جوانان

شمار دانشجویان بهایی محروم از تحصیل در کنکور ۱۴۰۱ به «۴۳ نفر» افزایش یافت

خبرگزاری «هرانا» از افزایش شمار شهروندان بهایی که علی‌رغم گذراندن کنکور سراسری امسال به دلیل باورهای دینی خود از حق تحصیل در دانشگاه محروم شده‌اند، خبر داد….

این رسانه مدافع حقوق بشر روز سه‌شنبه ۱۸ مرداد در گزارشی نوشت که هویت شش تن دیگر از این شهروندان را احراز کرده و اکنون شمار آن‌ها دست‌کم به ۴۳ تن رسیده است.

به نوشته هرانا، همه این افراد پس از وارد کردن اطلاعات شخصی خود در وبسایت سازمان سنجش به صفحه‌ای ارجاع داده می‌شوند که از «نقص در پرونده» آنان خبر می‌دهد و این «ترفندی متداول است که عمدتا از سال ۱۳۸۵ به این سو برای محروم کردن شهروندان بهایی از ادامه تحصیل به کار گرفته شده است».

با وجود زندگی حدود ۳۰۰ هزار بهایی در ایران، حکومت جمهوری اسلامی آیین بهائیت را به رسمیت نمی‌شناسد و مقامات آن بارها این شهروندان را «جاسوس و دشمن» خوانده‌ و در بیش از چهار دهه گذشته احکام متعدد اعدام، بازداشت، زندان، محرومیت از تحصیل و کسب و کار، تخریب منازل و گورستان‌ها را علیه آن‌ها صادر کرده‌اند.

در هفته‌ها و ماه‌های اخیر فشارها بر شهروندان بهائی از سوی جمهوری اسلامی شدت بیشتری یافته است. علاوه بر بازداشت ده‌ها شهروند بهائی، به تازگی ۲۰۰ مامور حکومتی و امنیتی با یورش به روستای روشنکوه در ساری اقدام به تخریب گسترده خانه‌های بهائیان ساکن این روستا کردند.

سازمان ملل متحد، دولت آمریکا، نهادهای جهانی و کشورهای زیادی با محکومیت شدید حاکمیت ایران به خاطر رویه اخیر در قبال بهاییان، خواهان توقف فوری این اقدامات شده‌اند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا