از هر دری سخنی

آینده برجام پس از بررسی پیشنهاد اروپا؛ توافق در دسترس است؟

موضوعات مختلف مرتبط با مسایل پادمانی، تحریم‌ها و چگونگی شکل گیری مناسبات با امریکا همراه با جایگاه جمهوری اسلامی در تنظیمات امنیتی نوین منطقه محورهای مهم تماس‌های پیدا و پنهان تهران – واشنگتن است.

ایران در حال بررسی اطمینان آور بودن پیشنهاد اروپا در سه حوزه پادمان، تحریم و تضمین است

ایرنا – یک دیپلمات ایرانی مطلع از روند مذاکرات در گفت‌وگو با خبرنگار سیاست خارجی ایرنا گفت: پیشنهادهای اروپا در صورتی قابل قبول است که در موضوعات مختلف از جمله ادعاهای سیاسی مرتبط با مسایل پادمانی، تحریم‌ها و تضمین، برای ایران اطمینان ایجاد کند این دیپلمات ایرانی گفت:جمهوری اسلامی ایران در حال بررسی پیشنهادهای دریافتی است تا نسبت به تامین خواسته‌های خود اطمینان حاصل کند.وی ادامه داد: ایران باید بررسی کند که آیا این پیشنهادها تضمین کننده خواسته‌های ایران در حوزه‌های مختلف از جمله ادعاهای سیاسی مرتبط با مسائل پادمانی، تحریم و تضمین‌ برای پایداری توافق هست و آیا می‌تواند در این موضوعات اطمینان آور باشد یا خیر.

روزنامه  وال استریت ژورنال ساعاتی قبل به نقل از یک دیپلمات اروپایی مدعی شده بود که اتحادیه اروپا در مورد موضوع پادمان پیشنهاداتی ارائه کرده است، اما آنچنان که از گفته دیپلمات ایرانی بر می‌آید، این پیشنهاد باید برای ایران از یک سو باید اطمینان آور باشد و از سوی دیگر همه موضوعات مورد بحث در وین را در بر بگیرد..

گزارش وال استریت ژورنال از جزئیات امتیازهایی که اروپا در متن توافق به ایران پیشنهاد داده است

یورونیوز- روزنامه وال استریت ژورنال در مطلبی اختصاصی گزارش داده است که دیپلمات‌های اروپایی برای شکستن بن‌بست مذاکرات احیای برجام، در آخرین دور گفتگوهای وین، امتیازات جدیدی را به تهران پیشنهاد کرده‌اند تا طرفین بتوانند با یکدیگر به توافق برسند. در این گزارش با اشاره به اختلاف نظر طرفین بر سر مسائل پادمانی و برنامه‌های پیشین هسته‌ای تهران آمده است: … مقام‌های غربی ادعا می‌کنند که مواد هسته‌ای کشف شده و از پیش اعلام نشده در سال ۲۰۱۹ در ایران، شواهدی است که  نشان می‌دهد تهران زمانی برنامه مخفیانه تسلیحات اتمی داشته است؛ چیزی که جمهوری اسلامی، مدت‌هاست آن را رد می‌کند و می‌گوید همواره برنامه صلح آمیز هسته‌ای خود را دنبال کرده است.

ایران دست‌کم از ماه مارس تلاش داشته تا به تحقیقات در این پرونده پایان دهد. در همین حال مقام‌های آمریکایی و اروپایی گفته‌اند که درباره تحقیقات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با تهران مذاکره نخواهند کرد چرا که از نظر آنها، این موضوعی غیرمرتبط با برجام است. با این حال بر اساس پیش نویس توافقی که از سوی اتحادیه اروپا ارائه شده و از سوی وال استریت ژورنال هم مشاهده شده، آمده است در صورتی که تهران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همکاری کند، ایالات متحده و سایر طرف‌های مذاکره از شورای حکام خواهند خواست که به تحقیقات خود پایان دهند.در این پیش‌نویس از ایران خواسته شده تا به پرسش‌های آژانس با هدف شفاف‌سازی پاسخ دهد و به «پرداختن به نگرانی‌های آژانس، پیش از اجرایی شدن برجام» موافقت کند. تیم اتحادیه اروپا که ریاست مذاکرات را بر عهده دارد و پیش‌نویس توافق را تهیه کرده، می‌گوید که این متن نهایی برای احیای توافق هسته‌ای است و درباره تمام موضوعات قابل مذاکره، گفتگو شده است. وال‌استریت ژورنال می‌گوید که اگر طرفین با این توافق، موافقت کنند، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در شرایط دشواری قرار می‌گیرد چرا که اجرای توافق تا حد زیادی به ارزیابی آژانس از همکاری با تهران متکی خواهد بود…چند منبع نزدیک به مذاکرات به وال‌استریت ژورنال گفته‌اند که اتحادیه اروپا پیش از اینکه پیشنهاد خود برای گنجاندن مسئله مصالحه در مورد تحقیقات پادمانی را در متن توافق قرار دهد، این مسئله را با آمریکا و همچنین سه طرف اروپایی مطرح و موافقت آنها را جلب کرده است…

رایزنی وزیران امور خارجه ایران و عمان درباره آخرین تحولات گفتگوهای وین

به گزارش ایسنا، وزیر امور خارجه کشورمان ضمن ابلاغ سلام ابراهیم رئیسی رییس جمهور به “هیثم بن طارق ” سلطان عمان، از دیدگاه‌ها و تلاش‌ عمان در زمینه مذاکرات رفع تحریم‌ها قدردانی کرد.طرفین در این گفت وگوی تلفنی درباره آخرین تحولات گفتگوهای وین رایزنی کردند…بدر البوسعیدی وزیر امور خارجه عمان نیز در این گفتگوی تلفنی، با تاکید بر وجود نقش سازنده ایران در مذاکره لغو تحریم‌ها، تصریح کرد: عمان اعتقاد دارد موفقیت مذاکرات، به نفع همه طرف‌ها است.

امیر عبداللهیان: پیام خود را از طریق اروپایی‌ها به امریکا منتقل کرده‌ایم

ایسنا، وزیر امور خارجه  در این گفتگوی تلفنی از ابراز همبستگی دولت ترکیه با سیل زدگان سیل اخیر کشورمان و ارسال محموله کمکهای انسان دوستانه تشکر کرد…امیر عبداللهیان همچنین آغاز بازی‌های همبستگی کشورهای اسلامی در قونیه را تبریک‌ گفت و برای دولت ترکیه در برگزاری موفقیت آمیز این مسابقات ابراز امیدواری کرد.وزیر امور خارجه ترکیه نیز با ابراز خرسندی از میزبانی ورزشکاران ایرانی اظهار اطمینان کرد که اینگونه مسابقات نقش سازنده‌ای در تقویت پیوندهای میان جوامع مسلمان ایفا خواهد کرد.

وزیر امور خارجه  در ادامه با اشاره به مذاکرات اخیر وین برای رفع تحریم‌ها گفت: ما پیام خود را از طریق اروپایی ها به امریکا منتقل کرده‌ایم. امیدواریم طرف امریکایی با نگاه واقع بینانه و عملگرایانه و پذیرش خواسته‌های برحق و قانونی جمهوری اسلامی ایران، زمینه برای توافق پیرامون متن نهایی را فراهم آورد.چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه نیز ابراز امیدواری کرد مذاکرات جاری در راستای تامین حقوق ملت ایران و منافع مشترک همه طرف ها به زودی به نتیجه برسد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا