از هر دری سخنی

افزایش تحرکات دیپلماتیک برای احیای برجام

تماس‌های علنی و غیرعلنی قطر و عمان با دو طرف ایرانی و آمریکایی و نیز تماس‌های غیرعلنی سه جانبه میان تهران -بروکسل – واشنگتن  به منظور نزدیک کردن رویکردها درباره برجام ادامه دارد و تحرکات جدیدی درخصوص تبادل زندانیان میان تهران و واشنگتن در حال انجام است.

مذاکرات غیر مستقیم ایران و آمریکا با وساطت اتحادیه اروپا و کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس

ایسنا : روزنامه  الجدید به نقل از منابع نزدیک به روند مذاکرات هسته ای غیر مستقیم ایران و آمریکا با وساطت اتحادیه اروپا و کشورهای عربی خلیج فارس جزئیاتی در خصوص پیشنهاد مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا به تهران و واشنگتن منتشر کرد.حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران روز چهارشنبه گذشته در تماس تلفنی با جوزپ بورل ملاحظات ایران درخصوص این پیشنهاد را به وی ابلاغ کرده و گفته است که ایران به طور کلی مخالفت‌هایی با طرح دارد اما تاکنون به طور رسمی مخالفت خود را اعلام نکرده است. مسئولان ایرانی معتقدند که طرح اروپایی چیز مهم و بزرگی به پیش‌نویس توافقی که در مارس گذشته مطرح شده اضافه نمی کند و پیشنهاد کنونی به طور کافی سه مطالبه اصلی تهران را برآورده نمی‌کند.این منابع درخصوص مطالبات تهران تاکید کردند که ایران خواهان گسترش چارچوب رفع تحریم ها، دادن ضمانت های کافی و همچنین اعلان آژانس بین المللی انرژی اتمی مبنی بر بستن پرونده تضمین های مربوط به اختلافات میان تهران و آژانس است؛ اختلافاتی که به سه سایت هسته ای ایران مربوط می شود و آژانس بین المللی انرژی اتمی پیش از این مدعی شده بود که ایران در آن ها فعالیت هسته ای اعلام نشده دارد.

منابع نزدیک به مذاکرات هسته ای اعلام کردند که پیشنهاد  جدید بورل رفع تحریم های بخشی از موسسات و شرکت های وابسته به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نه همه آن ها را شامل می شود و جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا نیز متعهد می شود که دولتش به توافق احترام بگذارد. امیرعبداللهیان به بورل گفته است که ایران از پیشنهادها و ایده هایی که در راستای تکمیل مذاکرات و رسیدن به توافق هستند استقبال می کند و همزمان خواستار انجام مباحثات بیشتر درخصوص پیشنهادهای اروپایی و همچنین پیشنهادهای تهران برای رسیدن به راه حل های مشترک است.این منابع همچنین تاکید کردند که پیشنهاد انجام دیدار میان علی باقری کنی، مذاکره کننده ارشد ایران با انریکه مورا، معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز مطرح شده است.این منابع در بخش دیگری خاطرنشان کردند که وزیر خارجه ایران نیز پیشنهادات جدیدی درخصوص مسائل مورد اختلاف به بورل داده است.”به نظر می رسد که در آینده نزدیک شاهد توافقی نباشیم و باید تا ماه سپتامبر و قبل از نشست شورای حکام آژانس در آن ماه منتظر بمانیم و ببینیم که چه اتفاقی رخ می دهد. تماس های علنی و غیرعلنی قطر و عمان با دو طرف ایرانی و آمریکایی به منظور نزدیک کردن رویکردهایشان ادامه دارد و تحرکات جدیدی درخصوص تبادل زندانیان میان تهران و واشنگتن در حال انجام است.

ایران؛ موضوع گفت‌وگوی تلفنی بلینکن و وزیر دفاع اسراییل

به گزارش ایسنا، آنتونی بلینکن وزیر امورخارجه آمریکا و بنی گانتس به صورت تلفنی با یکدیگر بحث و تبادل نظر کردند.پایگاه اینترنتی وزارت امورخارجه آمریکا در اطلاعیه‌ای در این باره اعلام کرد، دو طرف در گفت‌وگوی خود درباره موضوعات امنیتی، از جمله آنچه “تهدیدات ایران” عنوان شده است و همچنین حمایت واشنگتن از امنیت اسرائیل رایزنی کردند.

گفت‌وگوی برجامی وزیران خارجه آمریکا و عمان

وزیران امورخارجه آمریکا و عمان در یک تماس تلفنی با یکدیگر گفت‌وگو و درباره مذاکرات احیای برنامه جامع اقدام مشترک رایزنی کردند.به گزارش ایسنا، بدر بن حمد بن حمود البوسعیدی وزیر امورخارجه عمان و آنتونی بلینکن همتای آمریکایی او در یک تماس تلفنی با یکدیگر گفت‌وگو و تبادل نظر کردند.بنابر گزارش وب سایت وزارت امورخارجه عمان، دو طرف در این تماس درباره موضوعات دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی، ازجمله جنگ اوکراین و اوضاع یمن رایزنی کردند.همچنین مذاکرات احیای توافق هسته‌ای با ایران که واشنگتن در سال ۲۰۱۸ به‌طور یک‌جانبه از آن خارج شد، از دیگر موضوعات مورد بحث در گفت‌وگوی وزیران امورخارجه عمان و آمریکا بوده است.

حمایت از احیای برجام

یک مقام ارشد وزارت امورخارجه بحرین از توافق هسته‌ای با ایران حمایت کرد و ایران را همسایه‌ای مهم در منطقه برشمرد.به گزارش ایسنا، عبدالله الخلیفه معاون وزیر امورخارجه بحرین در گفت‌وگو با شبکه فاکس نیوز به طرح ادعاهایی علیه ایران پرداخت و مدعی شد که جمهوری اسلامی ایران همواره در امور داخلی کشورش دخالت کرده است!..این مقام بحرینی همچنین از توافق هسته‌ای با ایران حمایت کرد و.. گفت که این توافق می‌تواند به مقابله با تهدید مشترکی که همه با آن مواجهند، کمک کند.

گفت‌وگوی وزیر خارجه عمان و راب مالی درباره مذاکرات احیای برجام

وزیر امورخارجه عمان و نماینده دولت آمریکا در امور ایران با یکدیگر گفت‌وگو و درباره از سرگیری تلاش‌ها برای احیای برجام رایزنی کردند.

به گزارش ایسنا، بدر بن حمد بن حمود البوسعیدی وزیر امورخارجه عمان و رابرت مالی نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران در یک تماس تلفنی با یکدیگر گفت‌وگو کردند.دو طرف در این تماس تلفنی درباره موضوعات مورد اهتمام مشترک و تلاش‌ها برای از سرگیری مذاکرات احیای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) رایزنی کردند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا