گوناگون

مقایسه تلفات جاده‌ای اروپا با ایران تحت رژیم “ولایی”

طبق گزارش ایمنی جاده‌ها کشور بریتانیا در سال گذشته میلادی، به ازای هر یک‌میلیون نفر ساکن این کشور، ۲۸ کشته در جاده‌های خود داشته است. تعدادی که در قاره اروپا کمترین آمار کشته‌های جاده‌ای را نشان می‌دهد….

به گزارش ترابرنیوز، بعد از بریتانیا نیز، دانمارک و ایرلند کمترین تعداد کشته‌های جاده‌ای را به خود اختصاص داده‌اند. این در حالی است که بیشترین تعداد کشته‌های جاده‌ای در قاره اروپا، متعلق به کشورهای رومانی، بلغارستان و لاتویا است.

در آمار کلی نیز می‌توان یک درصد کاهش تلفات جاده‌ای را در کل اروپا مشاهده کرد. به‌طوری‌که کشورهایی مانند اسلوونی با ۱۳ درصد کاهش، لیتوانی ۱۱ درصد، بلغارستان ۹ درصد، اسلواکی و قبرس نیز ۸ درصد کاهش تلفات جاده‌ای را تجربه کرده‌اند.

در طول بازه ۸ ساله از سال ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۸ نیز، کشور یونان توانسته است با کاهش ۴۵ درصدی تلفات جاده‌ای خود، بالاترین کاهش را در طول این بازه در قاره اروپا به دست آورد.

این در حالی است که در ایران، تنها در سال ۱۳۹۷، چیزی حدود ۲۸,۰۰۰ نفر در تصادفات جاده‌ای جان خود را به دلایل مختلف که مهم‌ترین آن‌ها، ایمنی بسیار پایین خودروها و سرعت غیرمجاز است، ازدست‌داده‌اند.

عددی بسیار غم‌انگیز و ناراحت‌کننده که در طول یک سال، حتی از قاره اروپا نیز بالاتر رفته است. اما اروپا برنامه دارد که این آمار کشته‌شدگان جاده‌ای را تا حد ممکن کاهش داده و این کار را با قانون اجباری کردن محدودکننده‌های سرعت روی خودروها که ممکن است تا سال ۲۰۲۲ اجرایی شود، قوت بخشیده است.

به‌روزرسانی زیرساخت‌های جاده‌ای خودرویی، معرفی پلتفرم‌های خودرویی حتی ایمن‌تر ازآنچه که اکنون در کشورهای اروپایی تولید می‌شود و سرمایه‌گذاری درزمینهٔ ایمنی حمل‌ونقل و جاده‌ها، از برنامه‌های کلی اروپا برای کاهش این آمار است. اما در ایران چطور؟ مسئولان چه برنامه کلی برای کاهش این آمار وحشتناک کشته شدن هم‌وطنان در جاده‌های غیراستاندارد و خودروهایی بدون استاندارد دارند؟

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotne

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا