زنان

اعتراف گیری از سپیده رشنو

انتشار ویدیوهای اعترافات اجباری از زندانیان سیاسی و کنشگران مدنی در رسانه‌های داخلی پیش از این بسیار سابقه دارد اما در پی افزایش اعتراضات سیاسی و اجتماعی اخیر، پخش این ویدیوها از اعترافات اجباری شهروندان عادی نیز افزایش یافته است.

پیام یک اعتراف اجباریِ متفاوت!

علی نانوایی-اعترافات اجباری⁩ سپیده رشنو با سایر اعترافات پیش از خود، یک فرق اساسی داشت. در اعترافات تلویزیونی سابق، از ریگی گرفته تا روح‌الله زم و نوید افکاری و… تلاش کارگردان-بازجو بر این بوده که طوری با گریم و صحنه‌پردازی و برداشتهای مختلف، تصویر بگیرد که تا حد امکان طبیعی به نظر بیاید.

‏اما تصویر سپیده رشنو جلوی دوربین، با آن صورت تکیده و لحن و بیان، حتی برای ایدئولوژیک‌ترین وفادارنشان هم کاملا غیرقابل‌باور و نمایانگر شکنجه و فشاریست که او تحمل کرده. به نظرم تعمدی در این امر بوده. دیگر کارگردان میلی به تلاش برای خلق تصاویر باورپذیر (حداقل برای حامیان خود) ندارد.

بلکه اتفاقا درصدد است حال که پرده‌ها افتاده، پیام و بیانیه‌ای را برای مخالفان و به خصوص حامیان خود صادر کند: اینکه ما تا آخرین سطح رذالت و شرارت، حاضریم از حامیان و وفادارن‌مان چون رایحه ربیعی دفاع کنیم؛ بلکه این پیام موجب کمی قوت‌قلب و روحیه برای وابستگان و حامیان مردّد، ترسیده و رو به ریزش این نظام باشد تا همچنان بتوانند اندکی در مقابل مردم کثیرِ مخالف، مقاومت کنند./توییتر نویسنده

اعتراف گیری از سپیده رشنو

شب گذشته، سیمای جمهوری اسلامی، فیلمی از اعترافات سپیده رشنو، دختر معترض به تذکر حجاب اجباری در اتوبوس، را نشان داد.

بهارنیوز-در این گزارش که شامگاه شنبه، هفتم مرداد از برنامه ۲۰:۳۰ سیما پخش شد، در خلال روایت یکطرفه از درگیری لفظی یک متذکر حجاب اجباری و سپیده رشنو در اتوبوس، برای چند ثانیه رشنو نیز در محلی استودیومانند در حال بیان جملاتی که دلخواه  مسوولان است، نشان داده می‌شود. زمان و مکان این ویدئو از سپیده رشنو معلوم نست. او در این ویدئو با چهره‌ای تکیده دیده می‌شود و از ارسال فیلم این درگیری به مسیح علینژاد و یک فرد دیگر سخن می‌گوید. سپیده رشنو، ۲۸ ساله، هنرمند، داستان‌نویس و ویراستار است که پس از اعتراض به رایحه ربیعی، زن محجبه‌ای که در اتوبوس درباره حجاب اجباری به او تذکر داد و او را تهدید کرده بود که ویدیوی او را به «سپاه» می‌دهد، روز ۲۵ خرداد بازداشت شد. در هفته‌های گذشته کاربران شبکه‌های اجتماعی درباره وضعیت نامعلوم او پس از بازداشت و سکوت نزدیکان او ابراز نگرانی کرده بودند.
در روزهای اول ماه مرداد ویدیویی از اعترافات اجباری زنی منتشر شد که خبرگزاری فارس مدعی بود سپیده رشنو است. پس از پخش این ویدیو، برخی رسانه‌ها به نقل از منابع آگاه اعلام کردند که زنی که در این فیلم دیده می‌شود و چهره او مات شده است، خانم رشنو نیست، بلکه زنی است که در اتوبوس با زن متذکر حجاب اجباری درگیر شده و دستش آسیب دیده بود. پس از آن شمار زیادی از کاربران شبکه‌های اجتماعی با راه‌اندازی یک توفان توئیتری با هشتگ «سپیده کجاست» با انتقاد از بی‌خبری از محل بازداشت این زن هنرمند، خواستار پاسخگویی مقام‌های مسئول در این زمینه شدند. انتشار ویدیوهای اعترافات اجباری از زندانیان سیاسی و کنشگران مدنی در رسانه‌های داخلی پیش از این بسیار سابقه دارد اما در پی افزایش اعتراضات سیاسی و اجتماعی اخیر، پخش این ویدیوها از اعترافات اجباری شهروندان عادی نیز افزایش یافته است. خبرگزاری فارس ششم مرداد ویدیویی از اعترافات اجباری دو زن جوان که پیشتر ویدیوی واکنش آن‌ها به تذکر یک فرد معمم درباره حجاب در شبکه‌های اجتماعی به‌ طور گسترده منتشر شده بود، منتشر کرد. محور اظهارات این دو زن که چهره آن‌ها فیلتر شده بود، انتقاد از مسیح علینژاد، بود. در این «اعتراف»، این دو زن گفتند که ویدیوی مربوط به درگیری لفظی‌شان با فرد معمم را مسیح علینژاد منتشر کرده است. این دو زن در این «اعترافات» هم‌چنین از «اهانت ناخواسته به تذکر روحانی» ابراز «ندامت» کردند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا