بین‌المللی

هاآرتص: عملیات اخیر در غزه شکست سیاست “احمقانه” اسرائیل بود

روزنامه عبری زبان “هاآرتص” نوشت که عملیات نظامی اخیر در غزه شکست سختی برای سیاست اسرائیل در نوار غزه است.

به گزارش ایسنا، روزنامه هاآرتص نوشت: عملیات نظامی اخیر در غزه شکست سختی برای سیاست اسرائیل در نوار غزه است. این عملیات نظامی زندگی روزانه اسرائیلی‌ها را تعطیل می‌کند و زندگی فلسطینی‌ها در غزه را به کابوس مستمر تبدیل می‌کند.

این روزنامه افزود: ما برای توقف این “روند حماقت” از اسرائیل می‌خواهیم مسیر خود را کاملا تغییر دهد. قبل از هر چیز باید بازسازی غزه را تقویت کند و مجوزهای بیشتری را برای انتقال مصالح ساختمانی به نوار غزه برای بهبود وضعیت اقتصادی صادر کند. این در درجه نخست منفعت اسرائیل است.

هاآرتص نوشت: یکی از گزینه‌های خوب برای تغییر استراتژی اسرائیل در غزه احتمالا همان طرح دو مرحله‌ای یائیر لاپید، نخست وزیر اسرائیل است که سپتامبر ۲۰۲۱ پیشنهاد داده شد و نام این طرح “اقتصاد به خاطر امنیت” گذاشته شده است.

مرحله نخست شامل بازسازی از نظر انسانی است و به موجب آن اسرائیل به غزه اجازه می‌دهد که برق را بازسازی کنند و پالایشگاه آب بسازند و نظام بهداشت خود را در ازای آرامش طولانی مدت بهبود ببخشند. اما مرحله دوم شامل ساخت یک جزیره مصنوعی در مقابل نوار غزه است که یک بندر دریایی روی آن ساخته شود. همچنین شامل سرمایه‌گذاری بین‌المللی و پروژه‌های اقتصادی مشترکی است که اسرائیل، مصر و تشکیلات خودگردان فلسطین در آن مشارکت دارند.

هاآرتص نوشت: این یک فرصت طلایی برای یک نخست وزیر برای ترسیم روند کاملا جدیدی در روابط اسرائیل با غزه است و امید زیادی به بیشتر اسرائیلی‌ها و ساکنان غزه می‌دهد که از خشونت و وحشی‌گری بیزار شده‌اند.

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotne

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا