ورزشی

شادی پریدر بهترین مربی زن فدراسیون جهانی شطرنج ۲۰۲۲ شد

استاد بزرگ شادی پریدر، سرمربی تیم ملی شطرنج ایران جایزه برترین مربی زن دنیا در سال ۲۰۲۲ را دریافت کرد. این استاد بزرگ شطرنج دو سال پیش برای کسب ریاست فدراسیون شطرنج ایران تایید صلاحیت نشده بود.

شایستگی مربیان  و ورزشکاران زن ایران

اعتمادآنلاین – طی مراسمی در مسابقات چنای هند جایزه بهترین مربی زن فدراسیون جهانی شطرنج در سال ۲۰۲۲ به شادی پریدر تعلق گرفت. به نقل از فدراسیون شطرنج، در این مراسم که از سوی فدراسیون جهانی شطرنج برگزار شد از ۱۳ بانوی برتر دنیا در حوزه‌های مختلف رشته شطرنج تجلیل به عمل آمد و استاد بزرگ شادی پریدر، سرمربی تیم ملی شطرنج ایران جایزه برترین مربی زن دنیا در سال ۲۰۲۲ را دریافت کرد.

تبعیض جنسیتی در ورزش جمهوری اسلامی

پشت پرده حذف شبانه شادی پریدر از فدراسیون شطرنج؛اعتمادآنلاین سال ۱۳۹۹ نوشته بود: بدهی چند‌صد‌میلیونی به فدراسیون جهانی شطرنج (فیده)، تغییر تابعیت غیرمنتظره علیرضا فیروزجا، دومین سوپر استادبزرگ شطرنج دنیا، کناره‌گیری ناگهانی سارا خادم‌الشریعه، نابغه شطرنج ایران از تیم ملی، رویارویی پرهام مقصودلو و محمدامین طباطبایی با نماینده‌های اسرائیل از‌جمله حواشی مهمی است که اهالی این رشته در دوره ریاست مهرداد پهلوان‌زاده با آن مواجه بوده‌اند.

حالا اما کشمکش‌های تازه این فدراسیون بر سر برگزارنشدن به‌موقع انتخابات و مهم‌‌تر از همه نام‌نویسی یکی از چهره‌های مطرح شطرنج کشور برای رقابت در این عرصه است. این کاندیدا کسی نیست جز شادی پریدر. نخستین شطرنج‌باز زن ایرانی که به درجه استادبزرگی نایل شد و کارنامه‌ای درخشان از عناوین بین‌المللی دارد. قهرمان سابق شطرنج زنان ایران که در دوره ریاست پهلوان‌زاده نایب‌رئیسی فدراسیون شطرنج را برعهده داشت، تصمیم گرفت با حمایت خانواده شطرنج شانس خود را برای تصدی صندلی ریاست امتحان کند…مهندسی انتخابات ریاست فدراسیون‌ها دیگر به یکی از اتفاقات تکراری و خسته‌کننده در ورزش کشور تبدیل شده است. نمی‌شود وزارت ورزش انتخاباتی را برگزار کند و شائبه دخالت مسئولان این وزارتخانه یا رد پای برخی افراد ذی‌نفع در این حوزه به میان نیاید….

طبق برنامه قبلی قرار بود انتخابات فدراسیون شطرنج ششم آبان برگزار شود؛ اما دقیقا دو روز پیش از این زمان، وزارت ورزش به بهانه دستورالعمل کرونایی برگزاری آن را منتفی کرد تا اثبات شود پشت پرده لغو یکباره مجمع آبان چیزی غیر از کرونا و محدودیت‌هایش بوده است.

اینکه حاشیه‌های پیرامون پریدر در تعویق انتخابات اثرگذار بود یا نه، از سوی هیچ مقام مسئولی در وزارت ورزش تأیید نشد؛ اما همین که امور مجامع فدراسیون‌های ورزشی نام‌نویسی‌های قبلی را ابطال و زمان دیگری برای ثبت‌نام دوباره از کاندیداها تعیین کرد، کاملا محرز شد که واقعیت ماجرا چیز دیگری است. این واقعیت زمانی رو شد که پریدر دو روز بعد از مهلت نام‌نویسی دوباره از سمت نایب‌رئیسی برکنار شد.وزارت ورزش زمانی که برای ثبت‌نام مجدد کاندیدای فدراسیون شطرنج مشخص کرده بود ۱۳ تا ۲۷ بهمن بود. پریدر چهارشنبه‌شب هفته گذشته وقتی از نایب‌رئیسی فدراسیون شطرنج برکنار شد که خود او نیز از طریق رسانه‌های رسمی متوجه برکناری‌اش شد…در‌حالی‌که انتظار می‌رفت مسئولان فدراسیون شطرنج دلیل این اقدام شتاب‌زده‌شان را شفاف و صریح اعلام کنند؛ اما واکنشی به آن نشان ندادند تا اینکه پریدر شخصا با اظهاراتی تند و بی‌پرده بیشتر از پس ماجرا بگوید.پریدر در شرایطی قصد داشت در انتخابات فدراسیون شطرنج شرکت کند که به پشتوانه اهالی این رشته رأی بالایی برای نشستن روی صندلی ریاست داشت…

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا