اخبارچرخان

شیب وحشتناک افزایش قیمت مواد غذایی در ۱۰ سال اخیر

واقعیت امر این است که در دهه‌های گذشته سال به سال وضعیت اقتصادی ایران بشدت رو به‌وخامت رفته و دچار بحرانی ژرف شده است. تولیدات صنعتی و کشاورزی ایران در سال‌های اخیر هیچ‌گاه در چنین سطح نازلی نبوده است….

این مسئله زاییدهٔ سیاست‌های مخرب و ضد مردمی جمهوری اسلامی ایران در تخریب تولید و در نتیجه کاهش ارزش پول ملی از یک سو، و فشار خرد کننده تحریم های امپریالیستی از سوی دیگر است. اکثر واحدهای صنعتی کشور ما برای تأمین مواد اولیه، کالاهای واسطه‌ای، و قطعات و لوازم یدکی خود تا حدّ زیادی به انحصارهای امپریالیستی و شرکت‌های خارجی وابسته‌اند. بر کسی پوشیده نیست که سیاست‌های کلان رژیم اسلامی ایران از سوی دفتر ولی فقیه و در انطباق با رهنمودهای صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی ابلاغ می‌شوند که در اساس پیروی کردن از نولیبرالیسم اقتصادی هستند و پیامدهای‌شان برای اوضاع اقتصادی‌اجتماعی کشور تا کنون بسیار مخرب بوده است.
به گزارش گسترش نیوز، در سال ۱۴۰۱ با افزایش حقوق کارگران، قیمت انواع مواد غذایی در شیب تندی قرار گرفت. این افزایش قیمت ها به گونه ای است که دیگر دست مردم از بسیاری از موادغذایی کوتاه شده است. سفره ها کوچک و کوچک تر می شود و از رنگ و لعاب های قدیم خبری نیست.
در مقایسه قیمت برخی از مواد غذایی در سال ۹۱ با ۱۴۰۱ می توان مشاهده کرد که: “قیمت هر کیلوگرم گوشت گوساله در فروردین‌ ۹۱ برای مصرف‌کننده ۱۳ تا ۱۴هزار تومان بوده است.در حال حاضر قیمت هر کیلو شقه گوسفندی ۱۷۰ تا ۱۸۰‌هزار ‌تومان، سردست و گردن گوسفندی ۱۷۵ تا ۱۸۰‌هزار ‌تومان، ران گوسفندی بیش از ۲۰۰‌هزار ‌تومان، قلوه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گاه گوسفندی ۱۴۰ و ران گوساله ۲۰۰ تا ۲۳۰‌هزار ‌تومان است.در نتیجه قیمت گوشت از ۱۳ هزار تومان به ۱۷۰ هزار تومان رسیده است. قیمت این محصول از سال ۹۱ تا ۱۴۰۱ با افزایش ۱۵۷ هزار تومانی، ۱۳ برابر شده است.”
در سال ۹۱ قیمت هر کیلوگرم مرغ کشتار روز ۴۶۰۰ تا۴۷۰۰ تومان بوده است.در حال حاضر قیمت مرغ در محدوده ۴۹ هزار تومان قرار دارد.بنابراین می توان گفت قیمت مرغ از ۴۶۰۰ تومان به ۴۹ هزار تومان رسیده است. قیمت این محصول از سال ۹۱ تا ۱۴۰۱ با افزایش ۴۴۴۰۰ تومانی، حدودا ۱۰ برابر شده است.
در سال ۹۱ قیمت ماکارونی ۷۰۰ گرمی ۹۵۰ تومان بود.در حال حاضر قیمت ماکارونی ۷۰۰ گرمی حدود ۱۴ هزار تومان است.در نتیجه قیمت ماکارونی از ۹۵۰ تومان به ۱۴ هزار تومان رسیده است. قیمت این محصول از سال ۹۱ تا ۱۴۰۱ با افزایش حدودا ۱۳ هزار تومانی، حدودا ۱۵ برابر شده است.
در سال ۹۱ قیمت چای نیم‌کیلوگرمی احمد ۶۵۰۰ تومان بود.در سال ۱۴۰۱ قیمت چای نیم‌کیلوگرمی احمد حدود ۱۲۰ هزار تومان است.قیمت چای از ۶۵۰۰ تومان به ۱۲۰ هزار تومان رسیده است. قیمت این محصول از سال ۹۱ تا ۱۴۰۱ با افزایش ۱۱۳۵۰۰ تومانی، حدودا ۱۹ برابر شده است.
در سال ۹۱ قیمت هر عدد تخم‌مرغ معمولی ۱۶۵ تا ۲۰۰ تومان بود.اما در سال ۱۴۰۱ حداقل قیمت هر دانه تخم مرغ ۲۵۰۰ تومان است.همچنین قیمت هر شانه تخم مرغ در سال ۹۱ حدود ۴۹۰۰ هزار تومان بود.در سال ۱۴۰۱ ستاد تنظیم بازار قیمت مصوب هر شانه تخم مرغ ۳۰ عددی را ۷۱ تومان تصویب کرده است.با توجه به این موارد قیمت هر شانه تخم مرغ از ۴۹۰۰ تومان به ۷۱ هزار تومان رسیده است. قیمت این محصول از سال ۹۱ تا ۱۴۰۱ با افزایش ۶۶ هزار و ۱۰۰ تومانی، حدودا ۱۵ برابر شده است.
هر کیلو برنج داخلی درجه یک در سال ۹۱ کیلویی ۴۴۰۰ تومان بود.در سال ۱۴۰۱ برنج هاشمی معطر درجه یک آستانه اشرفیه در بازار ۹۸هزار تومان است.در نتیجه قیمت هر کیلو برنج داخلی از ۴۴۰۰ تومان به ۹۸ هزار تومان رسیده است. قیمت این محصول از سال ۹۱ تا ۱۴۰۱ با افزایش ۹۳ هزار و ۶۰۰ تومانی، حدودا ۲۲ برابر شده است.
در سال ۹۱ حلب پنج کیلویی روغن نباتی جامد ۱۴۷۰۰تومان بود.در سال ۱۴۰۱ قیمت روغن جامد ۵ کیلویی لادن از ۳۶۵۴۰۰ تا ۴۰۶۰۰۰ تومان است.طی ۱۰ سال قیمت روغن جامد از ۱۴۷۰۰ تومان به ۳۶۶ هزار تومان رسیده است. قیمت این محصول از سال ۹۱ تا ۱۴۰۱ با افزایش ۳۵۱ هزار تومانی، حدودا ۲۵ برابر شده است.
هر پاکت شیر یک لیتری پگاه با قیمت یک هزار و ۴۰۰ تومان در سال ۹۱ به فروش می رسید.شیر یک لیتری پگاه در سال ۱۴۰۱ با قیمت ۲۹ هزار تومان به فروش می رسد.در نتیجه قیمت شیر از ۱۴۰۰ تومان به ۲۹ هزار تومان رسیده است. قیمت این محصول از سال ۹۱ تا ۱۴۰۱ با افزایش ۲۷ هزار تومانی، حدودا ۲۰ برابر شده است.
ماست ۷۰۰ گرمی پرچرب با قیمت ۹۵۰ تومان در سال ۹۱ به فروش می رسید.هر بسته ماست ۹۰۰ گرمی در سال ۱۴۰۱ حدودا با قیمت ۳۵ هزار تومان به فروش می رسد.قیمت ماست در ۱۰ سال از ۹۵۰ تومان به ۳۵ هزار تومان رسیده است. این محصول از سال ۹۱ تا ۱۴۰۱ با افزایش قیمت ۳۴ هزار تومانی، حدودا ۳۶ برابر شده است.
در سال ۹۱ قیمت پنیر پاکتی ۴۰۰ گرمی ۱۷۵۰تومان بوده است.اما امسال هر بسته پنیر ۴۰۰ گرمی پگاه با قیمت ۴۰ هزار تومان به فروش می رسد.قیمت پنیر از ۱۷۵۰ تومان به ۴۰ هزار تومان رسیده است. قیمت این محصول از سال ۹۱ تا ۱۴۰۱ با افزایش ۳۸ هزار تومانی،حدودا ۲۳ برابر شده است.
در سال ۹۱ رب‌گوجه فرنگی روژین با قیمت هزار و ۸۰۰ تومان به فروش می رسید.امسال رب گوجه فرنگی ۸۰۰ گرمی روژین با قیمت ۳۹ هزار تومان به فروش می رسد.
در نتیجه قیمت رب گوجه فرنگی از ۱۸۰۰ تومان به ۳۹ هزار تومان رسیده است. قیمت این محصول از سال ۹۱ تا ۱۴۰۱ با افزایش ۳۷ هزار تومانی،حدودا ۲۲ برابر شده است.
در این گزارش تفاوت قیمتی برخی از کالاهای پر مصرف را با گذشت ۱۰ سال بررسی شده لازم به تذکر است که: ” حقوق ماهیانه کارگران در سال ۹۱ حدودا ۳۸۹ هزار و ۷۰۰ تومان بود. بیشترین افزایش قیمت طی ۱۰ سال مربوط به ماست و روغن است. در سال جاری اما بسیاری از مردم با وجود حقوق کمی که دریافت می کنند مجبور به خرید این مواد غذایی هستند. در این بین هستند افرادی که ماه ها رنگ گوشت را نمی بینند و برنج ایرانی را از سفره خود حذف کرده اند.”
شکاف میان فقر اکثریت و ثروت اقلیتی کوچک پیوسته ژرف‌تر و سرکوب اعتراض‌های حق‌طلبانه دامنه‌دارتر می‌شود. در چنین وضعیتی است که فریاد مخالفت‌ها با سیاست‌های جمهوری اسلامی ایران بالا می‌گیرند. محمل عینی این مخالفت‌ها تضاد آشتی‌ناپذیر میان نیاز‌های بنیادی جامعه به پیشرفت اجتماعی، اقتصادی، سیاسی از یک سو و روبنای بازدارندۀ رژیم استبدادی و قرون وسطایی مذهبی از سوی دیگر است. تضاد بین اکثریت مردم و حکومت کنونی را باید از این منظر دید و بررسی کرد. تضاد میان منافع کلان‌سرمایه‌داران و غارتگران رانت‌خوار با منافع کارگران، دهقانان و دیگر زحمتکشان و قشرهای متوسط شهری، در مجموع، بستر عینی شکل‌گیری و اوج‌گیری جنبش مردمی به‌منظور از گذار از حکومت استبدادی کنونی و برپایی جمهوری ملی و دموکراتیک را فراهم می‌آورد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotne

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا