اخبار

ادامه اعتراض‌ها در شهرکرد در نهمین روز قطع آب آشامیدنی

در پی سیلاب اخیر منبع اصلی تامین آب لوله‌کشی شهرکرد و اطراف آن از مدار خارج شد و اعتراض‌ها به قطع آب ادامه دارد. در نهمین روز قطع آب شماری از شهروندان مقابل استانداری تجمع کردند و علیه مسئولان رژیم “ولایت فقیه” شعار دادند….

بیش از یک هفته پیش در پی وقوع سیل آب چشمه کوهرنگ، به عنوان منبع اصلی تامین آب آشامیدنی شهرکرد و اطراف آن به شدت گل‌آلود شد.
آلودگی آب چشمه کوهرنگ به حدی بود که امکان استفاده از آن در تصفیه‌خانه وجود نداشت و این مشکل پس از ۹ روز همچنان ادامه دارد.
به گزارش دویچه وله، روز سه‌شنبه، ۲۵ مرداد بار دیگر شماری از شهروندان معترض مقابل استانداری چهارمحال و بختیاری تجمع کردند و ضمن اعتراض به مسئولان محلی و دولت، از جمله شعار دادند «ننگ ما، ننگ ما، دولت الدنگ ما.»
استان چهارمحال و بختیاری از پرآب‌ترین استان‌های ایران به شمار می‌رود و شهروندان معترض با توجه به همین واقعیت روز سه‌شنبه از جمله شعار می‌دادند “زاده سرچشمه‌ایم، تشنه‌ایم تشنه‌ایم” و “مسئول بی‌کفایت، استعفا استعفا”.
شهرکرد اردیبهشت امسال هم شاهد تظاهرات شهروندان علیه ادامه گرانی و وضعیت بد معیشتی با شعارهایی نظیر “مرگ بر دیکتاتور” بود و ماموران انتظامی در آن برای متفرق کردن معترضان به سمت آنها تیراندازی کردند.
در ویدئویی که خبرگزاری هرانا، وابسته به مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در شبکه توئیتر منتشر کرده فریاد مردم معترض به گوش می‌رسد که روز سه شنبه سخنان یکی از مسئولان محلی را با فریاد “بی‌شرف، بی‌شرف” قطع می‌کنند.بنابر گزارش‌ها با افزایش اعتراض‌های مردمی، از چند روز پیش آب‌رسانی سیار با تانکر در برخی مناطق شهرکرد و اطراف آن آغاز شده که ظاهرا نیاز شهروندان را برطرف نمی‌کند.
خبرگزاری تسنیم، رسانه نزدیک به سپاه پاسداران روز دوشنبه گزارش داد، یکشنبه شب حدود “سی گروه مردمی” توزیع آب معدنی در محله‌های شهرکرد را آغاز کرده‌اند و این کار ادامه دارد. مطابق تصویرهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی و به نقل از خبرگزاری ایسنا در مواردی این آب‌ها در کیسه‌های پلاستیکی به دست مردم می‌رسند.
به نوشته تسنیم غلامعلی حیدری، استاندار چهارمحال و بختیاری روز دوشنبه مدعی شد: «برای رفع مشکل آب شرب شهرکرد، مسئله از بالاترین مقام‌ها در سطح ملی پیگیری شد.»
ظاهرا به دلیل ادامه کم‌آبی با وجود ادعای پی‌گیری “بالاترین مقام‌ها در سطح ملی”، مردم معترض شهرکرد رئیس دولت را نیز هدف انتقاد قرار داده و شعار “مرگ بر رئیسی” سر دادند.
با ادامه و شدت گرفتن حرکت‌های اعتراضی جو شهرکرد روز سه‌شنبه به شدت امنیتی شد و در تصویرها و ویدئوهای منتشر شده در فضای مجازی نیروهای یگان ویژه به چشم می‌خورند که خود را برای سرکوب معترضان آماده می‌کنند.
کارشناسان ناکارآمدی، سوءمدیریت و سیاست‌های نامتوازن و غیرکارشناسانه مسئولان در زمینه سدسازی و انتقال آب بین‌حوضه‌ای را، در کنار خشکسالی و تغییرات اقلیمی از عوامل اصلی بحران آب در اغلب مناطق ایران ارزیابی می‌کنند.
آبان ماه سال پیش هم جمعی از کشاورزان، فعالان محیط زیست و شهروندان چهارمحال و بختیاری مقابل استانداری در شهرکرد گردآمدند و به پروژه‌های انتقال آب از این استان به استان‌های کویری برای مصارف غیرشرب اعتراض کردند.
پیش از آن نیز تظاهرات گسترده‌ای در اصفهان در اعتراض به خشک شدن زاینده رود برگزار شده بود. تظاهرات به خاطر کمبود آب ناشی از سیاست‌های مخرب دولت حتی در استان‌های پر بارش نظیر استان‌های شمالی نیز سابقه دارد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا