حقوق بشر

بهنام زارعی، ممنوع الملاقات و بدون دسترسی به وکیل در زندان اهر

سازمان حقوق بشر ایران؛ ۲۲ مرداد ماه ۱۴۰۱: بهنام زارعی، فعال رسانه‌ای و کنشگر محیط زیست، اهل شهرستان ورزقان، ۳۵ روز است که بدون دسترسی به وکیل، ممنوع الملاقات و محروم از تماس تلفنی، در بازداشت به سر می‌برد. او در دادسرا بابت «تبلیغ علیه نظام» تفهیم اتهام شده است.

یک منبع مطلع از وضعیت این فعال محیط زیست درباره آخرین وضعیت او به سازمان حقوق بشر ایران گفت: «بهنام زارعی در روزهای پس از بازداشت فقط یک‌ بار با خانواده خود تماس تلفنی داشته و به آنها اعلام کرده توسط اداره اطلاعات شهرستان اهر بازداشت شده است».

به‌گفته این منبع مطلع، به دستور دادستانیِ اهر، بیش از یک ماه است که این فعال محیط زیست، از ملاقات با خانواده و دسترسی به وکیل محروم مانده است.

بهنام زارعی در روز ۱۸ تیرماه سال جاری، در منزل شخصی خود در روستای «کؤهنه‌لی» از توابع شهرستان ورزقان، توسط مأموران امنیتی بازداشت شد. مأموران در جریان بازداشت این فعال رسانه‌ای، برخی از لوازم شخصی او، از جمله تلفن همراه او را ضبط کرده‌اند.

برپایه اخبار رسیده به سازمان حقوق بشر ایران، پیگیری خانواده برای ملاقات با بهنام تاکنون نتیجه بخش نبوده است.

منبع مطلع در همین ارتباط گفت: «در جریان پیگیری‌ها، یکی از پرسنل قضایی شهرستان ورزقان، به نام “لطفی وند” دستور داده تا خانواده بهنام زارعی را از دادسرا بیرون کنند. همچنین با وجود اینکه یک وکیل دادگستری، وکالت پرونده او را پذیرفته، دادستانی اجازه دسترسی وکیل به محتوای پرونده او را نداده و مانع از ملاقات وکیل و موکل با یکدیگر شده است».

به‌گفته این منبع، به دلیل پاسخ‌گو نبودنِ مأموران امنیتی و مراجع قضایی، خانواده این فعال محیط زیست، تا روز ۱۱ مردادماه از محل نگه‌داری و دلایل بازداشت فرزندشان بی اطلاع بوده‌اند.

بهنام زارعی، فارغ‌التحصیل مهندسی کشاورزی و از فعالان شناخته شده محیط ‌زیست در شهرستان ورزقان در استان آذربایجان شرقی است که در سال‌های گذشته درباره آسیب‌های محیط زیستی‌ای که به دلیل احداث معادن در «منطقه قره داغ» به جنگل‌ها و محیط زیست وارد شده، اطلاع رسانی کرده است.

او از روز ۱۱ مرداد ماه، به زندان اهر منتقل شده است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا