حقوق بشر

بهائیان شیراز؛ آزادی ۲ تن با تودیع وثیقه همزمان با تداوم بازداشت ۳ شهروند دیگر

طی روزهای اخیر نیلوفر حسینی و الحان هاشمی، دو شهروند بهائی ساکن شیراز با تودیع قرار وثیقه آزاد شدند. بهیه معنوی‌پور، میثاق معنوی‌پور و حنان هاشمی دیگر شهروندان بهائی ساکن این شهر نیز کماکان در بازداشت و بلاتکلیفی بسر میبرند. این شهروندان روز سه شنبه ۲۸ تیر، همراه با تفتیش منزلشان توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به بازداشتگاه اداره اطلاعات این شهر موسوم به پلاک ۱۰۰ منتقل شدند.

خبرگزاری هرانا – آزادی این شهروندان بهائی با تودیع قرار وثیقه تا پایان مراحل دادرسی صورت گرفته است که در این میان میزان وثیقه الحان هاشمی ۷۰۰ میلیون تومان تعیین شده بود.

یک منبع مطلع در خصوص وضعیت دیگر شهروندان بازداشتی در شیراز به هرانا گفت: “برای میثاق معنوی پور وثیقه تعیین شده اما هنوز در بازداشت به سر میبرد. حنان هاشمی و بهیه معنوی پور نیز کماکان به صورت بلاتکلیف در بازداشت هستند.”

تا لحظه تنظیم این گزارش از اتهامات مطروحه علیه این شهروندان اطلاعی در دست نیست.

بهیه معنوی‌پور ۳۲ ساله، میثاق معنوی‌پور ۲۳ ساله، الحان هاشمی ۱۸ ساله، حنان هاشمی ۲۲ ساله و نیلوفر حسینی، شهروندان بهائی ساکن شیراز روز سه شنبه ۲۸ تیر، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند. ماموران در هنگام بازداشت اقدام به تفتیش منزل این شهروندان کردند.

این شهروندان پس از بازداشت به بازداشتگاه اداره اطلاعات شیراز موسوم به پلاک ۱۰۰ منتقل شدند.

شهروندان بهائی در ایران از آزادی‌های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.

بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار نفر بهائی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهائیان را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا