اخبار

جزئیات بیشتر از حمله به سلمان رشدی در نیویورک، اعلام نام ضارب

پلیس آمریکا هویت ضارب سلمان رشدی،  خالق رمان «آیات شیطانی»پیش از آغاز سخنرانی خود در شهری در غرب ایالت نیویورک با چاقو از ناحیه شکم و گردن مورد حمله قرار گرفت. حمله به سلمان رشدی واکنش‌های جهانی را برانگیخته است. سخنگوی سلمان رشدی گفته است که او یک چشم خود را از دست خواهد داد….

به گزارش دویچه وله،ضارب، هادی مطر نام دارد و اهل اهل فیرویو در ایالت نیوجرسی است. به گفته پلیس او ۲۴ سال دارد و از “طرفداران” جمهوری اسلامی است.
در گزارش پلیس آمریکا به “ان‌بی‌سی نیوز”آوده است: ” در بررسی‌های اولیه مشخص شده است که هادی مطر در صفحه فیس‌بوک خود در حمایت از جمهوری اسلامی،‌ سپاه پاسداران و شیعه‌گری مطالبی منتشر کرده‌ است. این مقام پلیس می‌گوید هیچ پیوند قطعی بین او و سپاه پاسداران وجود ندارد اما ارزیابی اولیه نشان می‌دهد که او با حکومت ایران همدل است. ضارب دارای یک گواهینامه با نام جعلی “حسن مغنیه” است.
یوجین استانیشفسکی از مقامات پلیس ایالت نیویورک گفته است که انگیزه ضارب مشخص نیست. او بلافاصله پس از جنایت دستگیر و اکنون در بازداشت به سر می‌برد. طبق یافته‌های اولیه احتمالاً او هیچ همدستی نداشته است.
سلمان رشدی، نویسنده مشهور هندی ـ بریتانیایی روز جمعه ۱۲اوت در یک مراسم کتابخوانی در “انستیتوی شاتوکوا” در نیویورک مورد حمله یک مرد قرار گرفت. در زمان معرفی رشدی، مهاجم به صحنه هجوم برد و با چاقو به رشدی ۷۵ ساله حمله کرد.
اندرو ویلی، سخنگوی سلمان رشدی که خود در حمله به رشدی مجروح شده گفت: «وضعیت نویسنده بعد از عمل جراحی معلوم نیست. سلمان احتمالاً یک چشم خود را از دست خواهد داد. اعصاب بازویش قطع و کبدش سوراخ شده و آسیب دیده است. او تنفس مصنوعی دارد و نمی تواند صحبت کند.»
جیر سرایی شامگاه جمعه در توییتر نوشت: «رژیم ایران نیز مسئول این حمله بزدلانه است. »
امید نوری پور، یکی از رهبران حزب سبزها نیز ضمن محکوم کردن حمله به سلمان رشدی از “بدترین ثمره نفرتی که برای دهه‌ها توسط رژیم ایران دامن زده شده” سخن گفته است.
چاک شومر، سناتور و رهبر اکثریت سنا در توییتر نوشت که این اقدام “حمله به آزادی بیان و اندیشه” است. امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه نیز گفته است رشدی مورد “نفرت بربریت” قرار گرفته است.
برخی از نویسندگان نیز از جمله جی. کی. رولینگ نویسنده “هری پوتر” و استیون کینگ نیز حمله به سلمان رشدی را به شدت محکوم کردند.
اظهار نظر اندور وایلی، سخنگوی سلمان رشدی،تا این لحظه، پس از جراحی این نویسنده : خبرها «خوب نیست.»اندور وایلی اضافه کرد: «سلمان احتمالاً یک چشم خود را از دست خواهد داد. عصب بازویش قطع شده و کبدش ضربه خورده و آسیب دیده است.»

سلمان رشدی پس از جراحی قادر به صحبت کردن نیست و از طریق دستگاه تنفس مصنوعی نفس می کشد.

سلمان رشدی از سال ۱۹۸۹ پس از صدور فتوای حکم قتلش توسط آیت اله خمینی به صورت مخفیانه زندگی می کند.

بنیاد پانزده خرداد ایران سه میلیون و سیصدهزار دلار برای قتل سلمان رشدی جایزه تعیین کرده بود.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotne

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا