از هر دری سخنی

علت اختلال و نوسانات اخیر سرعت اینترنت همچنان نامشخص!

مردادماه به نیمه رسید و هفته گذشته برای چندمین بار کاربران فضای مجازی اعلام کردند اینترنت ثابت و همراه آنها در ماه جاری دچار اختلال و قطعی گسترده شده است. اختلالی که در برخی مناطق به قطعی تلفن همراه هم کشیده شد. مثل بسیاری مواقع با وجود گذشت زمان هنوز دلیل اصلی این اتفاق اعلام نشده است!

طرح  صیانت و سانسور هدفمند اینترنت توسط نهادهای امنیتی

شرق -شرکت مخابرات دلیل اختلال در اینترنت را «آتش‌سوزی در یکی از حوضچه‌های ارتباطی منطقه ۸ مخابرات تهران» اعلام کرد و در اطلاعیه‌ای نوشت که «ارتباط مخابراتی ثابت و سیار در مناطقی از شهر، مختل شده و کارشناسان درصدد رفع این اختلال هستند» اما عیسی زارع‌پور، وزیر ارتباطات، همان زمان مدعی شد علت قطعی اینترنت، اختلال برق در شرکت ارتباطات زیرساخت (ساختمان LCT ) بوده است. ادعایی که بلافاصله از سوی شرکت توزیع برق رد شد و اعلام کرد: «هیچ‌گونه قطعی برقی در این شرکت اتفاق نیفتاده است». البته پس از آن دوباره اعلام شد فرسودگی تجهیزات، علت اصلی قطع‌شدن اینترنت بوده است. مسئله‌ای که پس از پیگیری از نمایندگان مجلس مشخص شد آنها هم از دلیل ماجرا بی‌خبرند و وعده دادند مسئله را از وزیر ارتباطات جویا شوند. هرچند تجربه یک‌ساله وزارت زارع‌پور و مشکلات فراوان این حوزه و حواشی مربوط به آن، به خوبی نشان می‌دهد وزیر مربوطه نه حرف نمایندگان را می‌خواند و نه به خبرنگاران پاسخ‌گو است و نه در برخی مواقع از انکار اصل ماجرا ابایی دارد.شروع جدید قطعی اینترنت و کاهش سرعت آن و اختلال گسترده در شبکه‌های ارتباطی، پس از سفر وزیر ارتباطات به روسیه بود… زارع‌پور در خلال سفر خود به روسیه صراحتا بیان کرد: «در شرایط تحریم لازم است از سیستم‌‌عامل‌ها و اپلیکیشن‌های غربی فاصله گرفت و وابستگی به محصولات آنها را از بین برد. برای رسیدن به این هدف، تهران و مسکو قرار است در توسعه‌ «نرم‌افزار استراتژیک مدیریت پایگاه داده» (DBMS) سرمایه‌گذاری کنند»…مردادماه به نیمه رسید و هفته گذشته برای چندمین بار کاربران فضای مجازی اعلام کردند اینترنت ثابت و همراه آنها در ماه جاری دچار اختلال و قطعی گسترده شده است. اختلالی که در برخی مناطق به قطعی تلفن همراه هم کشیده شد و کندی سرعت اینترنت باعث شده بود حتی بسیاری از سایت‌های داخلی هم باز نشود! اما مثل بسیاری مواقع با وجود گذشت زمان هنوز دلیل اصلی این اتفاق اعلام نشده است!..نکته قابل توجه این است که وزیر ارتباطات مثل دفعات گذشته این بار هم مسئولیت کار و حرفش را بر عهده نگرفت و  در حاشیه جلسه هیئت دولت در جمع خبرنگاران، قطعی و اختلال گسترده اینترنت روزهای اخیر خصوصا در مشهد و تهران را به گردن دو حادثه انداخت.

علی یزدی‌خواه، نماینده اصولگرای تهران در مجلس که نایب‌رئیسی اول کمیسیون مشترک پیگیری طرح حمایت از کاربران فضای مجازی یا همان طرح موسوم به «صیانت از فضای مجازی» را بر عهده دارد، با تکرارکردن سخنان و توضیحات زارع‌پور، وزیر ارتباطات، در‌این‌باره به «شرق» گفت: «این نوسان اینترنت دلایل فنی داشته است و قطع برق و حوادث غیرمترقبه منجر به اختلالات اینترنت شده است».نماینده تهران در مجلس یازدهم در پاسخ به اینکه خبرهای ضدونقیضی در این باره وجود دارد و برخی دلیل آن اختلال گسترده را خرابکاری می‌دانند و برخی آن را سهل‌انگاری قلمداد می‌کنند و برخی دیگر اتفاق و حادثه را عامل اختلال اخیر اینترنت می‌دانند…اگرچه چندروزی از ماجرای فوق گذشته و انتظار می‌رفت در فرصتی که غبارها فرونشسته، واقعیت امر روشن شود و دلیل اصلی اختلال اینترنت توسط وزیر یا سازمان‌های مربوطه به صورت شفاف با مردم در میان گذاشته شود. اما طبق معمول نه توضیح قانع‌کننده‌ای در این باره به کاربران فضای مجازی داده شد و نه خبری از ورود مجلس به موضوع و استفاده از ابزار نظارتی یا همان شأن نظارتی است که قانون به آنها محول کرده است تا در صورت لزوم از حقوق شهروندان دفاع کنند. از این رو باید همچنان منتظر بود که باز هم با اتفاق مشابهی در حوزه ارتباطات مواجه شویم…

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا