بین‌المللی

ادامه اعتراضات ضددولتی در سودان

تظاهرات گسترده مردم سودان برای واگذاری کامل دولت به غیرنظامیان در مناطق مختلف این کشور همچنان ادامه دارد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری آناتولی، تظاهرات سراسری به منظور واگذاری کامل دولت به غیرنظامیان امروز یکشنبه در شهرهای خارطوم، ام درمان، بحری، مدنی و کسلا در حال برگزاری است.

بر اساس اعلام این خبرگزاری، هزاران نفر از معترضان با در دست داشتن پرچم سودان شعارهایی همچون «اقتدار برای مردم» و «حکومت مدنی می‌خواهیم» سر داده و خواستار تشکیل دولت غیرنظامی شدند.

این در حالی است که نیروهای امنیتی سودان از صبح امروز در اطراف کاخ ریاست جمهوری در خارطوم تدابیر امنیتی شدیدی را اتخاذ کرده اند.

تظاهرات علیه دخالت ارتش در امور دولت غیرنظامی در مناطق مختلف سودان از ۲۵ اکتبر سال گذشته تاکنون تقریباً هر روز برگزار می شود.

گفتنی است که صبح روز ۲۵ اکتبر سال گذشته عبدالله حمدوک، نخست وزیر و بسیاری از سیاستمداران سودانی بازداشت؛ اما حمدوک روز بعد آزاد شد.

در ۲۱ نوامبر نظامیانی که با کودتا قدرت را به دست گرفتند با عبدالله حمدوک، نخست وزیر دولت منحل شده برای بازگشت وی به سمت خود به توافق رسیدند.

بر اساس گزارش های منتشر شده در رسانه های سودانی، این توافق میان اعضای نظامی شورای حاکمیت و نخست‌ وزیر سابق به دست آمد و حمدوک با مشورت همه نیروهای سیاسی به جز حزب «کنگره ملی» که در دوره عمر البشیر قدرت را در دست داشت، دولت تشکیل داد.

گفته می شود نظامیان و حمدوک در مورد چند موضوع دیگر از جمله آزادی تمامی زندانیان سیاسی توافق کردند؛ اما حمدوک در تاریخ ۲ ژانویه گذشته از سمت خود استعفا داد.

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotne

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا