چرخاندیدگاه‌ها

اتحادیۀ اروپا به سختی نفس می‌کشد

نویسنده: اِدلبرتو لوپز بلانچ*

برگردان: ایرج زارع

در داخل اتحادیۀ اروپا که تشتت اعضای آن به‌طور فزاینده‌ای محسوس است… در هر صورت، ایالات متحد در این نبرد پیروز به یکی از هدف‌های خود دست یافته است: تضعیف اقتصاد اتحادیۀ اروپا و درعین حال یورو، یکی از ارزهایی که می‌تواند هژمونی دلار را تحت تأثیر قرار دهد.

سیاست کنونی ارائه‌شده از سوی رهبران کنونی اتحادیۀ اروپا (EU) در رابطه با برآورده کردن خواست‌های واشنگتن به مفهوم اعمال انواع تحریم‌ها علیه روسیه، این اتحادیه را به وابستگی بیش از پیش به ایالات متحد سوق داده است.

چند روز پیش، ادواردو لوکه (Eduardo Luque) اقتصاددان اهل بارسلون به تلویزیون روسیۀ امروز تأکید کرد که «اتحادیۀ اروپا به دستور واشنگتن توسط مجموعه‌ای از شرکت‌های فراملیتی و گروهی از دست‌نشاندگان اداره می‌شود.»

به این معنا، ویکتور اوربان، نخست‌وزیر مجارستان، اطمینان داد که دیگر بحث سیاست اتحادیۀ اروپا این نیست که به پای خود، بلکه به ریه‌های خود شلیک کند و اینکه به سختی نفس می‌کشد.

پیش‌بینی‌های کارشناسان کاملاً دلسردکننده است، مانند آنچه شبکۀ رایانه‌ای بلومبرگ مستقر در نیویورک ارائه می‌کند، این شبکه تخمین می‌زند که «به نظر می‌رسد شمار بسیار کمی از سیاست‌مداران اروپایی وسعت درگیری‌ای را که نزدیک می‌شود و همچنین هزینه‌های آن را درک کرده‌ باشند. بحران انرژی در اتحادیۀ اروپا ۲۰۰ میلیارد دلار برای کمک‌های مالی، ملی‌سازی و وام‌های مورد حمایت دولت و سایر اقدام‌ها هزینه دربر خواهد داشت.»

واضح است که اگر روسیه به‌دلیل اخاذی مداوم غرب به‌طور کامل گاز خود را قطع کند یا زمستان آتی به‌دلیل تغییرهای آب‌وهوایی در جهان سخت‌تر باشد، این مبلغ می‌تواند افزایش یابد.

در هر صورت، بلومبرگ اطمینان می‌دهد که قیمت گاز طبیعی در اروپا از ابتدای سال گذشته نزدیک به ۷۰۰درصد رشد کرده است و قارۀ کهن را تا آستانۀ رکود پیش می‌برد. یورو برای اولین بار پس از چند سال به برابری با دلار رسیده است.

با افزایش قیمت گاز و برق، شرکت‌های برق اروپا و شرکت‌های خرده‌فروشی انرژی با مشکلات بیشتری مواجه خواهند شد و برای بقای خود، افزایش قیمت‌ها را از طریق هزینه‌های خرده‌فروشی بالاتر انرژی، گاز یا مالیات بر مشتریان تحمیل خواهند کرد.

اتحادیۀ اروپا برنامه‌های صرفه‌جویی در مصرف انرژی را در تمام بخش‌های دولتی و خصوصی اتخاذ می‌کند، در حالی که تلاش می‌کند همکاری‌هایی را ایجاد کند تا قدرتمندترین اعضا، هیدوروکربن‌های موجود را با آن‌هایی که برتری کمتری دارند، به اشتراک بگذارد.

شرکت اونیپر (Uniper SE)، واردکنندۀ اصلی گاز روسیه در آلمان، از دولت درخواست کمک مالی ۱۰ میلیارد یورویی کرده است، در حالی که دولت فرانسه قصد دارد با هزینۀ حداقل ۸ میلیارد یورو الکتریسیته دو فرانس (Électricité de France SA) را ملی کند.

وحشت در سراسر اروپا در حال گسترش است. روزنامۀ بیلد آم زونتاگ گزارش داد که با توجه به احتمال یخ زدن آپارتمان‌ها به‌دلیل کمبود گاز، سالن‌های مجهز به تهویۀ مطبوع در حال آماده‌سازی هستند تا مردم بتوانند به سرپناه بروند.

کلاوس مولر (Klaus Müller)، مدیر Bundesnetzagentur، دفتر نظارتی آلمان برای بازارهای برق، گاز، مخابرات، پست و راه‌آهن گفت که آلمان در حال حاضر فاقد حجم گاز مورد نیاز برای زمستان آینده است: ذخایر تنها ۶۵درصد است و برای گذراندن زمستان بدون گاز روسیه کافی نیست.

بن ون بوردن (Ben van Beurden) مدیر عامل شل هشدار داد که اروپا در انتظار زمستان سختی قرار دارد، قیمت گاز به میزان قابل‌توجهی افزایش خواهد یافت و کشورها ممکن است مجبور شوند مصرف انرژی خود را جیره‌بندی کنند.

روزنامۀ انگلیسی دیلی میل خاطرنشان کرد که «قبض‌های خانگی، امسال در زمستان بیشتر از آنچه انتظار می‌رفت، تأثیر خواهند پذیرفت؛ میلیون‌ها نفر در فقر فرو خواهند رفت. پوند انگلیس به‌دلیل افزایش قیمت انرژی و ضعف اقتصاد ملی با ۱،۱۹ دلار معامله می‌شود که پایین‌ترین رقم در سال‌های اخیر است. تورم ۹،۱درصد است و ممکن است تا پایان سال به ۱۱درصد برسد.»

در ایتالیا، تنش سیاسی در نتیجۀ تورم و مشکلات جدی اقتصادی افزایش یافت که منجر به سقوط دولت نخست‌وزیر ماریو دراگی (Mario Draghi) شد. این کشور پس از یونان با بدهی ۱۵۰،۸درصد تولید ناخالص داخلی در سال ۲۰۲۱ و نرخ بیکاری به ۸،۱درصد دومین کشور بدهکار اتحادیۀ اروپا است. در سال ۲۰۲۱، فقر ۵،۶ میلیون نفر را تحت تأثیر قرار داد و در مناطق جنوبی ۱۰درصد خانواده‌ها در فقر مطلق هستند.

دولت روسیه بارها تکرار کرده است که مقصر اصلی سقوط اقتصاد جهانی، غرب با ترویج مارپیچ تحریم‌های یکجانبه بوده است که اگر متوقف نشود، باعث رکود جهانی خواهد شد.

مروج اصلی اخاذی، ایالات متحد است که با ۸،۴درصد تورم (بالاترین تورم در سال‌های اخیر)، کمبود محصولات، کمبود کود برای کشاورزی و تأخیر در پروژه‌های زیربنایی برنامه‌ریزی‌شده، فرسودگی اقتصادی را متحمل می‌شود.

با توجه به این وضعیت، واشنگتن شروع به کاهش برخی اقدام‌ها در زمینۀ فروش و حمل‌ونقل محصولات کشاورزی، دارو و معاملات در زمینۀ انرژی کرده است.

در داخل اتحادیۀ اروپا که تشتت اعضای آن به‌طور فزاینده‌ای محسوس است، با خیال راحت خبر جدیدی از واشنگتن دریافت کردند تا بتوانند خود را از برخی روابط جدی مرتبط با تحریم‌های روسیه رها کنند.

در هر صورت، ایالات متحد در این نبرد پیروز به یکی از هدف‌های خود دست یافته است: تضعیف اقتصاد اتحادیۀ اروپا و درعین حال یورو، یکی از ارزهایی که می‌تواند هژمونی دلار را تحت تأثیر قرار دهد.

در همین حال، فدراسیون روسیه ثابت کرده است که تحریم‌ها نمی‌توانند یک دولت قدرتمند را در یک سیستم چندقطبی جهانی سرنگون کنند و مخالفان غربی آن مجبور شده‌اند برای جلوگیری از رسیدن شکست مفتضحانۀ اقتصادی به جهان، شروع به برافراشتن پرچم سفید کنند.

——————————

* اِدلبرتو لوپز بلانچ (Hedelberto López Blanch) روزنامه‌نگار، نویسنده و پژوهشگر کوبایی است.

توضیح مترجم دربارۀ نویسندۀ مقاله:

لوپز بلانچ در سال ۱۹۷۲ در رشتۀ روزنامه‌نگاری فارغ‌التحصیل شد. سپس خبرنگار دائمی خوبنتود ربلده (Jubentud Rebelde) در نیکاراگوئه و مشاور تحریریۀ روزنامۀ باریکادا (Barricada) در آن کشور امریکای مرکزی بین سال‌های ۱۹۸۵ و ۱۹۸۷ بود. او به‌عنوان محقق مهاجرت به مناسبت‌های مختلف به ایالات متحد سفر کرد. وی کاندیدای دکترای علوم ارتباطات در دانشگاه هاوانا است و به‌عنوان مفسر بین‌المللی در هفته‌نامۀ اوپسیون (Opciones) متعلق به جوانان کمونیست کار می‌کند و با سایت‌هایی مانند ربلیون، تله‌سور، آخینتم، دیاریو اونیورسال و آپورآ همکاری می‌کند.

نقل از دانشنامۀ کوبا

منبع: ربلیون (Rebelión)

مطلب اختصاصی برای انتشار در صدای مردم 

استفاده از مطلب با ذکرمنبع بلامانع است

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا