یادمان و رویدادها

نقشه شوم تخریب و دستکاری گلزار خاوران را باید متوقف کرد!

پس از انتشار خبر دیوارهایی بتُنی دور محوطهٔ مزار جان‌باختگان فاجعهٔ ملی- گلزار خاوران- و نصب دوربین‌های مداربسته حضور در آرامگاه قربانیان کشتار ۶۷ برای کنترل، خانواده های دادخواهان خاوران درخواستی در سایت «دادخواست» با عنوان ” تخریب و هر گونه دستکاری در [گلزار] خاوران را متوقف کنید” به چاپ رساندند. در این دادخواست از کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد و گزارشگر ویژه حقوق بشر در ایران در خواست شده تا از مکانیسم های بین المللی برای پیشگیری از تخریب گلزار خاوران به دست جمهوری اسلامی استفاده کنند . این طومار که به امضای بیش از ۸۰۰ تن رسیده است در اول اگوست برای جاوید رحمان و خانم میشل با چله فرستاده شد ه است….

خانواده‌های دادخواه: جمهوری اسلامی تخریب و دستکاری در خاوران را متوقف کند.
صدها نفر از اعضای خانواده‌های قربانیان دوره‌های مختلف حکومت جمهوری اسلامی ایران از کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل خواستند که مانع «تخریب و دستکاری در گورستان خاوران» توسط جمهوری اسلامی شود.
در این طومار که به امضای نزدیک به ۸۰۰ نفر از اعضای خانواده‌های دادخواه رسیده و رونوشت آن به جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر در ایران، نیز ارسال شده، همچنین خواسته شده است که جمهوری اسلامی «اذیت و آزار و تهدید خانواده‌های داغدار» را متوقف کند.
بر اساس تصاویر و ویدئوهای منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی در اوایل خرداد، عوامل امنیتی جمهوری اسلامی تغییرات تازه‌ای در گورستان جمعی زندانیان سیاسی در منطقه خاوران واقع در شرق تهران ایجاد کرده‌‌اند.
علاوه بر تغییر در مسیر دسترسی، نصب دوربین و دیوارکشی بتنی از جمله اقدامات امنیتی بوده که در ماه‌‌های گذشته در اطراف و محوطه گورستان خاوران انجام شده است.
خاوران یکی از گورستان‌هایی است که اجساد شماری از زندانیان سیاسی کشته‌شده به دست جمهوری اسلامی در فاصله سال‌های ۱۳۶۰ تا ۱۳۶۷ در گورهای فردی و دسته‌جمعی به‌ صورت مخفیانه به خاک سپرده شده است.
در چهار دهه گذشته جمهوری اسلامی به شیوه‌های گوناگون از جمله زیر و رو کردن خاک این گورستان یا مجبور کردن خانواده‌های بهایی برای دفن پیروان این آیین در آن تلاش کرده است تا ماهیت این گورستان را تغییر بدهد.
این اقدامات همواره با اعتراض‌ خانواده‌ها و بستگان این قربانیان روبه‌رو شده است. نیروهای امنیتی نیز در مقابل بارها با تهدید، بازداشت و آزار آن‌ها مانع از ورودشان به این گلستان شده‌اند.
به گفته خانواده‌های دادخواه در دادخواست اخیر، تغییرهای ایجادشده در گلزار خاوران با هدف «شناسایی و کنترل خانواده‌ها و جامعه بهایی» صورت گرفته است.
خاوران، سند محکم محکومیت چهار دهه سرکوب، خشونت، پیگرد، بازداشت، شکنجه، و قتل عام زندانیان سیاسی در ایران است. که به همت خانواده ها، خصوصاً مادران جانباختگان دهه شصت، در دوران سیاه خفقان و سرکوب، علیرغم دستگیری ها، و ممانعت ها با حضور همیشگی خود در خاوران و کندن مزارها، با به تصویر کشیدن گورهای جمعی، افکار عمومی جهان را با گوشه ای از ابعاد گسترده این جنایت آشنا کردند. خاوران گواه قتل‌عام هزاران زندانیان سیاسی به‌دستور مستقیم خمینی و آیینه تمام نمای چهره جنایتکار و ضد بشری رژیم جهل و جنایت است.
باید هم‌صدا با همه خانواده های جان باختگان، و دیگر نیروهای مردمی و آزادی‌خواه میهن، از کارزار جلوگیری از ادامه این نقشه شوم رژیم برای تخریب گلزار خاوران و از بین بردن آثار جنایتی که جمهوری اسلامی ایران مرتکب شده است، حمایت کرد . جلب توجه افکارعمومی جهان و نهادهای بین‌المللی حقوق بشر و سازمان ملل متحد نسبت به این کارزار باید همه امکانات را به‌کار گرفت. برای روشن شدن ابعاد این فاجعه و محاکمهٔ آمران و عاملان آن، لحظه‌ای دست از تلاش برنداشت.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotne

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا