بین‌المللی

امارات سفر پلوسی به تایوان را «تحریک آمیز» خواند

امارات متحده عربی بدون نام بردن از «نانسی پلوسی» رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، با ابراز حمایت از «اصل چین واحد» نسبت به تاثیرهای بی ثبات کننده «هر گونه دیدار تحریک آمیز» از تایوان ابراز نگرانی کرد.

به گزارش ایرنا، وزارت امور خارجه و همکاری های بین المللی امارات متحده عربی امروز پنجشنبه در بیانیه ای که در «وام» خبرگزاری رسمی این کشور شده بر احترام به «اصل چین واحد» تاکید و اعلام کرد که نگران تأثیر هرگونه دیدار تحریک آمیز بر صلح و ثبات جهانی است.

وزارت امور خارجه و همکاری های بین المللی امارات در ادامه بر حمایت این کشور از حاکمیت و تمامیت سرزمینی چین و اهمیت احترام به اصل چین واحد تاکید کرد و خواستار پایبندی به قطعنامه های مرتبط سازمان ملل متحد شد.

در بیانیه این وزارت خانه آمده است که امارات نگرانی خود را در زمینه تأثیر هرگونه دیدار تحریک‌آمیز بر توازن، ثبات و صلح بین‌المللی اعلام می کند.

وزارت امور خارجه امارات متحده عربی همچنین بر اولویت قرار دادن گفت‌وگوهای دیپلماتیک و تلاش برای تضمین ثبات منطقه‌ای و بین‌المللی تاکید کرد.

این موضع امارات متحده عربی در واکنش به سفر نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان در میان محکومیت و هشدارهای پکن اتخاذ شده است.

نانسی پلوسی رییس مجلس نمایندگان آمریکا با وجود هشدارهای مقام‌های چین روز سه شنبه وارد تایوان شد.

این اقدام مقام آمریکایی با واکنش شدید پکن مواجه شد و «وانگ ایی» وزیر امور خارجه چین آن را «بازی با آتش» توصیف کرد و هشدار داد که آمریکا تاوان اشتباه خود را خواهد پرداخت.

چین در واکنش به دیدار نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، چند روز در این هفته مانورهای نظامی هدفمندی را در مناطق اطراف تایوان برگزار می کند.

وزارت دفاع خودخوانده تایوان همچنین امروز اعلام کرد که تارنمای این وزارتخانه مورد حملات سایبری قرار گرفته و به‌طور موقت از حالت آنلاین خارج شده است.

این وزارتخانه افزود با افزایش تنش‌ها با چین، با سایر مقامات این کشور برای افزایش امنیت سایبری از نزدیک همکاری می کند.

به نوشته رویترز در اوایل این هفته، چندین تارنمای دولتی، از جمله دفتر ریاست‌جمهوری تایوان، در معرض حملات سایبری با منشا خارجی قرار گرفتند، که به گفته برخی از مقامات چین و روسیه در این حملات نقش داشته اند.

یک روز بعد از دیدار نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا از جزیره تایوان که پکن آن را قلمرو خود می داند، چین پنجشنبه (امروز) رزمایش نظامی بی‌سابقه ای را در ۶ نقطه اطراف تایوان آغاز کرد.

وزارت دفاع چین پیشتر در بیانیه‌ای اعلام کرده بود که پکن در واکنش به سفر پلوسی به تایوان، مجموعه‌ای از «رزمایش‌های نظامی هدفمند» را آغاز خواهد کرد.

چین همچنین در واکنش به این رخداد و ساعاتی پس از ورود پلوسی به تایوان در روز سه‌شنبه، سفیر آمریکا در پکن را فراخواند و مراتب اعتراض پکن را نسبت به سفر رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان به او ابلاغ کرد.

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotne

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا