چرخانیادمان و رویدادها

 روز جهانی مبارزه با قاچاق انسان

۵۰ درصد از قربانیان کشف شده به دلیل استثمار جنسی قاچاق شده‌اند، ۳۳ درصد نیز برای کار اجباری مورد سوءاستفاده قرار گرفته‌اند. قربانیان زن همچنان اهداف اصلی هستند.

☸️ مجمع عمومی سازمان ملل طی قطعنامه (A/RES/68/192)، ۳۰ ژوئیه مصادف با ۸ مرداد را روز جهانی “مبارزه با قاچاق انسان” نام گذاری کرده است. این قطعنامه اظهار داشته است که چنین روزی برای “افزایش آگاهی از وضعیت قربانیان قاچاق انسان، ارتقاء و حمایت از حقوق آنها ضروری است.”

✴️ قاچاق انسان به عمل غیرقانونی خرید و فروش انسان‌ ها گفته می‌شود که ممکن است در داخل مرزهای یک کشور یا فراتر از آن و در سطح بین‌المللی رخ دهد.

✳️ این شکل برده‌داری نوین با هدف جذب افراد و اجبار آن‌ ها به تن ‌فروشی، بهره ‌کشی از نیروی کار و وادار کردن آن ‌ها به انجام کارهای خلاف اراده و میل خود، یکی از پدیده‌های ناپسند عصر معاصر به شمار می‌رود.

☸️ قربانیان این پدیده با ارعاب و اجبار و یا حیله در دام سودجویان می‌افتند، دامی که برگشت از آن تقریبا غیرممکن است. این کار غیر انسانی سالانه سود بسیار زیادی را نصیب سوداگران می‌کند و هر سال میلیون‌ها زن، کودک و مرد قربانی این سودجویان می‌شوند.

✴️ بر اساس آمار دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد، ۲۵۵۰۰۰ قربانی قاچاق انسان بین سال‌های ۲۰۰۳ و ۲۰۱۶ شناسایی شده‌اند و تعداد بسیار بیشتری از قربانیان شناخته نشده هستند که در سراسر جهان به کمک نیاز دارند.

✳️ هر کشوری در جهان تحت تاثیر قاچاق انسان، خواه ناخواه مبدا، ترانزیت یا مقصد قربانیان است.

🔻 سازمان ملل متحد هر ساله برای این روز عنوانی را در نظر میگیرد و امسال را به عنوان “استفاده / سوءاستفاده از فناوری” نامگذاری کرده است.

📣 پیام دبیرکل در سال ۲۰۲۲

۱️⃣ بنا به گفته دبیرکل قاچاق انسان جنایتی هولناک و تجاوزی همه‌جانبه به حقوق، امنیت و حیثیت مردم است.

۲️⃣ آنتونیو گوترش گفته است که به طور غم انگیز، این مشکلی است که در حال بدتر شدن است – به ویژه برای زنان و دختران، که نماینده اکثریت افراد قاچاق شده در سطح جهان هستند.

۳️⃣ وی گفته است درگیری‌ها، آوارگی اجباری، تغییرات آب و هوایی، نابرابری و فقر ده‌ها میلیون نفر را در سراسر جهان محروم، منزوی و آسیب‌پذیر کرده است.

۴️⃣ دبیرکل همچنین گفته است همه‌گیری کووید ۱۹ کودکان و جوانان را از دوستان و همسالان خود جدا کرده است و این باعث می‌شود که زمان بیشتری را به تنهایی و آنلاین بگذرانند.

۵️⃣ وی در ادامه گفته است که قاچاقچیان انسان از این آسیب پذیری‌ها استفاده می‌کنند و از فناوری پیشرفته برای شناسایی، ردیابی، کنترل و بهره‌برداری از قربانیان استفاده می‌کنند. پلتفرم‌های آنلاین به آن‌ها این امکان را می‌دهند که با وعده‌های دروغین افراد را فریب دهند و استخدام کنند.

۶️⃣ گوترش گفته است وب تاریک به آن‌ها اجازه می‌دهد تا هویت خود را پنهان کنند و در عین حال موارد زشت خود را منتشر کنند، از جمله مواردی که از کودکان بهره‌کشی جنسی می‌کنند. فناوری به مصرف‌کنندگان این امکان را می‌دهد که به‌طور ناشناس محتوای خطرناک و تحقیرکننده‌ای را که به قاچاق انسان دامن می‌زند، مطالبه کنند.

۷️⃣ وی در ادامه پیام خود گفته است که اما همانطور که موضوع امسال روز جهانی مبارزه با قاچاق انسان – “استفاده و سوء استفاده از فناوری” – به ما یادآوری می‌کند، گرچه فناوری می تواند قاچاق انسان را فعال کند، اما در مقابل، می‌تواند ابزاری حیاتی در مبارزه با آن نیز باشد.

۸️⃣ وی گفته است که ما به دولت‌ها، قانون‌گذاران، کسب ‌وکارها و جامعه مدنی نیاز داریم تا در سیاست‌ها، قوانین و راه‌حل‌های مبتنی بر فناوری سرمایه‌گذاری کنند که بتواند قربانیان را شناسایی و از آن‌ها حمایت کند، عاملان را شناسایی و مجازات کند، و اینترنت امن، باز و مطمئن را برای همه تضمین کند.

۹️⃣ دبیرکل در ادامه اینگونه بیان نموده که به عنوان بخشی از اجلاس سران آینده در سال ۲۰۲۳، من یک قرارداد جهانی دیجیتال را پیشنهاد کرده‌ام تا تمام دولت‌های جهان را گرداگرد مفهوم حکمرانی خوب در فضای دیجیتال جمع آوری کنم.

⁉️ آیا میدانید که:

✔️ در سال ۲۰۱۸ حدود ۵۰۰۰۰ قربانی قاچاق انسان شناسایی و توسط ۱۴۸ کشور گزارش شده است.

✔️ ۵۰ درصد از قربانیان کشف شده به دلیل استثمار جنسی قاچاق شده‌اند، ۳۳ درصد نیز برای کار اجباری مورد سوءاستفاده قرار گرفته‌اند.

✔️ قربانیان زن همچنان اهداف اصلی هستند. زنان ۴۶ درصد و دختران ۱۹ درصد از کل قربانیان قاچاق را تشکیل می‌دهند.

✔️  در سطح جهان، از هر ۳ قربانی شناسایی شده یک نفر یک کودک است. سهم کودکان در میان قربانیان قاچاق کشف شده سه برابر و سهم پسران طی ۱۵ سال گذشته پنج برابر شده است./جمعیت دفاع

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا