زحمتکشان

چرا هنوز تکلیف حقوق بازنشستگان روشن نشده است؟

دولت در هماهنگی با مجلس و رهبران تشکل‌های دست ساز مانند شوراهای اسلامی کار، خانه کارگر و کانون عالی انجمن‌های صنفی به صورت هدفمند از افزیش مزد و مستمری جلوگیری می‌کند. هدف نا امید و مایوس ساختن زحمتکشان از ادامه مبارزه است.

افزایش مزد و مستمری “لطف ومرحمت” دولت نیست؛ محصول مبارزه و مقاومت است!

به گزارش خبرنگار ایلنا، محمدهادی زاهدی‌وفا سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در جمع خبرنگاران درباره آخرین وضعیت افزایش حقوق بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی گفت: در خصوص میزان افزایش حقوق بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی، دولت به وزرای عضو هیات امنای تامین اجتماعی اختیار تصمیم‌گیری داد که در بررسی‌های گذشته به جمع نهایی نرسیدیم و مستلزم ارزیابی مجدد هستیم. باتوجه به منابع و اعتبارات لازم برای تصویب میزان افزایش حقوق بازنشستگان نیازمند زمان بیشتر برای ارزیابی هستیم که احتمالا هفته آینده با حضور نمایندگان جامعه کارگری به جمع‌بندی نهایی خواهیم رسید و اعلام نتیجه خواهد شد.

تحمیل بار بحران بر شانه کارگران و بازنشستگان

اقتصاد آنلاین : احسان خاندوزی در نشست صمیمانه با فعالان اقتصادی استان کرمان در محل اتاق بازرگانی کرمان اظهار کرد: در ستاد اقتصادی دولت در کنار اهدافی مانند رونق تولید، کمک به تولید… بنا داریم از همه اهرم ها و ابزارهای لازم در سیاست پولی، مالی و بودجه ای و سایر ابزارها برای کنترل این مسئله حیاتی  و کلید یعنی تورم استفاده کنیم…خاندوزی با بیان اینکه این هدفگذاری اقتضائاتی دارد و ما به عنوان فعالان اقتصادی باید در جریان این هدفگیری دولت باشیم. در این راستا، در ابتدا انضباط گیری دولت را در دستور کار قرار دادیم و در همین مسیر نیز سخت گیری‌ها را از دستگاه های دولتی آغاز کردیم. می دانستیم افزایش ۱۰ درصدی حقوق کارکنان دولت کارگشا نیست اما ترجیح دادیم کسری بودجه زیادی نداشته باشیم…

می خواهند بازنشستگان خسته و فرسوده شوند!

ایلنا – درخواست بازنشستگان اجرای دقیق مواد ۹۶ و ۱۱۱ قانون تأمین اجتماعی و همچنین مصوبه‌ی شورایعالی کار است. هیچ سیاست دیگری را جای این مطالبه قبول نمی‌کنیم… دولت هرچه سریعتر احکام حقوقی جدید را صادر کند. خواسته‌ی ما اعمال مصوبات شورایعالی کار با تمام مولفه‌های مزدی و همچنین اجرای متناسب‌سازی ۱۴۰۱ است. به نظر می‌رسد افرادی که در هیات دولت با افزایش عادلانه و قانونی دستمزد شاغلان و بازنشستگان مخالفند، اطلاعی از قوانین مزدی و روابط کار ندارند؛ همین عده با مخالفت با افزایش دستمزد، تمام مناسبات و فاصله‌ی بین سطوح مزدی را به هم ریخته‌اند.

در سال جدید نرخ تورم افزایش چندین برابری پیدا کرده و با این سیاست‌ها مشخص است که افزایش تورم بیش از اینها خواهد بود. در این شرایط افزایش ده درصدی حقوق بازنشستگان سایر سطوح خلاف ماده ۹۶ قانون تامین اجتماعی است. اگر قرار بود امروز شورایعالی کار حقوق‌ها را افزایش دهد باید ۱۵۰ درصد افزایش می‌داد و نه ۵۷ درصد! بازنشستگان ۳۰ سال کارکرده‌اند تا از دسترنج خود در دوران پیری استفاده کنند حالا چطور دولت برای ذخیره‌ی سال‌ها کارِ آن‌ها تصمیم می‌گیرد؟

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا