دیدگاه‌ها

توافق در گرو حل مسائل پادمانی است

اگر مساله پادمانی را بتوانند در وین حل و فصل کنند توافق انجام خواهد شد. البته آمریکا و اروپا تاکید می‌کنند که این موضوع فرا برجامی است و ارتباطی با مذاکرات ندارد و باید بین ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی حل شود.

آمریکا مساله تضمین را پذیرفته است

آرمان ملی- پورحسین: چندی پیش جوزف بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، پیش‌نویس تعدیل شده‌ای را در اختیار ایران و مسئولان ایالات متحده آمریکا قرار داد و اعلام کرد که در صورت پاسخ مثبت طرفین مذاکراتی آغاز خواهد شد که به عنوان آخرین فرصت طرفین برای به نتیجه رسیدن مذاکرات خواهد بود. در همین راستا مذاکرات غیرمنتظره‌ای در وین آغاز شد، با این معنی که دو طرف حاضر شده‌اند در مواضع خود تجدیدنظر کنند. تعدیل مواضعی که هنوز در وین نتیجه‌ای در پی نداشته است. در راستای بررسی این مساله «آرمان ملی» گفت‌وگویی با عبدالرضا فرجی‌راد، سفیر پیشین ایران در نروژ داشته است که در ادامه می‌خوانید.

ایران و آمریکا در خصوص چه مواردی در مذاکرات از خود انعطاف نشان داده‌اند؟

چند روز قبل از شروع مذاکرات بایدن و دیگر شخصیت‌های سیاسی آمریکا و حتی رابرت مالی که موضع متعادلی دارد، اعلام کردند که به هیچ وجه سپاه را از لیست تحریم‌ها خارج نخواهند کرد. در این میان وقتی زمان مذاکرات اعلام شد مشخص گردید که چرا طرف‌های آمریکایی آن قدر اصرار بر اعلام چنین خبری دارند. آنها یک سیاست تبلیغاتی ضد فشار را در پیش گرفته بودند که وقتی مذاکرات آغاز می‌شود فشار داخلی و از جمله کنگره، اسرائیل و اعراب را از دوش خود بردارند و نشان دهند که قرار نیست در این دور مذاکرات چنین امتیازی به ایران داده شود. با آغاز مذاکرات، اعلام شد که ایران خروج سپاه را از دستور کار خارج کرده است. حتی برخی چهره‌ها که به عنوان مشاور تیم مذاکره کننده شناخته می‌شوند؛ اعلام کردند که از ابتدا هم صحبتی در رابطه با خروج سپاه از لیست مطرح نبوده است که این صحبت این اطمینان را داد که در این دور از مذاکرات دیگر ایران بحث خروج سپاه را مطرح نمی‌کند. در مقابل خبرهایی هم منتشر شد که اطمینان‌هایی در این پیش نویس به ایران برای تضمین و عدم خروج آمریکا از برجام داده شده که جزئیاتی از آن منتشر نشده است.

ایران در مقابل تعدیل نظر خود، چه مواردی را درخواست کرده است؟

آمریکا در مقابل ملزم شده است که تضمینی در خصوص رفع تحریم‌ها به ایران بدهد. نظر به اینکه این تضمین احتمالی در واقع چیزی نیست که کنگره به تصویب برساند، طبیعتا باید برای کوتاه مدت و در دوره حاکمیت دو سال و چند ماهی که بایدن در کاخ سفید حضور دارد، طراحی شده و شاید هم اروپایی‌ها در آن نقشی داشته باشند. به نظر می‌رسد که ایران در مقابل این تضمین نه چندان محکم، خواسته دیگری را مطرح کرده است. آن هم حل مشکل پادمان که در ماه‌های اخیر باعث نگرانی ایران شده است. منظور از پادمان، سیستم نظارتی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است که فعالیت‌های هسته‌ای کشورها را کنترل می‌کند. آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در وین چند دپارتمان دارد. دپارتمان خاورمیانه، آسیای شرقی، اروپا و روسیه اما برای ایران یک دپارتمان خاص ایجاد کرده است. در توافق ۲۰۱۵ آژانس تمام پرونده‌های ایران را بست و پاسخ‌های ایران را قانع کننده تشخیص داد و به همین دلیل توافق هم به‌دست آمد. اما در سال ۲۰۱۸ با سرقت اسناد، آژانس درخواست بازدید از چند سایت را کرد که پس از بازرسی و پیدا کردن نمونه‌های اورانیوم سئوالاتی را مطرح کرد که هنوز پاسخی نگرفته است، هرچند که ایران اعلام کرده است که به علت خرابکاری دشمنان و آلوده بودن ابزار بوده است. آژانس می‌خواهد بداند که اورانیومی که در این سایت‌ها غنی شده آن اورانیوم در چه محلی قرار دارد. شاید این قسمت دوم بیشتر برای آژانس اهمیت داشته باشد. این اورانیوم کجاست و چه میزان بوده است.. به همین جهت گروسی چند روز قبل از شروع مذاکرات در این باره تبلیغات پر سرو صدایی را راه انداخت. وی حدس زده بود که مذاکره کنندگان ایرانی در وین بر کنار گذاشتن این مساله از دستور کار آژانس تاکید خواهند کرد.

با این وجود می‌توان در وین به توافق رسید؟

اگر مساله پادمانی را بتوانند در وین حل و فصل کنند توافق انجام خواهد شد. البته آمریکا و اروپا تاکید می‌کنند که این موضوع فرا برجامی است و ارتباطی با مذاکرات ندارد و باید بین ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی حل شود. در تماس وزیر خارجه ایران با دبیرکل سازمان ملل، وزیرخارجه ایران اطمینان داد که ایران به‌دنبال سلاح هسته‌ای نیست و از دبیرکل خواست که اقدامی انجام دهد. این صحبت‌ها به این علت صورت گرفت که آژانس زیر نظر سازمان ملل است و دبیرکل می‌تواند تاثیرگذار باشد. در خبرهای منتشر شده از منابع نزدیک به شورای امنیت ملی تاکید شده که در صورت توافق نباید پرونده دیگری مطرح شود که منظور همین مساله پادمانی است. در همین راستا به نظر می‌رسد گره کار موضوع پادمان است و آقای مورا هم در آخرین مصاحبه امروز اعلام کرد که گفت‌وگوهای فنی ادامه دارد. در این میان حضور آقای کمالوندی در مذاکرات وین نیز دلالت از این دارد که ایران به دنبال حل مشکل با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است تا توافق صورت پذیرد. در این میان روس‌ها اول راضی نبودند و اعلام کردند که فقط باید در چارچوب برجام گفت‌وگوها ادامه یابد ولی از دیروز نظرشان عوض شده و آقای اولیانوف بر خلاف لاوروف پالس‌های مثبت می‌فرستد. به همین علت این احتمال وجود دارد که غرب با گرفتن تعهداتی چراغ سبز را به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای حل و فصل این موضوع نشان دهد و در نهایت توافق در وین شکل گیرد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا