جوانان

بلاتکلیفی بیمه مربوط به بیماری‌های نادر و گرانی دارو

در کشور ما سهم بیشتر هزینه سلامت از جیب مردم پرداخت می‌شود و تمام وعده و وعیدها برای کاهش هزینه‌های مردم تا کنون پوچ و تو خالی از آب درآمده‌اند….

حمیدرضا ادراکی، مدیرعامل بنیاد بیماری‌های نادر، با حضور در یک برنامه رادیویی گفت: ” وزارت بهداشت جمهوری اسلامی ایران، از مجموع ۳۷۰ نوع بیماری نادرِ شناسایی شده در کشور، تنها ۲۲ مورد آن را تحت پوشش قرار داده است.”
او در ادامه این بحث می گوید: “داروهای بیماران نادر داروهای حیاتی است که هر روز به آنها نیاز دارند و در صورت نخوردن دارو در یک روز مشکلات جدی و حیاتی برای‌شان ایجاد خواهد شد.”
مدیرعامل بنیاد بیماری‌های نادر در پاسخ به‌ پرسش‌های مطرح شده اعلام کرد نه‌تنها داروهای مربوط به بیماری‌های نادر از اساس جزو داروهای گران به‌حساب می‌آیند بلکه افزایش نرخ ارز نیز تاثیر بسزایی بر گرانی این داروها و دسترسی بیماران به آنها دارد. ادراکی ضمن اشاره به این امر، گفت: “چون فقط چند کارخانه این داروها را تولید می‌کنند، لذا تامین داروها با توجه به این شرایط بسیار دشوار است.”
دولت ورشکسته رئیسی در چارچوب فرمان‌های ولی ‌فقیه با تحمیل هزینه سلامت به مردم و با حذف ارز دولتی در تأمین دارو‌های داخلی و خارجی، آزادگذاشتن دست مافیای دارو و قاچاق دارو، مشکلات عظیمی را برای کارگران، زحمتکشان و بازنشستگان میهن ما به‌وجود آورده ‌است. امروزه بیمه‌های تأمین اجتماعی نیز هزینه‌های سنگین دارو، بیمارستان و به‌طورکلی بهداشت خانوارهای کارگری را نمی‌تواند پوشش دهد.
کمبود‌های همیشگی و مقطعی، گرانی و صف‌های طولانی مردم در برابر برخی داروخانه‌ها ازجمله نمود‌های بارز وخامت وضعیت دارو در سال‌های اخیر بوده است، امری که بیماران و خانواده‌های آن‌ها را پستوهای مغازه‌های فروش آزاد دارو به‌قیمت‌های بالا در خیابان‌ها و کوچه‌پس‌کوچه‌های مختلف شهرهای بزرگ به‌ویژه تهران راهی کرده است. بسیاری از داروهای حیاتی هنوز در بازار داخلی با کمبودی چشمگیر روبرو است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا