دیدگاه‌ها

رسوایی؛ با ویزا یا بدون ویزا

وقتی نماینده واقعی ملتی نباشید، چه ویزا صادر شود و چه نشود، رسوایی به بار خواهد آمد.

کلمه – محمد شفیعی

سال ۱۴۰۰ ، ویروس کرونا بهانه‌ای شد تا رئیسی، بدون حضور فیزیکی در مجمع سازمان ملل متحد و البته با سخنرانی از قبل ضبط شده، با ملل متحد سخن بگوید. اما در سال ۱۴۰۱ که او شکستِ هر چند ناتمام ویروس کرونا را رندانه به نام خود تمام کرد، حضور یا عدم حضور در سازمان ملل متحد، به چالش جدی برایش تبدیل می‌شود.

به محض اینکه شایعه عزم رئیسی به سفر خارجی که یکی از  آرزوهای بزرگ اوست مطرح شد، چند سناتور جمهوری‌خواه در نامه‌ای به بایدن، خواستار عدم صدور ویزا برای رئیسی شدند. در صورت عدم صدور، در وهله اول به نظر می‌رسد کار برای شخص رئیسی کمی آسان شود از این حیث که او، تحت پوشش و حمایت پروپاگاندای حاکمیتی، با مظلوم‌نمایی همیشگی، مدعی آن خواهد شد که «ایالات متحده به سبب دشمنی ذاتی‌اش با جمهوری اسلامی ایران و ترس از افشاگری‌ها و مواضع  انقلابی رئیسی، اجازه نداد پیام حق‌جویی، ظلم‌ستیزی و عدالت‌طلبی ایران که همه جهانیان تشنه آنند ، به گوش ملل متحد برسد».

از این جهت، به گمان‌شان خوراک بسیار خوب و تازه‌ای برای دستگاه ایدئولوژیکی حاکمیت و متعاقب آن تصفیه حساب با منتقدین داخلی فراهم می‌شود. در این میان، هیچ نگرانی و دغدغه‌ای از جهت بی‌اعتبار و خدشه‌دار شدن عزت و غرور ملی ایرانیان ندارند؛ چرا که اساسا دغدغه آنها، ملی نیست. البته قابل گفتن نیز نیست که خود ایرانیان و حتی سایر دول دموکراتیک هم از آنجایی‌که که آنها را نمایندگان واقعی ملت نمی‌دانند، حساب‌شان را از حساب ملت جدا می‌دانند‌. در هر صورت، با عدم پذیرش او، مورد دیگری به لیست رسوایی‌های او اضافه می‌شود.

اگر ویزا صادر شود، هر چند رئیسی و دوستانش به یکی از آرزوهای بزرگ‌شان می‌رسند اما، تازه چالش‌های جدی برای آنها آغاز می‌شود. ترس از عدم استقبال شایسته در مجمع عمومی سازمان ملل و خالی شدن صندلی‌ها به هنگام سخنرانی او، هراس از عدم پذیرش او از سوی رؤسای سایر دولت‌ها برای دیدار و  گفتگو، وقوع اعتراضات به واسطه حضور او در ایالات متحده آمریکا (همچون اعتراض به حضور محمد رضا پهلوی در ایالات متحده دوره کارتر، که البته در مورد رئیسی، نه در مقام متحد که در جایگاه دشمن آمریکا) پیرامون موضوعات و مسائلی چون سابقه و عملکرد رئیسی در دستگاه قضا، فعال شدن بیش از پیش گشت ارشاد و حمایت صریح رئیسی از آن، برخورد با اقلیت‌ها و… که هر یک می‌تواند فضای بسیار سنگینی علیه او ایجاد کند و در نوع خود بی‌سابقه باشد.

این چالش ها تنها مربوط به حضور عادی رئیسی در مجمع عمومی سازمان ملل متحد است اما چنانچه او بخواهد در جمع کانالیزه نشده ایرانیان مقیم حضور یابد و یا در نشست خبری (امری بعید)  شرکت نماید دشواری او دوچندان میشود و نمی‌تواند لحظه‌ای تنفس کند. او در چنین شرایطی، دیگر نمی‌تواند به راحتی و بدون تحمل فشاری، از محضر وجدان آزادیخواهان مرخص شود. وقتی نماینده واقعی ملتی نباشید، چه ویزا صادر شود و چه نشود، رسوایی به بار خواهد آمد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا