زنان

مروری بر اخبار زنان در ماهی که گذشت

چه خبر از ماه گرم تیر؟!

خبر دستگیری سپیده رشنو، کسی که به زن محجبه معترض شد خشم بیشتری برانگیخت. دولت با سختگیری حجاب زنان به آنان فهماند، حاضر نیست از ارزش‌های دهه شصت کوتاه بیاید.

فتانه عبدالحسینی- عضو گروه مطالعات زنان

اخبار زنان در تیر ۱۴۰۱

حجاب زنان در صدر اخبار این ماه قرار داشت، در اواخر خرداد نوع پوشش نوجوانان شیرازی در یک گردهمایی خبرساز شد، طی چند روز اول افکار عمومی خوشحال بود که موضوع ختم به خیر شده و همانطور که رئیسی در انتخابات وعده داده بود اولویت دولت او مشکلات اقتصادی مردم است. ولی حضور دوباره گشت‌های ارشاد در خیابان‌ها به نارضایتی مردم دامن زد. به دنبال اخبار مربوط به پوشش زنان، اخیرا ویدئویی در شبکه‌های اجتماعی دست به دست شد که نشان می‌داد زنی محجبه به زنی دیگر در اتوبوس، تذکر حجاب داد و با تهدید او به ارسال فیلمش به سپاه باعث درگیری و خشونت در اتوبوس شد. این ویدئو بازتاب بالایی در شبکه‌های اجتماعی به همراه داشت. خبر دستگیری سپیده رشنو، کسی که به زن محجبه معترض شد خشم بیشتری برانگیخت. دولت با سختگیری حجاب زنان به آنان فهماند، حاضر نیست از ارزش‌های دهه شصت کوتاه بیاید.

-خبر دیگر در مورد حجاب: فعالان زن، سوری بابایی و ملیکا قراگوزلو به دلیل اعتراض به حجاب اجباری دستگیر شدند. از ائمه جماعت در تمام شهرها و رئیس مجلس و نماینده‌ها گرفته تا روضه‌خوان‌های اهل بیت در مورد حجاب زنان عرفا و شرعا نظر دادند.

-خبر مادری که به خاطر دختر مریضش جلوی ماشین گشت ارشاد ایستاد هم بازتاب زیادی داشت. روزنامه سازندگی نوشت: گشت ارشاد را متوقف کنید.

-روشن نیست پوشش زنان تا کی قرار است، مهمترین دغدغه‌ی دولت باشد و مسائلی چون معیشت و بحران اقتصادی در حاشیه!

-در ادامه شاید بد نباشد به کشور همسایه هم اشاره کنیم. طالبان در افغانستان از زنان کارمند خواسته یکی از نزدیکان مرد را به جای خود برای ادامه کار معرفی کنند این سیاست طالبان در ادامه‌ی حذف چهره زنان در رسانه‌ها صورت گرفته و اکنون با این قانون جدید، حذف اجتماعی زنان را در دستور کار خود قرار داده است.

-شهره (مازیار) لرستانی از زن بودن استعفا داد: این هنرپیشه پس از ۵۶ سال زندگی با هویت زنانه، خبر از تطبیق جنسیت خود داد.

-جنبش می تو: آقای رضا کیانیان معتقد است که جنبش می‌تو به خطا رفته  و به بازیگرانی چون فرهاد اصلانی و سعید پورصمیمی تهمت زده شده است. سمیه میرشمسی و کتایون ریاحی در مقابل این صحبت‌ها واکنش نشان دادند.

-جای قربانی با تجاوزگر عوض شد؛ محمدحسین فرح‌بخش در گفتگوی رادیویی: اگر مملکت صاحب داشته باشد ۸۰۰ زن معترض به تعرض جنسی را باید شلاق زد.

-ویدئو خودکشی دختر جوان مشهدی ۱۷ تیرماه در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد. او در مقابل نگاه بهت‌زده عابران خود را از بالای پل عابر پیاده به پایین پرت کرد.

-خودکشی خانواده پنج نفره در نجف آباد اصفهان: هر پنج نفر به دار آویخته شده بودند.

-چایی سرد جان زنی را گرفت: زنی با نام لیدا به دلیل سوختگی شدید در بیمارستان جان سپرد. دلیل مرگ این زن، چایی سرد بود. همسرش رویش بنزین ریخت و او را آتش زد و به قتل رساند.

-کارتن خواب‌های تحصیل کرده به جمع دیگر کارتن خواب‌ها اضافه شدند. مدیر موسسه پایان کارتن خوابی معتقد است: اگر وضعیت اقتصادی کشور رو به بهبود نرود به زودی شاهد فراگیر شدن خانواده‌های کارتن خواب خواهیم بود.

-رئیس سازمان بهزیستی کشور گفت: نود درصد کودکان کار و خیابان خارجی هستند. پرسش اینجاست، آیا کودکان ایرانی فقط ده درصد کودکان خیابان‌ها هستند؟ و سوال دیگر آنکه اگر حتی کودکان خارجی با این آمار در خیابان باشند چرا نمی‌توانند بخشی از پروژه جوانی جمعیت باشند؟ پذیرفتن کودکان مهاجر و دادن سرپناه و حل کردن مشکلات معیشتی نمی‌تواند آینده‌ایی برای این کودکان باز کند که بتوانند در فردای ایران نقشی داشته باشند؟ یا در سیاست‌گذاری کلان کشور فرزندآوری زنان مقرر شده است؟

-آمار ترسناک ایرانیان مصمم به مهاجرت: ۵۰ درصد از فعالین استارتاپ، ۴۰ درصد از پزشکان و پرستاران محققان و اساتید دانشگاهی و ۴۴ درصد از دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاهی تصمیم به مهاجرت دارند.

و اما خبرهای ورزشی:

-فائزه رفیعی به جمع ۶۴ شمشیرباز برتر جهان راه یافت.

-سومین پیروزی متوالی تیم ملی فوتبال زنان در رقابت‌های آسیای مرکزی موسوم به کافا رقم خورد. زنان کشورمان در مقابل ترکمنستان چهار بر صفر پیروز شد. زهرا قنبری فوتبالیست گفت: حیف است فوتبال زنان را مردم نبینند.

-پلمپ دو باشگاه ورزشی در ایران مال به علت یوگای مختلط: پلیس امنیت تهران از بازداشت دو نفر و پلمپ دو باشگاه ورزشی ایران مال به خاطر ورزش مختلط خبر داد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا