زحمتکشان

دست پیمانکاران و واسطه‌ها از بازار کار کوتاه

درحالیکه کارگران خواستار توقف خصوصی‌سازی و حذف شرکت‌های پیمانکار نیروی کار هستند؛ جمهوری اسلامی با اجرای جراحی اقتصادی سیاست ارزان سازی نیروی کار را در صدر برنامه‌های خود قرار داده است.

طرح ساماندهی همچنان در تعلیق

ایلنا – دهم مرداد، نایب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی از اتمام بررسی جزئیات طرح ساماندهی استخدام کارکنان دولت در آینده نزدیک خبر داد و تاکید کرد: تمام تلاش کمیسیون بر این است که این طرح در اسرع وقت به صحن مجلس آمده و به تصویب برسد…اجرایی شدن ساماندهی به معنای حذف کامل پیمانکاران در تمام نهادهای دولتی، عمومی و خصوصی خواهد بود؛ در عین حال مقدمات اجرای تبدیل وضعیت نیروهای قراردادی و شرکتی این ارگان‌ها و نهادها فراهم می‌شود.

آیا در آخرین مراحل تصویب نهایی طرح، حامیان قدرتمند پیمانکاران به میدان نخواهند آمد؛ آیا بعد از ماه‌ها انتظار، بالاخره اجازه‌ی حذف پیمانکاران را می‌دهند؛ رامین اناری (نماینده کارگران قراردادی و شرکتی سراسر کشور) در این رابطه می‌گوید: …در دولت این طرح هنوز مخالفانی داشته باشد؛ مشخصاً مدیران سازمان امور استخدامی با استناد به اصل ۷۵ قانون اساسی مدعی هستند که طرح بار مالی برای دولت دارد… الان برخی از سازمان‌ها، ارگان‌ها… که نیروهای قراردادی و شرکتی دارند، دست به تعدیل نیرو زده‌اند یا اینکه نیروها را تغییر قرارداد می‌دهند؛ این اتفاق یک ظلم آشکار در حق نیروهاست؛ بسیاری از نهادها چون مطلع شده‌اند که طرح ساماندهی به زودی تبدیل به قانون و ابلاغ می‌شود، نیروهای قدیمی شرکتی و قراردادی را تعدیل می‌کنند و نیروهای جدید خودی از بیرون می‌آورند و جایگزین می‌کنند تا رسمی شدن، نصیب نزدیکان و خودی‌های خودشان شود؛ این کار یک بی‌عدالتی آشکار در حق نیروهای زحمتکش قراردادی و شرکتی است؛ بدون تردید در این برهه زمانی هیچ نهادی نباید حق تعدیل نیرو داشته باشد.

امروز بزرگترین خدمت به کارگران کشور، حذف پیمانکاران است همان شرکت‌های دلالی که بدون هیچ تخصص و تبحری، زمام امور صنایع و کارگران را در دست گرفته‌اند و مدام جیب‌های خود را پرپول‌تر می‌کنند.

خواسته نیروهای شرکتی و قراردادی دولت، کاملاً مشخص است، فقط تصویب طرح ساماندهی. بدون تردید مطالبه‌گری تا زمان تصویب جزئیات طرح و تبدیل شدن آن به قانون ادامه خواهد داشت…

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا