گوناگون

مذاکرات برجام و تصمیم سیاسی واشنگتن و تهران

از نظر موضوعات و متن، مذاکرات پایان یافته است. سرانجام برجام فقط به تصمیم سیاسی تهران و واشنگتن بستگی دارد.

بدون تایید ولی فقیه، مسئولان مذاکره‌ کننده نمی‌توانند هیچ گونه اظهارنظری داشته باشند!

دنیای اقتصاد –  قاسم محبعلی، مدیرکل پیشین خاورمیانه وزارت امورخارجه در پاسخ به پرسشی مبنی‌بر اینکه با توجه به اظهارات طرف‌‌‌‌‌‌های مذاکره‌‌‌‌‌‌کننده در این دور از مذاکرات به احیای برجام نزدیک‌‌‌‌‌‌ یا برعکس دور شده‌‌‌‌‌‌ایم، گفت: «از دید اروپایی‌‌‌‌‌‌ها از نظر موضوعات و متن، مذاکرات پایان یافته است و فقط به تصمیم سیاسی تهران و واشنگتن بستگی دارد. البته که آمریکایی‌‌‌‌‌‌ها بلافاصله اعلام کردند که با متن پیشنهادی اروپا موافق هستند. آنچه مشخص است اینکه طرف‌‌‌‌‌‌های دیگر مذاکره هم منتظر تصمیم ایران هستند.‌»

محبعلی درباره راه برون‌‌‌‌‌‌رفت از اختلافات پادمانی ایران و آژانس توضیح داد: اگر ایران و آژانس با هم توافق و ایران هم روی برجام توافق کرده باشد، احتمالا هم اروپایی‌‌‌‌‌‌ها و هم آمریکا به آژانس این چراغ‌سبز را نشان خواهند داد که بتواند مثل دور قبلی به نوعی مساله را حل و فصل کند. همان‌طور که آقای آمانو یک بازدید صوری از پارچین داشت و بعد اعلام کرد که پرونده بسته شده است، این‌بار هم ایران و آژانس ابتدا باید برای بازدید از مناطق توافق کنند و بعد همزمان لابی با اروپایی‌‌‌‌‌‌ها و آمریکا صورت گیرد…

از سوی دیگر محمد مرندی، مشاور تیم مذاکره کننده تصریح کرد: تا زمانی که متن حاصل از مذاکرات مورد بررسی دقیق در تهران قرار نگیرد، مسئولان مذاکره‌کننده نمی‌توانند در مورد آن هیچ گونه اظهارنظری داشته باشند. در حال حاضر اظهارنظرهای رسانه‌ای فقط حدس و گمان هستند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا