

معترضان به تشکیل دولت ائتلافی گروه های مورد حمایت ایران، از روز شنبه به پارلمان عراق هجوم برده و دست به تحصن نامحدود در پارلمان زدند….

نیروهای امنیتی از گاز اشک آور و شوکر برای عقب راندن تظاهرکنندگان پیرو مقتدی صدر استفاده کردند. معترضان پس از ورود به داخل پارلمان اعلام تحصن بی پایان کرده و اعلام کردند تا زمانی که به خواسته هایشان پاسخ داده نشود متفرق نخواهند شد.

با افزایش تعداد معترضان، پلیس عقب نشینی کرد و آن ها توانستند وارد پارلمان شوند. جلسه پارلمان به هم خورد. محمد الحلبوسی رئیس پارلمان اعلام کرد جلسات پارلمان تا اطلاع ثانوی تشکیل نخواهد شد.

تا اواخر بعد از ظهر روز شنبه، به گزارش وزارت بهداشت عراق حدود ۱۲۵ نفر، از جمله ۲۵ نفر از نیروهای امنیتی، در خشونت ها زخمی شدند.

بنابه گزارش گاردین صدر پس از آن که علیرغم کسب بیشترین تعداد کرسی ها در انتخابات فدرال اکتبر گذشته، نتوانست دولت را تشکیل دهد، از هواداران خود به عنوان یک تاکتیک فشار علیه رقبا و جلوگیری از تشکیل دولت توسط هواداران جمهوری اسلامی استفاده می کند.

در شرایطی که هیچ یک از طرفین تمایلی به تسلیم شدن ندارند، و صدر قصد دارد مانع تشکیل دولت توسط رقبای خود شود، بلاتکلیفی و فلج سیاسی دوران جدیدی از بی‌ثباتی در این کشور به وجود آورده است.

پس از گذشت ۱۰ ماه از آخرین انتخابات، خلاء سیاسی موجود طولانی‌ترین خلاء از زمان تهاجم ایالات متحده در سال ۲۰۰۳ به این کشور است.

گاردین می نویسد، رقبای صدر در «چارچوب هماهنگی» که ائتلافی از احزاب شیعه تحت حمایت ایران به رهبری نوری المالکی نخست وزیر سابق است، روز گذشته نشانه هایی از اختلاف بین خود نشان دادند.

چهارچوب هماهنگی در ابتدا خواستار تظاهرات «مسالمت آمیز» برای دفاع از دولت شد. این موضع نگرانی در مورد تشدید درگیری‌های خیابانی و خشونت‌های قومی را افزایش داد.

اما هادی عامری، یکی از رهبران «چارچوب هماهنگی» با صدور بیانیه‌ای از «برادر عزیز» مقتدی صدر دعوت به «گفت‌وگوی جدی» برای یافتن راهی برای خروج از بن‌بست کرد.

سازمان ملل نگرانی خود را از بی ثباتی بیشتر در عراق ابراز کرده و از رهبران عراق خواسته است تا از ایجاد تنش های بیشتر خودداری کنند.

مصطفی الکاظمی، نخست وزیر موقت خواستار خویشتن داری طرفین شده است. او در بیانیه ای خاطر نشان کرد: «جناح های سیاسی باید بنشینند و مذاکره کنند و به خاطر عراق و عراقی‌ها به تفاهم برسند». الکاظمی به نیروهای امنیتی دستور داده است از تظاهرکنندگان محافظت کنند.

عمار الحکیم، یکی لز رهبران شیعیان که که با چارچوب هماهنگی متحد اما اعلام کرده است در دولت بعدی شرکت نخواهد کرد – سخنان الکاظمی را تکرار کرد و از هر دو طرف خواست با یکدیگر مذاکره کنند.

در روز شنبه، هواداران صدر – که بسیاری از آن ها از استان های دیگر نیز برای تحصن به بغداد آمده اند – به تجمع در ساختمان پارلمان ادامه دادند و پرچم عراق و پرتره های صدر را برافراشتند. آن ها علیه نفوذ کشورهای خارجی که اشاره ای پنهان اما مستقیم به ایران است شعار می دادند.

روز چهارشنبه معترضان به دولت برای اولین بار پارلمان را اشغال کرده و بعد از مدت کوتاهی به دستور مقتدی صدر آن جا را ترک کردند. نمایش قدرت روز چهارشنبه پس از آن صورت گرفت که رقبای صدر با معرفی محمد السودانی به عنوان نامزد نخست وزیری، برای تشکیل دولت تلاش کردند.

به گزارش ایرنا، کمیته آمادگی برای تظاهرات «دفاع از مشروعیت قانون اساسی» مقرر کرد تظاهرات چارچوب هماهنگی که قرار بود روز یکشنبه در بغداد برگزار شود، به زمان دیگری موکول شود.

این کمیته در بیانیه ای اعلام کرد: بر اساس بیانیه های برادران در چارچوب هماهنگی و دخالت شیوخ عشایر بزرگوار و شخصیت های فاضل دینی، قرار شد موعد تظاهرات دفاع از دولت و موسسات آن به موعد دیگری موکول شود تا فرصتی به گفت و گو و ایجاد راه حل های مثبت سیاسی داده شود، وحدت صفوف و دوری از فتنه، تضمین و فرصت دعوت کنندگان به فتنه سوزانده شود.

چهارچوب هماهنگی پیشتر در بیانیه ای اعلام کرده بود: ما با نگرانی شدید حوادث ناگواری را که در این روزها در پایتخت رخ می دهد، به ویژه تجاوز به نهادهای قانون اساسی، هجوم به مجلس نمایندگان و تهدید به حمله علیه قوه قضائیه و حمله به مقرهای رسمی و سرویس های امنیتی را دنبال می کنیم. در عین حال که توصیه به صبر و خویشتنداری کامل می کنیم ما مردم و طرفداران قانون مدارمان را به تظاهرات مسالمت آمیز در دفاع از دولت و مشروعیت آن و نهادهای آن که در راس آنها مقام قضایی و قانونگذاری است دعوت می کنیم و ایستادگی در برابر این تخطی خطرناک و انحراف از قانون و موازین و شرع را واجب می دانیم.

بیانیه چارچوب هماهنگی شیعی افزود: دولت، مشروعیت آن، نهادهای قانونی آن و صلح مدنی خط قرمزی بر روی همه عراقی ها هستند که آماده دفاع از آن به هر طریق ممکن صلح آمیز هستند.

با این حال، دعوت های متعدد به گفت و گو به جای تقابل و اردوکشی های خیابانی باعث شد که کمیته آمادگی برای تظاهرات، این رویداد را به زمان دیگر موکول و تا اطلاع ثانوی لغو کند.

حزب کمونیست عراق در واکنش به ناآرامی های این کشور خواهان برگزاری انتخابات زودهنگام پارلمانی شده و سیستم سیاسی این کشور را که متکی بر تقسیم قومی – قبیله ای است به شدت مورد انتقاد قرار داده است. حزب کمونیست عراق از نیروهای ملی و عدالت خواه که در بحران های چند ساله ی این کشور شریک نبوده اند خواسته است تا با تشکیل یک جبهه ی مشترک در برابر سیستم قومی – قبیله ای موجود بایستند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا