بین‌المللی

خروج آشفته از افغانستان؛ آمریکا دیگر متحد قابل اعتمادی نیست

«جیم ریش» سناتور آمریکایی در آستانه سالگرد سقوط کابل با توجه به عدم مسئولیت پذیری دولت «جو بایدن» در خروج آشفته از افغانستان در بیانیه‌ای گفت آمریکا دیگر به عنوان یک متحد قابل اعتماد در جهان دیده نمی‌شود.

به گزارش روز شنبه ایرنا از تارنمای رسمی سنای آمریکا «فارین»، «جیم ریش» سناتور آمریکا و از اعضای کمیته روابط خارجی  مجلس سنای آمریکا در بیانیه‌ای که در آستانه سالگرد سقوط کابل و دولت پیشین افغانستان در ۱۵ اوت (۲۴ مرداد) گفت دولت جو بایدن هیچ اقدامی برای جلب مجدد اعتماد متحدان و شرکای جهانی‌اش انجام نداده است.

وی  همچنین افزود طالبان نمی‌خواهد و نمی‌تواند به تعهدات ضد تروریستی خود عمل کند و همچنان پناهگاهی برای رهبری القاعده و سایر گروه‌های شبه نظامی فراهم می‌کند.

این سناتور آمریکایی معتقد است استراتژی مبارزه با تروریسم آمریکا به دلیل کمبود منابع و فواصل زیاد با مشکل مواجه شده و افغانستان بار دیگر به یک نقطه کور خطرناک تبدیل شده است.

جیم ریش خاطرنشان کرد تروریست‌هایی که در گوانتانامو نگهداری می‌شدند به افغانستان بازگردانده شدند و به آنها فرصت بازگشت به میدان جنگ داده شد. وی با انتقاد از این که ده‌ها هزار افغان همکار با دولت آمریکا از زمان به قدرت رسیدن طالبان پس از سقوط کابل در افغانستان سرگردان ماندند گفت حقوق بشر زنان و دختران در افغانستان از بین رفته است.

وی در ادامه بیانیه‌اش افزود القاعده به روشنی به افغانستان بازگشته است، نگرانی‌ها درباره فعالیت‌های تروریستی در حال افزایش است و ما فاقد تدابیر کافی برای اطمینان از کمک‌های آمریکا هستیم که در نهایت به دست طالبان می‌رسد.

این سناتور آمریکایی توصیه کرد: «ما باید توازن مناسبی بین کمک به مردم عادی افغان و جلوگیری از منفعت برای طالبان ایجاد کنیم.»

این سناتور آمریکایی با انتقاد از عملکرد دولت بایدن تاکید کرد این واقعیت که یک سال گذشته است و هنوز هیچ گزارش جامع یا اصلاح سیاستی از سوی دولت  بایدن مشاهده نشده است را نه تنها نگران‌کننده، بلکه غیرقابل قبول خواند.

وی در پایان تصریح کرد برای جلوگیری از تکرار فاجعه مشابه، ضروری است که دولت بایدن به طور جدی در مورد اشتباهاتش تحقیق کند و از آن‌ درس بگیرد.

این در حالی است که روز دوشنبه آینده، سالگرد یک سالگی تسلط طالبان بر افغانستان و سقوط دولت پیشین این کشور است.

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotne

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا