گوناگون

رکورد نرخ رشد تورم در انگلیس و منطقه یورو

گزارش تورم ماه ژوئن در بریتانیا منتشر شد. سطح تورم در این کشور به ۴/ ۹‌درصد رسید و بالاترین نرخ تورم در ۴۰ سال گذشته را به ثبت رساند. همزمان تورم در منطقه یورو به رکورد ۸.۹ درصد رسید تا رکورد جدیدی طی بیش از ۲۰ سال گذشته را ثبت کرده باشد.

 فشار تورم بر شانه مزدبگیران / افزایش هزینه‌های زندگی

دنیای اقتصاد/ کانال اکونومیست فارسی: بانک‌های مرکزی در سراسر جهان برای بهبود تورم در سطح کشور به افزایش نرخ بهره ادامه دادند. رشد کسب و کارها در بریتانیا به صفر نزدیک شده است زیرا با افزایش قیمت کالا و انرژی و درنهایت افزایش هزینه‌های زندگی، تقاضای مصرف‌کنندگان به پایین‌ترین حد خود رسیده است. خدمات مصرف‌کننده و مشاغل خرده‌‌‌فروشی شاهد کاهش ارزش بوده و خدمات تجاری نیز انتظار کاهش رشد را دارند. سطح تورم در این کشور به ۴/ ۹‌درصد رسید و بالاترین نرخ تورم در ۴۰ سال گذشته را به ثبت رساند. صندوق بین‌المللی پول نیز پیش‌بینی کرده است اقتصاد بریتانیا نسبت به سایر اقتصاد‌های بزرگ به جز روسیه در سال آینده با ضعیف‌ترین رشد همراه خواهد شد.

تورم در کشورهای اروپایی که از ارز یورو استفاده می‌کنند رکورد جدیدی را ثبت کرد.بر اساس اعدادی که  توسط آژانس آمار اتحادیه اروپا منتشر شد، تورم سالانه در ۱۹ کشور منطقه یورو در ژوئیه به ۸.۹ درصد افزایش یافته است.این میزان تورم در منطقه یورو از سال ۱۹۹۷ بی سابقه است.بانک مرکزی اروپا برای توقف تورم فعلی طی هفته گذشته برای اولین بار در ۱۱ سال گذشته نرخ‌های بهره را افزایش داد تا قیمت‌ها کاهش یابد.در همین حال، قیمت انرژی در مدت مشابه در منطقه یورو ۳۹.۷ درصد افزایش یافت که تنها اندکی کمتر از یک ماه قبل از آن در ماه ژوئن است.برت کولین، اقتصاددان ارشد منطقه یورو در بانک ING گفته است که هیچ نشانه قریب‌الوقوعی از کاهش نرخ تورم در منطقه یورو دیده نمی‌شود.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا