زنان

دخل و خرج بارداری

فرزندآوری در ایران از ابتدا تا ۲سالگی بین ۳۰ تا ۶۰ میلیون تومان هزینه دارد

الهه باقری سنجرئی

۹ماه پیش وقتی قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت تصویب و ابلاغ شد، هرچند روز یک‌بار بخشنامه‌‌ای جدید از وزارت‌خانه‌‌ها برای اجرای مواد آن که هدفشان در یک کلام افزایش جمعیت است صادر شد.

حکایت زنان و مردانی که در ایران زندگی می‌‌کنند اما جداست. در همه این ۹ماه، سوال جامعه‌شناسان، فعالان اجتماعی، مردم و کاربران شبکه‌‌های اجتماعی این بوده که آیا با بخشنامه و قانون می‌‌توان میل به بچه‌دار شدن را زیاد کرد و آیا وضعیت اقتصادی ایران، خود عاملی پررنگ برای کم کردن میل به بچه‌دار شدن است یا نه.

قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت، ۲۴ مهرماه ۱۴۰۰، در جلسه کمیسیون مشترک طرح جوانی جمعیت و حمایت از خانواده مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید و ۲۴ آبان‌ماه پارسال، توسط رئیس‌‌جمهوری ابلاغ شد.

قیمت یک بارداری از روز اول تا به‌‌دنیاآمدن نوزاد و خرید سیسمونی، بدون درنظرگرفتن هزینه شیرخشک و پوشک، با زایمان طبیعی در بیمارستان دولتی و استفاده از بیمه‌‌های پایه و تکمیلی در آزمایش‌‌ها حداقل حدود ۲۵میلیون تومان است و درصورتی‌که فرد بیمه پایه و تکمیلی نداشته باشد و سزارین شود، این هزینه حدود ۵۵میلیون تومان خواهد شد.

هزینه آزمایش تشخیص بارداری از ۱۵۰هزار تومان تا ۲۵۰هزار تومان متغیر است. به‌‌طور کلی و در شرایط عمومی، درحالی‌که یک زن در زمان بارداری بیماری یا مشکل خاصی نداشته باشد.

آزمایش‌‌های روتین بارداری شامل چکاپ عمومی سه‌‌ماهه اول، دوم و سوم هرکدام به‌‌طور متوسط حدود یک‌‌ تا‌‌ یک‌‌میلیون و ۵۰۰هزار تومان برآورد شده است که فقط یکی،‌‌دو مورد تحت پوشش بیمه پایه قرار می‌‌گیرد.

فرزندآوری، این روزها تبدیل به کالای لوکسی شده که انجام آن در توان هر زوجی نیست. هرچند بعضی معتقدند سختگیری‌‌های والدین در فراهم‌‌کردن بهترین شرایط برای نوزاد در هزینه‌‌بربودن زایمان تاثیرگذار است اما بی‌‌شک از هزینه‌‌های حداقلی اولیه نمی‌‌توان گذشت.هم میهن

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا