از هر دری سخنی

چشم انداز مذاکرات برجام؛ تماس تهران – واشنگتن ادامه خواهد داشت!

نماینده اتحادیه اروپا: ما به متن دست‌یافته‌ایم مذاکرات به پایان رسیده است. ما اینجا بودیم که متنی را تولید کنیم و اکنون پایتخت‌ها باید تصمیم‌گیری کنند.

مذاکرات وین درباره متن پیش‌نویس توافق به پایان رسید

به گزارش ایرنا، مقام ارشد اتحادیه اروپا درپاسخ به سوال خبرنگار ایرنا گفت: هیات ها وین را ترک می کنند. مذاکرات برای دست یافتن به یک متن پایان یافته است و ما متنی را تولید کرده ایم. وی اضافه کرد: آنچه الان اتفاق می افتد بستگی به پاسخ مشارکت کنندگان دارد.او گفت که اتحادیه اروپا منتظر پاسخ گروه ۱+۴ و ایالات متحده آمریکا درباره متن پیش‌رو است و جوسپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در این باره با وزرای امور خارجه کشورهای مشارکت کننده در تماس خواهد بود.نماینده اتحادیه اروپا در پاسخ به سووالی درباره برداشت او نسبت به موضع ایران از متن پیش‌رو هم گفت اطلاعاتی ندارد و مواضع طرف‌ها پس از دریافت پاسخ‌ها روشن می‌شود.او برای شفاف کردن روند گفت‌وگوها تکرار کرد: چون ما به متن دست‌یافته‌ایم مذاکرات به پایان رسیده است. ما اینجا بودیم که متنی را تولید کنیم و اکنون پایتخت‌ها باید تصمیم‌گیری کنند.

با پایان این دور از گفتگوها، هیأت مذاکره‌کننده جمهوری اسلامی به تهران بازخواهد گشت و رایزنی‌ها و تماس‌ها باهماهنگ‌کننده و طرف‌های دیگر ادامه خواهد داشت.هم زمان یک مقام ارشد وزارت امور خارجه در مورد این دور از مذاکرات وین گفت: در ۴ روز گذشته مذاکرات فشرده‌ای در خصوص چند موضوع باقی‌مانده برای اطمینان از تامین ملاحظات و نگرانی‌های کشورمان برگزار شد. در جریان این گفتگوها ما مواضع خود را با طرف‌های مقابل به اشتراک گذاشتیم و در برخی موضوعات نیز پیشرفت‌های نسبی حاصل شد؛وی افزود: با توجه به مباحث صورت گرفته طی چهار روز گذشته، امروز انریکه مورا چند ایده در مورد برخی موضوعات باقی‌مانده به طرف‌ها ارائه داد؛این دیپلمات کشورمان اضافه کرد: ما به محض دریافت این ایده‌ها، پاسخ و ملاحظات اولیه خود را به ایشان منتقل کردیم، اما طبیعتا این موارد نیازمند بررسی جامع هستند و ما نظرات و ملاحظات تکمیلی خود را به هماهنگ‌کننده و سایر طرف‌ها منتقل خواهیم کرد.

وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی:  در برخی موضوعات نیز پیشرفت‌های نسبی حاصل شد

ایرنا- یک مقام وزارت امور خارجه گفت: در جریان این گفتگوها ما مواضع خود را با طرف‌های مقابل به اشتراک گذاشتیم و در برخی موضوعات نیز پیشرفت‌های نسبی حاصل شد…یک مقام وزارت امور خارجه در پاسخ به سوال خبرنگاران در مورد ادعای نشریه وال استریت ژورنال مبنی بر احتمال آماده شدن متن نهایی توافق در وین ظرف چند ساعت آینده، گفت: با توجه به ادامه بحث‌ها درباره چند موضوع مهم باقی‌مانده، هنوز در مرحله‌ای قرار نداریم که از نهایی شدن متن سخن بگوییم.

 ادامه بحث‌ها درباره چند موضوع مهم باقی‌مانده

یورونیوز: روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال به نقل از انریکه مورا، مذاکره کننده ارشد اتحادیه اروپا، نوشته بود: «متن توافق ممکن است در ساعت‌های آینده نهایی شود.» این روزنامه همچنین به نقل از دپیلمات‌های غربی مدعی شد که در متن توافقی که طرف‌های در حال تکمیل آن هستند، به بسته پرونده تحقیقات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مورد کشف ذرات اورانیوم غنی شده در سه مرکز هسته‌ای اعلام نشده، هیچ اشاره‌ای نشده است.پیشتر، میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین نیز با یادآوری چهار مساله باقی مانده در حوزه‌های هسته‌ای، پادمانی، اقتصادی تاکید کرده بود که برخی از آن‌ها شامل زیرمجموعه‌ای از مسائل هستند. با این وجود، آقای اولیانوف نسبت به حل و فصل سریع آنها ابراز خوش‌بینی کرده ولی در عین حال خاطر نشان کرده بود که هیچ تضمینی برای حصول سریع توافق وجود ندارد.

همزمان با ادامه مذاکرات هسته‌ای ایران در وین، حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه ایران با آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، تلفنی گفتگو کرد و در پاسخ به تاکید آقای گوترش مبنی بر ضرورت حصول توافق هسته‌ای، با اشاره به نشست سالانه معاهده منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای در نیویورک و حضور فعال تیم اعزامی ایران در آن، فتوای فقهی رهبر ایران در مورد حرام بودن کاربرد سلاح هسته‌ای را یادآوری کرد و گفت: «سلاح هسته‌ای در دکترین جمهوری اسلامی ایران جایگاهی ندارد و مغایر با سیاست ها و اعتقادات ما است.»اظهارات وزیر خارجه ایران پس از آن عنوان شد که طی هفته‌‌های اخیر برخی مقام‌های ایران از دستیابی ایران به توان ساخت سلاح هسته‌ای خبر داده بودند. منتقدان برنامه‌هسته‌ای ایران نیز همواره از انحراف آن به سمت اهداف نظامی ابراز نگرانی کرده‌اند. با این وجود، جمهوری اسلامی با تاکید بر لزوم دستیابی به فناوری هسته‌ای همواره پیگیری چنین هدفی را منتفی دانسته‌ است….

 توافقی حاصل می شود؟

فرارو – اکنون زمان تصمیم‌های نهایی است.نشریه پولیتیکو در گزارشی درباره آخرین وضعیت مذاکرات نوشت: «مقام‌های غربی می‌گویند رایزنی بر سر مسائل فنی که در متن نهایی توزیع‌شده توسط جوزپ بورل باز بودند به پایان رسیده است.»

پیش‌نویس نهایی که بر روی میز است به مشخص کردن گام‌هایی می‌پردازد که ایران و آمریکا بایستی برای ازسرگیری اجرای کامل برجام بردارند. اتحادیه اروپا  متن نهایی آماده شده را رسما تقدیم طرف‌های شرکت‌کننده در مذاکرات  کرد و از ایران و آمریکا خواهد خواست بر سر آن به توافق برسند…در پنج روز گذشته مذاکره‌کنندگان به راه‌حل‌هایی برای برخی «سوالات فنی» دست یافته‌اند که در متن نهایی برای احیای برجام هنوز باز بودند. چنانچه توافقی حاصل شود وزیران خارجه کشورها برای احیای کامل برجام به شهر وین بازخواهند گشت. یک مقام غربی به پولیتیکو گفت: «شانسی واقعی برای توافق وجود دارد اما همانند همیشه تردیدهایی هم وجود دارند.»

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا