جوانان

جعل و تقلب در دانشگاه گسترش یافته

«برخی استادان راهنما خودشان پایان‌نامه می‌نویسند و از دانشجو پول می‌گیرند» ….

به گزارش خبر آنلاین، سیمین کاظمی، پژوهشگر و جامعه‌ شناس، می گوید: “در یک دانشگاه معتبر و مشهور برخی استادان راهنما خودشان به جای دانشجو پایان‌نامه می‌نویسند و بابتش از دانشجو پول می‌گیرند.”
در واقع دانشجو بدون هیچ زحمتی و صرفا در ازای پرداخت مبلغی صاحب یک پایان نامه حاضر و آماده می شود که صفر تا صدش را استاد انجام داده است. جالب است که این کار چندان مخفیانه هم نیست.
پیشتر هم تقلب صورت می‌گرفته ولی حالا به نظر می‌رسد عمومیت و شیوع آن بیشتر شده و حتی عادی شده است.
در طول چند دهه گذشته، با گسترش مراکز آموزشی‌ای که به‌طورِعمده هزینه‌های‌شان را دانش‌‌جویان آن‌ها تأمین می‌کنند- و دانشگاه‌های آزاد از زمرهٔ عمده‌ترین این مراکز هستند- ما شاهد رشد کِمی [عددی] دانشجویان ‌بوده‌ایم، و به‌موازات آن، پدیدهٔ “پایان‌نامه‌فروشی” را نیز هم شاهد بوده‌ایم. چپاولگران حاکم، که هدف‌شان از تأسیس مراکز آموزشی‌ای همچون “دانشگاه آزاد” نه ارتقای جایگاه علمی کشور، بلکه منبعی برای کسب درآمدهای میلیونی بوده است، سیاست سکوت را در برابر پدیدهٔ “پایان‌نامه‌فروشی” پیشه کرده‌اند. بر پایهٔ روندِ درهم‌تنیدگیِ منافع گروهای فاسد در جهت درآمدزایی بیشتر، بعید است برخورد قاطع با پدیدهٔ “پایان‌نامه‌فروشی” به نتیجه‌یی مطلوب برسد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotne

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا