گوناگون

“رژیم ولایی از خواست حذف سپاه از فهرست تروریستی صرف‌نظر کرد”

وال استریت ژورنال به نقل از منابع آگاه اروپایی گزارش داده که جمهوری اسلامی ایران در گفت‌وگوهای هسته‌ای با طرف‌های غربی، از خواسته‌اش مبنی بر خارج شدن سپاه از فهرست گروه‌های تروریستی صرف‌نظر کرده است….

به گزارش دویچه وله، روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال روز چهارشنبه ۳ اوت (۱۲ مرداد) نوشت در جریان دور جدید مذاکرات هسته‌ای میان ایران و غرب، “باید تا آخر هفته توافقی حاصل شود” تا پس از آن، وزرای خارجه برای تایید نهایی این توافق احتمالی، در وین حاضر شوند.

مقامات اروپایی، مذاکرات پنج‌شنبه، در وین را ”فرصتی برای توافق بر سر نکته‌های نهایی به منظور احیای برجام” توصیف کرده اند.بر اساس این گزارش، منابع آگاه از این مذاکرات می‌گویند که ایران در حال حاضر موافقت کرده تا از مطالبه حذف سپاه پاسداران از فهرست سازمان‌های تروریستی آمریکا صرف‌نظر کند اما همچنان خواستار تضمین‌های قوی‌تر است مبنی بر اینکه واشنگتن مجددا از توافق هسته‌ای خارج نخواهد شد و تحریم‌ها را دوباره‌ اعمال نخواهد کرد.

سپاه پاسداران به دلیل پشتیبانی نظامی از دولت سوریه، شورشیان حوثی یمن و حزب‌الله لبنان در فهرست گروه‌های تروریستی ایالات متحده قرار دارد و این موضوع، یکی از موارد اساسی اختلاف‌نظر میان تهران و واشنگتن برای رسیدن به توافق هسته‌ای بوده است.

منابع آگاه همچنین به وال استریت ژورنال می‌گویند که جمهوری اسلامی، مهم‌تر از همه خواستار آن است تا تحقیقات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره فعالیت‌های هسته‌ای این کشور پایان یابد. این در حالی است که آمریکا و کشورهای اروپایی بارها با این درخواست ایران مخالفت کرده‌اند.

قرار است تا دور جدید مذاکرات میان ایران و کشورهای غربی برای احیای توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ موسوم به برجام از پنج‌شنبه ۱۳ مرداد (۴ اوت) در وین، پایتخت اتریش آغاز شود.

مذاکرات احیای برجام در آوریل ۲۰۲۱ در وین از سرگرفته شد اما در پنج ماه گذشته به دلیل اختلافات بین تهران و واشنگتن متوقف شده است.

آخرین بار مذاکرات میان آمریکا و ایران در پایان ماه ژوئن سال جاری به میزبانی قطر برگزار شد اما این مذاکرات هم پس از دو روز بدون هیچ پیشرفتی قطع شد.ایران، بر پایه گزارش وال استریت ژورنال، در حالی از خواسته‌اش برای حذف سپاه از فهرست گروه‌های تروریستی صرف‌نظر کرده که مقام‌های آمریکایی پیشتر بارها تاکید کرده بودند که با این خواسته ایران، موافقت نخواهند کرد.

جو بایدن در سفر خاورمیانه‌ای خود گفت که سپاه پاسداران را از فهرست گروه‌های تروریستی خارج نخواهد کرد حتی اگر مذاکرات برجام شکست بخورد.

رابرت مالی، نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران هم در اواخر فروردین ماه گذشته طی سخنانی در کنفرانس بین‌المللی فوروم در دوحه، پایتخت قطر، صراحتا تاکید کرد که ایالات متحده حتی اگر با ایران توافق اتمی امضا شود، تحریم علیه سپاه پاسداران را برنخواهد داشت.

مقام‌های غربی بارها از جمهوری اسلامی خواسته‌اند که درخواست‌های فرابرجامی مطرح نکند و به تعهدات برجامی خود پایبند بماند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotne

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا