اخبار

آیا عمامه بر زمین کوبیده خواهد شد؟

محمد مهاجری، فعال سیاسی اصولگرا در یادداشتی نوشت:”می‌دانید بین [ آیت الله ها] رسم بوده است که وقتی به موضوع بسیار مهمی معترض بودند و صدایشان به جایی نمی‌رسید، در برابر دیگران عمامه از بر می داشتند و بر زمین می‌کوبیدند.”…

الان مهمترین مسئله روز، برجام است. تیم مذاکره در وین در حال چانه زنی برای گرفتن امتیاز بیشتر هستند و در همین حال عمال کاسبان تحریم، در داخل کشور با انتشار خبرهای دروغ،جعل خبرهای کذب و یاس آفرینی‌های واهی فضاسازی می‌کنند که مبادا هر توافقی ، کاسبی‌شان را به هم بریزد.
حال، اگر آنانی که به برجام معتقدند و آن را مفید می‌دانند، اما نمی‌توانند در برابر دلواپسان و مطامع شان بایستند در حضور دیگران عمامه بر زمین می کوبند و بر حرفشان پای می فشارند.
و اگر به برجام اعتقاد ندارند و تصورشان این است که دست ساز اسرائیل و امریکا و دشمنان است تا ما را زیر یوغ استکبار ببرند و مارا خفیف کنند ،باز هم عمامه بر زمین می کوبند و تکلیف مملکت را یکسره می کنند.
با وجود ارائه پیشنهاد مصالحه‌ای دیگر از سوی اتحادیه اروپا در هشت روز پیش، و پاسخ خوش‌بینانه تهران در روز دوشنبه که فقط حاکی از توافق بر سر زمان‌بندی مذاکرات است، موانع همچنان غیرقابل حل به نظر می‌رسند.
به گزارش سایت رویداد ۲۴، هلویز فایه، کارشناس مؤسسه فرانسوی روابط بین‌الملل اذعان می‌کند که اگرچه امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه پس از گفت وگوی ده روز پیش با رئیسی همچنان معتقد است که توافق امکان‌پذیر است، اما به نظر می‌رسد که این احتمال بیش از پیش اندک به‌نظر می‌رسد.
در حال حاضر یک گره اساسی در گفتگوها درخواست ایران برای کنار گذاشتن پرونده های باز شده این کشور در آژانس بین المللی انرژی اتمی است.
لورنس نورمن، خبرنگار وال استریت ژورنال در این باره در توئیتر نوشت: برای من بسیار بعید است که گروه ۱+۵ به درخواست کنونی ایران برای پایان تحقیقات آژانس در مورد سایت های هسته ای در ایران عمل کند.
او نوشت: برای پایان گفتگوها تاریخی مشخص نشده ولی پایان دادن به تحقیقات در ایران به تصمیم آژانس اتمی بستگی دارد. برای چنین کاری هم مذاکره بین ایران و آژانس لازم است که در حال حاضر نه برای چنین مذاکراتی تاریخی مشخص شده و نه اصلاً حرف آن زده شده است.
فعلاً و در حال حاضر سه کشور اتحادیه اروپا و آمریکا متعهد شده‌اند که کار و فعالیت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را کاهش ندهند. این اقدام را مرندی مشاور هیأت مذاکره‌کننده ایران «کلنگ تخریب» نامیده است.
به گزارش نورنیوز، وابسته به شورای عالی امنیت جمهوری اسلامی، در دور جدید مذاکرات رفع تحریم‌ها که از روز چهارشنبه در وین آغاز شده، بر خلاف آنچه در برخی رسانه‌های غربی عنوان شده، هیچ‌یک از موضوعات باقی‌مانده قبلی که مانع انتفاع ایران از برجام شده از دستور کار هیئت ارسالی جمهوری اسلامی ایران خارج نشده و ایده‌های ارائه شده از سوی رژیم “ولایی” نیز با هدف پیگیری و به نتیجه رساندن انتظارات مطرح شده است.
طرف غربی در حالی در فضای رسانه‌ای سعی در القاء زیاده‌خواهی طرف ایرانی دارد که موضوعات پادمانی اساسا امری جدا از برجام یا خواسته‌ای اضافی از سوی ایران نیست و آن‌ها در سال ۲۰۱۵ در متن برجام نیز تعهدی سیاسی برای مختومه کردن ادعا‌ها علیه برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران در شورای حکام آژانس ارائه کرده‌اند.
ضلع غربی مذاکرات نمی‌تواند ضمن ادعای حل موضوعات و اجبار ایران به پذیرش توافق، موضوعات دیگری را به عنوان گروگان در اختیار گرفته و از آن به مثابه چماق استفاده کند، چه، تجربه نشان داده در چنین شرایطی، آن‌ها به مجرد عبور از این مرحله در اولین فرصت، ساز جدیدی را کوک خواهند کرد و از همه ابزار‌های خود برای کاهش اثرگذاری رفع تحریم‌ها استفاده خواهند کرد.
برای همه روشن است که اوضاع کنونی که بانی اصلی به وجود آمدن آن سران رژیم است، کشور ما را همچنان در شرایطی بسیار بحرانی و خطرناک قرار داده است و به‌دلیل ماهیت استبدادی حکومت ولایی و “اقتصاد سیاسی” ضد مردمی‌اش، ‌احتمال قوی وجود دارد که تصمیم‌های عاجل پیشِ رو- ازجمله مذاکره با آمریکا- در جهت خلاف منافع ملی و در راستای ویران‌سازی وضعیت زندگی اکثر مردم سِیر کنند. پیش‌ بردن منافع جناحی و کسب امتیاز در عرصه‌های قدرت و ثروت در چارچوب رقابت‌ها به‌منظور هدایت مذاکرات با آمریکا، آغازگر دُور تازه‌ای از رویارویی‌ها بین جناح‌ها و چهره‌های سیاسی رژیم ولایی شده است. این‌ جناح‌ها همان دست‌اندرکاران “نظام”‌اند که به‌موازات رقابت با یکدیگر، در سرکوب خونین اعتراض‌های مردمی، آزادی‌خواهان، و نیروهای مترقی همواره بر پایهٔ احکام مطلق ولی فقیه متحد با هم عمل کرده و خواهند کرد. پیش‌ بردن و حفاظت از منافع کلان‌سرمایه‌های پرنفوذ و قدرتمند- کلان‌سرمایه‌هایی که اتکای حکومت ولایی بر آن‌ها است- همراه با بهره‌مند شدن از مواهب آن همواره محل نزاع و رقابت‌های شدید بین جناح‌ها بوده است. این فرایند مکرر رقابت جناح‌ها و هم‌زمان اتحاد ضد مردمی آن‌ها بر محور اطاعت از اوامر ولی فقیه طبیعتاً برخلاف منافع ملی عمل کرده و خواهد کرد.
برای برون‌رفت میهن از این وضعیت بحرانی و فروپاشی اقتصاد ملی و همین‌طور به‌منظور جلوگیری از ناامنی و دست‌اندازی به حاکمیت ملی و تخریب آن از جانب محفل‌های امپریالیستی و متحدان آن در منطقه، تنها راه به‌جلو، حذفِ کامل حاکمیت مطلق ولایت فقیه و تغییر جهت اساسی در اقتصاد کلان کشور با ایست کامل برنامه‌های اقتصادی نولیبرالی است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا