بین‌المللی

پژوهشگر برجسته تلاش واشنگتن برای سلطه جویی بر جهان را خطرناک دانست

جفری ساچ پژوهشگر مشهور جهان، اقدامات ایالات متحده را برای ایجاد تفرقه در جهان به منظور سلطه جویی، خطرناک ارزیابی کرد .

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا به نقل از خبرگزاری شینهوا؛ ساچ در سال های ۲۰۰۱ تا ۲۰۱۸ مشاور ویژه کوفی انان، بان کی مون و آنتونیو گوترش دبیرکل های سازمان ملل متحد بود است.

خبرگزاری شینهوا  همچنین گزارش مبسوط سازمان مردم نهاد انجمن حقوق بشر چین را منتشر کرد که در آن به مجموعه ارتکاب جنایاتی از سوی آمریکا می پردازد که قوانین بین المللی را به شدت نقض می کند.

این نهاد چینی، ضمن روایت گوشه هایی از جنایات حقوق بشری آمریکا در منطقه خاورمیانه، از بخشی از موارد صریح نقش حقوق بشر و استانداردهای دوگانه واشنگتن که در سراسر جهان به وضوع دیده می شود، پرده برداشته است

آمارهای مجله مؤسسه «اسمیتسونین» (Smithsonian) آمریکا  نشان می دهد که از سال ۲۰۰۱، جنگ ها و عملیات های نظامی که توسط آمریکا به بهانه «مبارزه با تروریسم» آغاز شده است، حدود ۴۰٪ از کشورهای روی کره زمین را پوشش می دهد.

به گفته کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد (UNHCR)، جنگ نزدیک ۲۰ ساله در افغانستان، ۲.۶ میلیون افغان را مجبور به فرار به خارج از کشور و ۳.۵ میلیون نفر دیگر را آواره کرد.

در بخش دیگری از این گزارش آمده است: آمریکا عمدا کشورها و سازمان‌ها را در خاورمیانه سرکوب کرده و سعی در تحمیل ارزش‌های آمریکایی در منطقه داشته تا از نظم سیاسی، اقتصادی و امنیتی جهانی تحت سلطه آمریکا اطمینان حاصل کند. آمریکا تلاش می کند تا رژیم های شکننده و وابسته ایجاد کند تا در خدمت هژمونی جهانی خود باشد. «صادرات سازمانی» اجباری آن با رگه‌های هژمونیک قوی، تلاش‌های کشورهای منطقه برای کشف مستقل مسیرهای توسعه‌شان را فلج کرده و باعث مجموعه ای از پیامدهای فاجعه‌بار شده است. تغییرات اجباری که آمریکا سعی می کند در افغانستان، عراق، سوریه و لیبی و بسیاری دیگر از کشورها ایجاد کند، نظم سیاسی را مختل کرده و انسجام اجتماعی و ملی را در این کشورها از بین برده است.

در بخشی از این گزارش آمده است: آمریکا از  تحریم های یکجانبه علیه کشورهای مستقل سوء استفاده کرده و باعث خسارات شدید اقتصادی و کاهش کیفیت زندگی مردم در آن کشورها شده است. آمریکا تنها «ابر قدرت تحریم کننده» در جهان است. بر اساس گزارش بررسی تحریم های خزانه داری آمریکا در ۲۰۲۱، این کشور تا سال مالی ۲۰۲۱ بیش از ۹۴۰۰ تحریم اجرا کرده است.

در پایان این گزارش مبسوط که به تعدی گری آمریکا، نقض حقوق بشر، برخورد ظالمانه با زندانیان در گوانتانامو و غیره اشاره شده آمده است: ماهیت سلطه جوبی و برتری طلبی آمریکا و وحشیگری، ظلم و زیانبار بودن سیاست این کشور به طور کامل افشا شده است و مردم جهان اکنون درک بهتری از ریاکاری و فریب دموکراسی آمریکایی و حقوق بشر آمریکایی دارند.

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotne

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا