گوناگون

کنفرانس کپنهاگ؛ ناتو بر طبل جنگ می‌کوبد

نمایندگان ۲۶ کشور حاضر در کنفرانس بین‌المللی کپنهاگ متعهد شدند بیش از یک ‌ونیم میلیارد یورو به اوکراین کمک کنند. قرار است بخش اصلی این کمک‌ها صرف تامین تسلیحات و آموزش نظامیان اوکراینی شود. شرکت‌های جنگ افزار سازی در این  کنفرانس بین‌المللی نفوذ و فعالیت گسترده داشتند.

جنگ، رقابت بر سر کنترل بازارها و منابع انرژی

دویچه وله فارسی:  در کنفرانس اهداکنندگان کمک در کپنهاگ که پنج‌شنبه ۱۱ اوت (۲۰ مرداد) برگزار شد ۲۶ کشور متعهد شدند طی ماه‌های باقی‌مانده سال جاری میلادی و سال آینده بیش از یک‌ونیم میلیارد یورو در اختیار اوکراین قرار دهند.شرکت‌کنندگان در این کنفرانس در بیانیه مشترکی اعلام آمادگی کردند کمک‌های نظامی به اوکراین را در آینده نیز ادامه می‌دهند.

بنابر گزارش‌ها، مورتن بودسکوف، وزیر دفاع دانمارک می‌گوید این کمک‌ها به طور عمده برای تامین هزینه خرید تسلیحات و آموزش نظامیان اوکراینی می‌شود.افزون بر این لهستان، اسلواکی و جمهوری چک گفته‌اند تولید سامانه‌های توپخانه‌ای، مهمات و دیگر تسلیحات را برای پشتیبانی از اوکراین گسترش می‌دهند.رئیس جمهوری اوکراین که از طریق ارتباط ویدئویی در کنفرانس شرکت داشت از کشورهای شرکت‌کننده خواستار افزایش کمک‌ها شد و تاکید کرد: «هرچه زودتر بتوانیم جلوی روسیه را بگیریم احساس امنیت بیشتری خواهیم کرد.»ولودیمیر زلنسکی در یک پیام ودئویی تصریح کرد اوکراین برای دفاع از خود در برابر تهاجم نیروهای روسی به تسلیحات و مهمات بیشتری نیاز دارد…

کنفرانس کپنهاگ در ادامه کنفرانسی برگزار شد که در ماه آوریل در پایگاه هوایی ایالات متحده در رامشتاین ایالت راین‌لند- فالتس آلمان برگزار شده بود.

ماه آوریل یک گروه ارتباط به رهبری آمریکا تشکیل شد تا کمک‌های نظامی بین‌المللی برای پشتیبانی از اوکراین را هماهنگ کند. کنفرانس بعدی برای کمک به اوکراین در ماه سپتامبر به صورت آنلاین برگزار می‌شود.آمریکا تا کنون بیشترین سهم در کمک مالی و نظامی به اوکراین را داشته است. جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا چندی پیش یک بسته ۳۳ میلیارد دلاری برای کمک به اوکراین را به کنگره این کشور ارائه داد.بریتانیا که در برگزاری کنفرانس کپنهاگ مشارکت داشت وعده داده کمک نظامی به اوکراین را افزایش داده و از جمله تعداد بیشتری سامانه راکت‌انداز چندگانه در اختیار این کشور قرار دهد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا