حقوق بشر

سکوت در برابر کوچک‌ترین ظلم‌ها، بزرگ‌ترین خیانت‌ها را رقم زده‌ است

ما دانشجویان انجمن آزاداندیش، ضمن محکومیت مجازات حبس هم‌کلاسی‌مان، بر تداوم مسیر آزادی‌خواهی و مقاومت تاکید می‌کنیم و اعلام می‌داریم که تاریخ ایستادگی دانشگاه مملو از قهرمانانی است که زندگی خود را فدای حقیقت‌طلبی و آزاداندیشی کرده‌اند.

بیانیه انجمن اسلامی دانشجویان آزاداندیش در محکومیت اجرای حکم هستی امیری، دانشجو و فعال مدنی

▫️صبح امروز هستی امیری، به وسیله حکم‌ جلب سیار در خانه پدری‌ خود بازداشت شد؛ خبری کوتاه که وضعیت تراژیک ماه‌های اخیر دانشگاه علامه را به یک تراژدی تمام عیار تبدیل کرد.

▫️دانشگاه سال‌هاست که با حفظ عرصه‌های  کنشگری‌ مدنی و مقاومت مسئولانه در میانه‌ی نبردی همه‌جانبه با دستگاه سرکوب است؛ نبردی  که همواره به احضار، بازداشت و محکومیت‌های پی‌درپی دانشجویان منتهی شده‌است. شاید محکومیت یک‌ساله‌ی همکلاسی شریفمان در زمانه‌ای که خبر زندانی و محکوم‌شدن صدها تن از فرزندان دغدغه‌مند این دیار تبدیل به یکی از عادی‌ترین خبرهای بولتن‌های خبری شده‌است، اتفاقی هولناک به نظر نرسد؛ اما نباید فراموش کنیم که همواره سکوت دربرابر کوچک‌ترین ظلم‌ها، بزرگ‌ترین خیانت‌ها را در حق مردم، این رنج دیدگانِ همیشه، رقم زده‌است.

▫️در شرایط کنونی که ویرانه‌ای از افسردگی و ناامیدی برسر دانشگاه آوار شده‌است، الگویِ زیستِ دانشجوییِ دغدغه‌مندانه‌یِ هستی امیری راهی در میانه‌ی این آوار است که بار دیگر مسئله حق بودن یا تکلیف بودنِ مقاومت را در این خفقان تاریخی دانشگاه مطرح می‌سازد؛ مقاومت آن چیزی است که ما را از نسیان و بی‌تفاوتی می‌رهاند و آن را تبدیل به تکلیفی می‌کند که بودن و هستی‌مان را معنا می‌بخشد.

▫️هستی امیری به جرم فعالیت‌ حقوق بشری و کنش‌ورزی در زمینه مبارزه با خشونت و تبعیض علیه زنان در خانه و محل کار، محکوم شده تا یکی از بهترین سال‌های جوانی خود را به دور از حق حیات طبیعی در زندان سپری کند و از امکان‌ زیست اجتماعی و کنش‌‌ آکادمیک محروم شده‌است.

▫️اکنون که سیاهی بر سپیدی و سایه‌های شوم بر دانشگاه غالب شده‌ و در شرایطی که مشکلات اساسی و بنیادین، گریبان مردم را گرفته‌است، سرکوبگران امنیتی دست به قلع‌وقمع فعالان مدنی زده‌اند و فضای کنش‌ورزی را هرلحظه تنگ‌تر می‌کنند. ما دانشجویان سال‌ها است که با قلم و قدم‌هایمان، اراده‌ی خود را برای همراهی با خواست مردم در جهت تغییر وضع موجود بیان کرده‌ایم و هر دانشجوی زندانی‌ای که در این راه، آزادی خود را فدای این ملت رنج‌دیده کرده و خواهد کرد، گواهی است بر استمرار این همراهی با مردم و ادامه‌‌ی مبارزه برای رهایی از ظلم و جور.

▫️ما دانشجویان انجمن آزاداندیش، ضمن محکومیت مجازات حبس هم‌کلاسی‌مان، بر تداوم مسیر آزادی‌خواهی و مقاومت تاکید می‌کنیم و اعلام می‌داریم که تاریخ ایستادگی دانشگاه مملو از قهرمانانی است که زندگی خود را فدای حقیقت‌طلبی و آزاداندیشی کرده‌اند.

کانال تلگرام کلمه

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا