فرهنگی

محیط زیست رو به نابودی در میهنمان ایران

مبارزه با سیاست‌های نابخردانه حاکمیت کنونی در نابودی محیط زیست در کشور، مانند نابودی جنگل‌ها، تخریب دریاچه‌ها و تالاب‌ها که تغییرهای جدی جوی در میهن‌مان را موجب شده‌اند وظیفهٔ مهم و فوری همه نیروهای مترقی و آزادی‌خواه کشور است. در این ارتباط،حسن اکبری، معاون محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست اعتراف کرده و می گوید: “طی نیم قرن اخیر ٧٠ درصد گونه‌های برجسته حیات وحش را از دست داده‌ایم.”…

در میهن ما در دهه‌های اخیر آسیب‌های زیادی به محیط زیست وارد آمده است که میزان گسترش و ژرفش آن را در سراسر کشور می‌توان مشاهده کرد. مافیای ثروت و قدرت در هرم حکومت جمهوری اسلامی ایران و پیرامون آن به شکل گسترده ای به محیط زیست آسیب می‌رسانند.
معاون محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه طی نیم قرن اخیر ٧٠ درصد گونه‌های برجسته حیات وحش را از دست داده‌ایم، گفت:” بسیاری از گونه‌أها از جمله یوزپلنگ آسیایی نیز در لبه پرتگاه انقراض قرار دارند.”
به گزارش ایسنا حسن اکبری در آیین اختتامیه سومین مسابقه عکاسی تنوع زیستی شهر تهران که ظهر امروز در تالار ایوان شمس برگزار شد، اظهارکرد: برای نجات محیط زیست باید به سراغ اقدامات مشارکتی برویم و به دنبال راهکارهایی باشیم که شهروندان را به‌طور مستقیم در روند حفاظت از محیط زیست شهری دخیل کند.
وی با بیان اینکه کره زمین در هرصورت چه با ما و چه بدون ما به حیات ما ادامه می دهد ولی ما انتخاب می‌کنیم که چطور و با چه کیفیتی زندگی کنیم تا فرزندانمان را از دیدن زیبایی های طبیعت محروم نکنیم به نقش آموزش در حراست و حفاظت از محیط زیست تاکید کرد.
معاون محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست اظهارکرد: “باید از کودکی و نوجوانی به فرزندانمان احترام به طبیعت را آموزش دهیم تا از همان کودکی عاشق سرزمین و طبیعت پیرامون خود باشند. هرچه آسیب به محیط زیست و تخریب آن ادامه یابد جبران آن نیز سخت‌تر می شود. پس باید از خودمان شروع و برای احترام به طبیعت تمرین کنیم چرا که شادمانی واقعی انسان از محیط زیست سالم نشات می‌گیرد.”
اما این فقط یک بخش کوچکی از ماجراست،به‌علت عملکرد نابخردانه و زیان‌بار سران جمهوری اسلامی ایران اکثر تالاب‌ها یا نابود شده‌اند یا در خطر از بین رفتن کامل هستند. با درنظر داشتن حیات آبزیانی که زیستگاه‌شان تالاب‌ها هستند عمق فاجعه نابودی چرخۀ زیست و هستی آن‌ها آشکار می‌شود. به‌عنوان مشت نمونهٔ خروار، تالاب میانکاله را درنظر بگیریم. این تالاب در روستای حسین‌آبادِ شهرستان بهشهر و در استان مازندران قرار دارد و از سال ۱۳۴۸ در دایرهٔ مدیریت سازمان محیط زیست درآمده است.
در پی لطمه و آسیب زدن به هر بخشی از کرهٔ زمین که آن را نه بخشی از زندگی که خود زندگی می‌توان نامید، زیست جانداران با چالشی جدی مواجه می‌شود. تالاب‌ها از ژئوپلانکتون‌های تقریباً نامرئی و نوزادهای ریزی که سرانجام به میگو، خرچنگ، ماهی باله‌دار، و صدف خوراکی تبدیل می‌شوند مالامال هستند. علف‌های تالاب نیز مواد مغذی را در اختیار این نوزادان قرار می‌دهند و از دست دشمنان‌شان در امان نگاه می‌دارند. اگر هیچ عامل دیگری در این فرایند دخالت نکند همۀ زادوولدها در همین تالاب‌ها رخ می‌دهد. بر اثر آلودگی تالاب‌ها نه‌تنها صدف‌داران، بلکه ماهی‌های تُن باله‌آبی، ماهی‌های گرمسیر، سرخوها، شمشیرماهی‌ها، و نیزه‌ماهی‌ها همگی از بین می‌روند.
جنگل‌ها بخشی اساسی از زیست‌بوم (اکوسیستم) هستند و نقشی مهم و تأثیرگذار بر زندگی بشر دارند و از نظر تنوع زیستی پناهگاه ۸۰ درصد از گونه‌های گیاهی و جانوری کره زمین هستند. از سوی دیگر، معیشت ۲۵ درصد از جمعیت جهان به زیست‌بوم جنگلی وابسته است. آسیب رساندن به جنگل‌ها بر سلامت و امنیت غذایی بخش بزرگی از جامعه‌های بشری مستقیم و غیرمستقیم تأثیر می‌گذارد، زیرا حدود ۶/۱ میلیارد نفر در سراسر جهان برای غذا، سرپناه، انرژی، دارو، و درآمد به جنگل‌ها و در امان بودن آن‌ها از آسیب‌ها وابسته‌اند. به‌علت سودجویی و بی‌تدبیری مسئولان حکومت ایران در هر ثانیه ۳۶۰ مترمربع از سطح جنگل‌ها و مراتع کشورمان تخریب می‌شود. آلودگی هوای کلان‌شهرها به‌خصوص تهران نیز معضلی جدی است. اخیراً تهران برای چند روز متوالی آلوده‌ترین شهر جهان دانسته شد. گردوخاک آسمان بیشتر شهرهای کشور را پوشاند که بیماری عده کثیری را نیز سبب شد. نابودی جنگل‌ها و از بین رفتن پوشش گیاهی کوه‌ها به‌علت خانه‌سازی‌ها و جاده‌سازی‌های بی‌حساب و به‌قصد پر کردن جیب پیمانکاران رانت‌خوار، و استفاده از سوخت‌های آلایندهٔ هوا در کارخانه‌ها و نیروگاه‌ها تأثیری جدی در آلودگی‌های هوای کشور دارند. برای مقابله با خطرهای مهیبی که زندگی همگان را تهدید می‌کند، جز جنبش وسیع و سراسری برای دفاع از حق حیات و علیه نظام به‌وجود آورنده این وضعیت، چارهٔ دیگری نیست. برای حفظ محیط زیست باید سیاست‌های خرابکارانه این رژیم را افشا و با آن مقابله کرد و جلو هرگونه تخریب را گرفت. فراموش نکنیم که سرنوشت میهن ما با سمت‌وسوی جنبش مردمی گره خورده است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotne

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا