بین‌المللی

اتحادیه اروپا قانون طرح اضطراری کاهش مصرف گاز را تصویب کرد

کشورهای اتحادیه اروپا در سایه مخالفت های لهستان و مجارستان، به صورت رسمی قانون اجرای طرح اضطراری کاهش مصرف گاز را از بیم تردیدها درباره عرضه این محصول از سوی روسیه، تصویب کردند.

به گزارش روز شنبه ایرنا، خبرگزاری رویترز نوشت، توافق بر سر قانون اجرای این طرح بدون بررسی های کافی روز جمعه و با وجود مخالفت های لهستان و مجارستان با قانون نهایی صورت گرفت.

بر اساس سند منتشر شده از سوی جمهوری چک که رهبری مذاکرات اتحادیه اروپا را برعهده دارد، به جز لهستان و مجارستان همه کشورهای عضو اتحادیه اروپا قانون اجرای طرح اضطراری کاهش مصرف گاز را تصویب کرده اند.

این طرح همزمان با تلاش اتحادیه اروپا در زمینه ذخیره کردن سوخت برای فصل زمستان و تردیدها درخصوص عرضه گاز از سوی روسیه تصویب شده است.

اعضای اتحادیه اروپا هفته گذشته درباره کاهش تقاضای گاز، پرکردن ذخایر گازی خود و امکان کاهش کامل گاز روسیه به توافق رسیدند. این توافق از همه کشورهای اتحادیه اروپا می خواهد در اقدامی داوطلبانه تا ۱۵ درصد از مصرف گاز خود را کاهش دهند.

قبل از حمله روسیه به اوکراین، روسیه ۴۰ درصد از گاز اتحادیه اروپا را تامین می کرد. مسکو از آن زمان تاکنون جریان گاز را به روی اروپا کاهش داده و کار را برای کشورهای اتحادیه اروپا برای پر کردن انبارهای ذخیره سوخت خود برای فصل زمستان دشوار کرده است و این باعث شده که بسیاری از کشورهای اروپا سوخت را از خارج از اروپا خریداری کرده و اقداماتی را برای کاهش تقاضای گاز انجام دهند.

هفته گذشته مجارستان که در حال مذاکره برای خرید گاز اضافی از روسیه است با توافق اتحادیه اروپا مخالفت کرد و مشروعیت قوانین اتحادیه اروپا را که بر ترکیب انرژی ملی یا امنیت انرژی کشور تأثیر می گذارد، زیر سوال برد.

لهستان نیز با وجود حمایت از توافق هفته گذشته با قانون نهایی اتحادیه اروپا در این زمینه مخالفت کرده است و شالوده حقوقی این قانون را «اشتباه» توصیف کرده است. این کشور می گوید تصمیمی که بر ساختار انرژی کشورهای عضو تاثیر می گذارد باید با توافق اکثریتی همه کشورها اتخاذ شود.

 

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotne

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا