از هر دری سخنی

گمانه زنی پیرامون جزئیات پیشنهاد اتحادیه اروپا در مذاکرات وین

گمانه زنی‌ها وانتشار خبرهایی در باره جزئیات پیشنهاد اتحادیه اروپا در رسانه‌های داخلی و خارجی ادامه دارد. آیا اتحادیه اروپا برای حصول توافق  پیشنهاد برداشتن فشار از روی سپاه پاسداران را مطرح کرده است؟

اتحادیه اروپا  و تجارت بسیار گسترده  در سراسر ایران

به گزارش ایسنا، نشریه پولتیکو در گزارش خود با انتشار جزئیاتی از متن پیشنهادی اتحادیه اروپا برای احیای برجام که به تازگی به ایران و آمریکا ارائه داده است، ادعا کرد که طبق این پیش‌نویس شهروندان غیرآمریکایی اجازه خواهند داشت با شرکت هایی که با سپاه پاسداران معاملات اقتصادی دارند، تجارت کنند.براساس گزیده‌هایی از متن پیش‌نویس پیشنهادی اتحادیه اروپا که پولتیکو ادعا می‌کند به آن دست یافته است، تحریم‌های آمریکا علیه سپاه پاسداران ایران با هدف احیای توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ کم‌رنگ می‌شود و راه را برای تهران هموار می‌کند تا از بررسی بیشتر سایت‌های هسته‌ای که مشکوک خوانده می‌شود، خودداری کند.پولتیکو در ادامه با ادعای اینکه جزئیات این پیش‌نویس دوشنبه گذشته در جریان مذاکرات وین نهایی شده است، نوشت: از آنجایی که اتحادیه اروپا در هماهنگی نزدیک با واشنگتن روی این پیش‌نویس کار کرده است، به نظر می‌آید که دولت جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده آماده است تا امتیازات بیشتری از آنچه انتظار می رفت برای حصول توافق – به ویژه با کاهش فشار بر سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بدهد…

نماینده آمریکا در امور ایران: هیچ توافقی بر سر رفع تحریم‌های ایران انجام نشده است

ایسنا، راب مالی نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران و مذاکره‌کننده اصلی این کشور در مذاکرات وین در گفت‌وگو با شبکه پی‌بی‌اس در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه “آیا آمریکا درخصوص درخواست ایران برای پایان یافتن یا حل‌وفصل تحقیقات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره مواد هسته‌ای پیدا شده در ایران امتیازی به این کشور داده است؟” تاکید کرد، خیر.راب مالی توضیح داد: ما این موضوع را روشن کرده‌ایم اما می‌دانم که گزارش‌هایی برعکس آن وجود دارد. موضع ما شفاف است و شنیدن آن برای همه واضح است، یعنی ما هیچ فشاری بر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای بستن این مسائل باقی مانده وارد نمی‌کنیم.

وی ادامه داد: این موضوعات زمانی بسته خواهند شد که ایران از نظر فنی پاسخ‌های معتبری را که آژانس اتمی از آنها خواسته است، ارائه کند. به محض اینکه آنها این کار را انجام دهند و به محض اینکه آژانس اتمی راضی شود، ما نیز راضی هستیم اما پیش از آن، نه.این مقام آمریکایی در پاسخ به این سوال که “آیا هیچ‌گونه توافق سیاسی، نه فنی در این باره صورت نگرفته است؟” با تکرار این ادعا که ایران به سوالات اخیر آژانس درباره مواد هسته‌ای پیدا شده پاسخ درستی نداده است، گفت: ما فکر می کنیم که موضوع پادمانی وجود دارد یا مسائل باقی مانده، یعنی مسائل هسته‌ای که ایران باید درباره وجود ذرات اورانیوم توضیح دهد اما توضیحی ارائه نشده است…مالی همچنین در پاسخ به این سوال که “آیا بر سر رفع تحریم‌های ایران سازشی انجام گرفته است که بر اساس آن غیر آمریکایی‌ها بتوانند با سپاه پاسداران انقلاب معامله‌ تجاری انجام دهند و در واقع تحریم‌های آمریکا را دور بزنند؟” تصریح کرد: توافقی نشده، زیرا تا درخصوص همه چیز توافق نشود، بر سر هیچ چیز توافق نشده است.

وی خاطرنشان کرد: ما هیچ مذاکره‌ای برای کاهش استانداردهای خود درخصوص آنچه شرکت‌های اروپایی یا سایر شرکت‌ها در صورت تمایل به تجارت با ایران باید انجام دهند، نداشته و نخواهیم داشت. آنها باید به تحریم‌های ما احترام بگذارند. تحریم ها به خوبی مشخص شده است. وزارت خزانه‌داری استانداردهای بسیار روشنی را برای کارهایی که شرکت ها باید انجام دهند و نوع بررسی دقیقی که باید انجام دهند، ارائه می‌کند. هر گزارشی بر خلاف این، ‌که ادعا می‌کند ما آن استانداردها را پایین می‌آوریم و بر سر استانداردها مذاکره خواهیم کرد، کاملاً اشتباه است.

نماینده آمریکا در امور ایران در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه “ایران تا چه اندازه از کاهش تحریم‌ها بهره‌مند خواهد شد و اینکه آیا ایران قرار است به ده‌ها میلیارد دلار از دارایی‌های بانک مرکزی که در حال حاضر مسدود شده است، دسترسی پیدا کند و می‌تواند ده‌ها میلیارد دلار بیشتر نفت بفروشد؟” گفت: من نمی‌خواهم به شما یک عدد اعلام کنم، چراکه این عدد کاملا یک گمانه‌زنی خواهد بود.وی افزود: اما می‌توانم بگویم دارایی‌هایی هستند که مسدود شده‌اند، دارایی‌ها، پول‌هایی که ایران در زمانی که تحریم‌ها اجرایی نمی‌شد، به دست آورده و اکنون در حساب‌های بانکی در سراسر جهان است. اگر آنها به پایبندی به توافق هسته‌ای بازگردند، می‌توانند به این پول و دارایی‌ها دسترسی داشته باشند.مالی همچنین مدعی شد: و البته آنها می توانند نفت بفروشند، چیزی که اکنون قادر به انجام آن نیستند. پس می‌توانند درآمد حاصل از فروش نفت را به دست آورند اما مجددا به یاد بیاوریم که چرا آن تحریم‌ها اعمال شد. این تحریم‌ها برای محدود کردن برنامه هسته‌ای ایران و اطمینان از عدم دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای وضع شده‌اند…

تاکید وزیر امور خارجه بر رفع موانع و ارتقای روابط با اتحادیه اروپا

ایرنا –  غلامحسین دهقانی سفیر جمهوری اسلامی در بلژیک در دیدار با حسین امیر عبداللهیان وزیر امور خارجه گزارشی از تحولات روابط کشورمان با اتحادیه اروپا، دولت‌های بلژیک و لوکزامبورگ و ظرفیت‌ها و چالش‌های موجود در روابط ایران و اروپا ارائه کرد.امیر عبداللهیان نیز در این دیدار رهنمودهای لازم جهت رفع موانع و ارتقای روابط با اتحادیه اروپا و بلژیک را ارائه و بر ضرورت استفاده حداکثری از ظرفیت‌های موجود بین دو طرف تاکید کرد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا